Սիրիայի կառավարական զորքերի հրամանտարությունը մտադիր է մինչև տարեվերջ ազատագրել ահաբեկիչներից «Իսլամական պետության» հենակետը համարվող Ռաքքան, եթե չլինի Սաուդյան Արաբիայի և Թուրքիայի ԶՈւ միջամտությունը: Այդ մասին հայտնել է սիրիական բանակի գեներալը CNN-ին տված հարցազրույցում:
«Ես չեմ կարող իրական կանխատեսումներ անել; Սակայն, եթե չլինի ռազմական ներխուժում Սաուդյան Արաբիայի և Թուրքիայի կողմից, կարծում եմ, որ մենք Ռաքքայում կլինենք մինչև տարեվերջ»,-ասել է գեներալը:
Նա խոստովանել է, որ ՌԴ ավիացիայի աջակցությունն «իրական բարերարություն էր»: «Նրանք օգնում են մեզ երկու առումով` առաջին հերթին մարտական թռիչքներով, և հետո հետախուզական տվյալներ տրամադրելով, որոնք թույլ են տալիս կանխարգելիչ հարվածներ հասցնել»,-պարզաբանել է գեներալը:
Ըստ նրա, այժմ Սիրիայի ԶՈւ գլխավոր խնդիրը «լիարժեք հսկողություն ապահովելն է Թուրքիայի հետ սահմանին` կտրելու համար ահաբեկիչների մատակարարման ուղիները», հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Սիրիական բանակը դեմ չէ օգնություն ստանալ ԱՄՆ-ից կամ նրա դաշնակիցներից, սակայն շատ հոռետեսորեն է մոտենում այդ հնարավորությանը, ասել է գեներալը:
«Ամերիկա՞ն: Իսկ նա ինչ-որ բան անո՞ւմ է»,-հարց է տվել զինվորականը: «Մենք նրանց ավանդը դեռ չենք տեսել: Հակառակը, հենց նրանք են աջակցում ԻՊ հզորացմանը»,-պարզաբանել է նա` ցույց տալով ամերիկյան արտադրության «Համմերի» լուսանկարը, որով գրոհայինները գրոհում են զորամասերից մեկը: «Համմերը» խփել են ռուսական արտադրության նռնականետից, նշել է գեներալը:
Ավելի վաղ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը խոստացել էր կրկին հսկողություն սահմանել Սիրիայի ամբողջ տարածքում: Ըստ Ասադի, կառավարական զորքերը փորձում են «առանց տատանվելու» վերականգնել հսկողությունը Սիրիայում: Այլ երկրների մասնակցությունը կնշանակի, որ կարգավորումը երկար կտևի և բարձր գին կունենա»,-ասել է Ասադը:
Ըստ նրա, Հալեպի գավառում սիրիական զորքերի նպատակն է փակել դեպի թուրքական սահման տանող ճանապարհը, որտեղից գրոհայինները ստանում են ամեն անհրաժեշտը:
Բացի այդ, Ասադն ասել է, որ սատարում է կարգավորման շուրջ բանակցություններին, սակայն «չի դադարեցնի պայքարը ահաբեկիչների դեմ բանակցությունների ընթացքում»:
Նա մատնանշել է սաուդյան և թուրքական ներխուժման վտանգը` նշելով, որ կառավարական ուժերը կհակազդեն դրան:

Командование правительственных войск Сирии рассчитывает взять оплот террористической группировки «Исламское государство» в городе Ракка до конца текущего года при условии невмешательства ВС Саудовской Аравии и Турции. Об этом заявил генерал сирийской армии в репортаже телекомпании CNN.
«Я не могу выступать с реальными прогнозами. Но если не будет военной интервенции Саудовской Аравии или Турции, я считаю, что мы сможем быть в Ракке к концу года», – заявил генерал.
Он признал, что поддержка со стороны ВКС России «стала подлинным благодеянием». «Они нам помогают в двух отношениях – в первую очередь боевыми вылетами как таковыми. Они также предоставляют нам данные разведки с воздуха, которые позволяют наносить упреждающие удары», – пояснил военачальник.
По его словам, в настоящий момент главная задача вооруженных сил Сирии состоит в том, чтобы «обеспечить полный контроль над границей с Турцией с целью отрезать линии снабжения отрядов мятежников», сообщает ТАСС.
Сирийская армия не прочь получить помощь, например, со стороны США и их союзников, однако крайне скептически относится к возможности такого варианта, отметил генерал.
«Америка? А она делает хоть что-нибудь?» – задался вопросом военачальник. «Их вклад мы пока не видели. Напротив, именно они содействуют усилению ИГ», – пояснил он, показав снимок военной машины «Хаммер» американского производства, на которой боевики штурмовали расположение одной из его частей. «Хаммер» подбили из гранатомета российского производства, заметил генерал.
Ранее президент Башар Асад пообещал вновь получить контроль над всей территорией Сирии.
По словам Асада, правительственные войска попытаются «без колебаний» восстановить контроль над всей Сирией. Участие других стран в конфликте означает, что разрешение (конфликта) займет долгое время и будет иметь высокую цену», подчеркнул Асад.
По его словам, цель сирийских войск в северной провинции Алеппо — перекрыть дорогу к турецкой границе. «Главная битва ведется за то, чтобы отрезать Алеппо от Турции, поскольку Турция — главный канал поставок для террористов», — подчеркнул Асад.
Кроме того, сирийский президент заявил, что поддерживает переговоры по урегулированию конфликта в стране, однако подчеркнул, что не прекратит «борьбу с терроризмом» на время переговоров. «Мы верим в переговоры. Однако если мы участвуем в переговорах, это не означает, что мы прекращаем борьбу с терроризмом», — отметил Асад.
Он заявил, что видит риск саудовской или турецкой военной интервенции в Сирию. Однако подчеркнул, что правительственные войска, «безусловно, будут противодействовать ей».