Առնվազն 200 խաղաղ բնակիչ արգելափակված է Թուրքիայի հարավ-արևելքում իշխանությունների կողմից իրականացվող ռազմական գործողության հետևանքով: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի խորհրդարանի անդամՖելեքնաս Ուջանը Sputnik գործակալությանը:
«Իրավիճակը Դիարբեքիրի գավառում սարսափելի է: Սուրի շրջանում արդեն 79-րդ օրն է պարետային ժամ է գործում: 200 մարդ արգելափակված է նկուղներում, սակայն թուրք ռազմական հատուկջոկատայինները թույլ չեն տալիս նրանց փրկել»,-ասել է Թուրքիայի Ժողովրդների դեմոկրատական կուսակցությունից ընտրված պատգամավորը, որն ակտիվորեն պաշտպանում է երկրում ազգային փոքրամասնությունների իրավունքները, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Թուրքական իշխանությունները դեկտեմբերին պարետային ժամ են հաստատել երկրի հարավ-արևելյան շրջանների քրդաբնակ բնակավայրերում: Սուրում շարունակվում են ՔԱԿ և թուրք ուժայինների բախումները: Թուրքական ԶՈՒ-ն պարետային ժամի ընթացքում իրականացրել է լայնածավալ գործողություններ` քուրդ գրոհայինների փորած խրամատները ծածկելու, բարիկադները հեռացնելու և ինքնաշեն ռումբերը հայտնաբերելու ուղղությամբ: Թուրք ուժայինները արգելք են դրել փողոց դուրս գալու վրա: Ջիզրեում և Սուրում շարունակվում են փողոցային բախումները:
Ըստ Թուրքիայի գլխավոր շտաբի տվյալների, դեկտեմբերի կեսից հակաահաբեկչական գործողության շրջաններում ոչնչացվել է ավելի քան 900 քուրդ գրոհային: Սակայն քրդամետ Ժողովրդների դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչները պնդում են, որ գործողության ընթացքում տասնյակ խաղաղ բնակիչներ են զոհվել:

19 Февраль 2016 - 08:15 AMT
Не менее 200 мирных жителей оказались заблокированными на юго-востоке Турции в результате проводимой властями военной операции, заявила агентству Sputnik турецкий парламентарий Фелекнас Уджа.
«Ситуация в провинции Диярбакыр ужасающая. В районе Сур наступил 79 день комендантского часа. Двести человек оказались заблокированными в подвалах, но турецкий военный спецназ не разрешает их спасать», — сообщила депутат от Демократической партии народов Турции, активно защищающей права национальных меньшинств в стране, передает РИА Новости.
Турецкие власти объявили в декабре комендантский час в ряде населенных курдами регионов на юго-востоке страны. В Суре продолжаются уличные столкновения силовиков и боевиков РПК. По данным генштаба Турции, с середины декабря в районах антитеррористической операции уничтожено более 900 курдских боевиков. Однако представители прокурдской Партии демократии народов утверждают, что в ходе операции погибли десятки мирных жителей.