17 Փետրվար 2016 - 13:27 AMT
Ղազախստանի Ջամբուլի շրջանի Բուրիլ (Ռովնոե) ավանում բախումներ են տեղի ունեցել ազգամիջյան հողի վրա: Այդ մասին հայտնել է NewTimes.kz-ն:
Անկարգությունների պատճառ է դարձել փետրվարի 15-ին ավանի տներից մեկում տեղի ունեցած ղազախ տղայի սպանությունը` նրան դանակով հարվածներ են հասցվել: Սպանություն կատարելու մեղադրանքով ձերբակալվել է ազգությամբ թուրք տեղի բնակիչը:
Փետրվարի 16-ին ավանի բնակիչները հավաքվել են կասկածյալի տան մոտ` պահանջելով, որ նրա ընտանիքը հեռանա գյուղից:
Ավան են բերվել ոստիկանության ուժեր: Բուրալիի ղազախական և թուրքական համայնքների ավագանու անդամները բանակցել են և խաղաղության կոչ արել բնակիչներին: Ավանի բնակիչներին են դիմել նաև իրավապահ մարմինների և տեղի գործադիր իշխանության ներկայացուցիչները` խնդրելով մարդկանց ցրվել տներով, հայտնում է Haqqin.az-ը:

В селе Бурыл (Ровное) Джамбульской области Казахстана во вторник, 16 февраля, произошли столкновения на почве межэтнического конфликта. Об этом сообщает издание NewTimes.kz.
Беспорядки начались после того, как 15 февраля в одном из домов поселка нашли тело мальчика-казаха с ножевыми ранениями. По подозрению в совершении убийства задержан местный житель турецкой национальности. 16 февраля жители поселка пришли к дому подозреваемого с требованием, чтобы его семья покинула село.
В населенный пункт были стянуты силы полиции. Старейшины казахской и турецкой общин Бурыла провели переговоры и призвали жителей сохранять спокойствие. На встречу с населением прибыли представители правоохранительных органов и местной исполнительной власти. Они обратились к собравшимся с просьбой разойтись по домам.