17 Փետրվար 2016 - 09:42 AMT
Իրանի իշխանությունները հայտարարել են, որ տրամաբանական չեն համարում նավթի արդյունահանման մակարդակի սահմանափակումը, որի վերաբերյալ փետրվարի 16-ին համաձայնության են եկել Դոհայում ՌԴ և ՕՊԵԿ 3 երկրի ներկայացուցիչները:
Ըստ պաշտոնյաների, որոնք պատասխանատու են ՕՊԵԿ-ի հետ Իրանի փոխգործակցության համար, երկրներից շատերը ավելացրել են նավթի արդյունահանման մակարդակն այն ժամանակ, երբ Թեհրանը Արևմուտքի պատժամիջոցների տակ էր: Այժմ, երբ այդ պատժամիջոցները չեղարկվել են, արդեն Իրանն է մտադիր ավելացնել արդյունահանման մակարդակը:
Թեհրանի որոշումն անհնար է դարձնում Դոհայում ստորագրված համաձայնագրի իրականացումը, քանի որ այնտեղ որպես պարտադիր պայման է նշված, որ ՕՊԵԿ բոլոր անդամ երկրները ևս պետք է իրենց համաձայնությունը տան այդ միջոցներին: Ընդ որում, չի բացառվում, որ բանակցությունները կշարունակվեն:
ՕՊԵԿ անդամ որոշ այլ երկրներ արդեն սատարել են համաձայնությանը: Մասնավորապես, համաձայնությանը միանալու մասին հայտարարել է Քուվեյթը:
Երկրի նավթի նախարարության տվյալներով, Քուվեյթը պատրաստ է սառեցնել նավթի արդյունահանումը օրական 3 մլն բարել մակարդակի վրա: Սակայն, նա կանի դա միայն այն դեպքում, եթե համաձայնությունը հնարավոր լինի իրականացնել ՕՊԵԿ բոլոր անդամների մասնակցությամբ, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Համաձայնագիրը ստորագրել են Ռուսաստանի, Քաթարի, Սաուդյան Արաբիայի և Վենեսուելայի էներգետիկայի նախարարությունների ներկայացուցիչները: Այդ երկրները միասին արդյունահանում են նավթի համաշխարհային պաշարների մոտ մեկ քառորդը:
2015-ի վերջից սկսած նավթի գները ռեկորդային ցածր մակարդակում են մնում: Պարբերաբար տեղի են ունենում աննշան շեղումներ դեպի թանկացում, սակայն դա չի փոխում ընդհանուր միտումը:
2015-ի ավարտին տեղի ունեցած որոշ խորհրդակցությունների ժամանակ եղան առաջարկներ, որ յուրաքանչյուր արտահանող երկիր նվազեցնի արդյունահանումը 5%-ով, սակայն դրա համար հարկավոր էր բոլոր երկրների համաձայնությունը: Սակայն նավթի գներն անդադար նվազում են, 2016-ին Brent տեսակի նավթի գինն արդեն չի հասնում 30 դոլարի:

17 Февраль 2016 - 12:21 AMT
Власти Ирана заявили, что не видят логики в ограничении уровня добычи нефти и не намерены присоединяться к соответствующей договоренности, заключенной 16 февраля в Дохе представителями России и трех стран ОПЕК.
По словам чиновников, отвечающих за взаимодействие Ирана с ОПЕК, многие страны наращивали уровень добычи нефти в то время как Тегеран находился под санкциями Запада. Теперь, когда эти санкции отменены, наращивать уровень добычи намерен уже сам Иран.
Решение Тегерана делает невозможным реализацию подписанного в Дохе соглашения, так как обязательным условием в нем указано согласие на аналогичные меры всех стран-членов ОПЕК, в число которых входит и Иран. При этом не исключено, что переговоры продолжатся, передает Русская служба BBC.
Некоторые другие страны-члены нефтяного картеля уже выступили в поддержку соглашения. В частности, о готовности присоединиться к заморозке уровня добычи нефти официально объявили власти Кувейта.
По данным министерства нефти страны, Кувейт готов закрепить уровень добычи нефти в стране на нынешнем уровне в 3 млн баррелей в сутки. Однако он сделает это только в том случае, если соглашение удастся реализовать с участием всех членов ОПЕК.
Соглашение о замораживании добычи нефти на уровне января этого года заключили Россия, Саудовская Аравия, Катар и Венесуэла. Вместе эти страны добывают примерно четверть всех мировых запасов.
Целью соглашения считается повышение стабильно падающих цен на нефть. При этом рынки скептически отреагировали на итоги встречи в Дохе, так как участникам предстоит договориться еще с 10 странами, включая Иран.