18 Փետրվար 2016 - 06:47 AMT
Կանադայի կառավարության հրամանով` երկրի ռազմաօդային ուժերը դադարեցրել են Սիրիայի ու Իրաքի տարածքներում ավիահարվածների իրականացումը: Այս մասին հայտնել է Կանադայի պաշտպանության նախարարությունը։
Նշվում է, որ այնուհանդերձ` երկիրը շարունակելու է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարը, ինչպես նաև ավելի շատ ջանքեր է գործադրելու Իրաքի անվտանգության ուժերի մարզման ու նախապատրաստման համար, Vz.ru-ին հղումով գրում է Tert.am-ը։
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ ԱՄՆ-ի գլխավորած միջազգային կոալիցիայի շրջանակում Կանադան ընդդեմ իսլամիստների օգտագործել է 6 հատ F-18 կործանիչ, 2 հատ CP-140 Aurora հետախուզական ինքնաթիռ և 1 հատ Airbus СС-150 Polaris լիցքավորող ինքնաթիռ։
Առաջիկա մի քանի շաբաթվա ընթացքում բոլոր F-18-ներն իրենց սպասարկող անձնակազմերով կվերադառնան Կանադա, իսկ մյուս ինքնաթիռները կուղարկվեն Քուվեյթում գտնվող կանադական ռազմաբազա ու կօգնեն դաշնակիցների ավիացիային։
Դեռ 2014-ի հոկտեմբերին ընդհանուր առմամբ Կանադան ԻՊ դեմ պայքարի համար 9 ինքնաթիռ է ուղարկել Սիրիա և Իրաք, այդ թվում F-18 վեց կործանիչ, երկու CP-140 Aurora հետախույզ ինքնաթիռ և մեկ Airbus СС-150 Polaris լիցքավորող ինքնաթիռ, ինչպես նաև 600 զինծառայող «օդային առաքելությանը սատարելու համար»: Բացի այդ, երկարացվել է 69 կանադացի ռազմական մասնագետների մասնակցությունը, որոնք սեպտեմբերի սկզբից ի վեր որպես խորհրդականներ օգնում են իրաքցի ու քուրդ զինվորականներին ԻՊ դեմ պայքարում:

По указанию правительства Канады 15 февраля ВВС страны прекратили операцию по нанесению авиаударов в Сирии и Ираке, сообщило канадское министерство обороны.
В дальнейшем ВС Канады, говорится в документе, намерены «переориентировать свой вклад» в борьбу с «Исламским государством» в рамках международной коалиции. Также Канада «нарастит свои усилия по подготовке иракских сил безопасности», передает ТАСС.
В международной операции под руководством США со стороны Канады были задействованы шесть истребителей-бомбардировщиков F-18, два самолета-разведчика CP-140 Aurora и один самолет-заправщик Airbus СС-150 Polaris.
Эта авиация участвовала в боевых вылетах в Ираке и Сирии.
В ближайшие несколько недель все F-18 и их обслуживающий персонал вернутся в Канаду. В то же время, CP-140 Aurora и Airbus СС-150 Polaris останутся на канадской авиабазе в Кувейте и будут помогать авиации союзников.
Однако новый премьер-министр Канады Джастин Трюдо заявил в октябре, что намерен приостановить участие ВВС страны в военной операции против группировки «Исламское государство».