19 Փետրվար 2016 - 09:31 AMT
Փետրվարին Մոսկվայում բացված Սիրիական Քրդստանի ներկայացուցչության ղեկավար Ռոդի Օսմանը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը խոստացել է պաշտպանել սիրիացի քրդերին, եթե Թուրքիան այնուամենայնիվ ցամաքային գործողություն սկսի Սիրիայում: Այդ մասին հայտնել է ՌԲԿ-ն Bloomberg-ի վրա հղումով:
Ըստ Օսմանի, Թուրքիայի ներխուժումը մեծ պատերազմի պատճառ կդառնա:
«Մենք այդ սպառնալիքը շատ լուրջ ենք ընկալում, քանի որ Թուրքիայի իշխանությունը դա պատերազմի իշխանություն է: Ռուսաստանը պատասխան կտա, եթե ներխուժում լինի: Դա ոչ միայն քրդերին աջակցելու հարց է, նրանք կպաշտպանեն Սիրիայի տարածքային ամբողջականությունը»,-հայտարարել է նա:
Ըստ Օսմանի, սիրիաբնակ քրդերը շարունակում են ազատագրել տարածքն ԻՊ-ից: Եվ այդ գործընթացը շատ «ավելի արագ կընթանար, եթե չլիներ Թուրքիան»:
Չնայած Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի նախկինում արված հայտարարությանն, ըստ որի Անկարան մտադիր չէ ներխուժել Սիրիայի տարածք, նկատվում է թուրքական ռազմական ներկայության հզորացում Սիրիայի հետ սահմանին: Դավութօղլուն նաև մեղադրել է սիրիացի քրդերին փետրվարի 17-ին Անկարայում Գլխավոր շտաբի մոտ տեղի ունեցած ահաբեկչության մեջ:
Թուրքիան աջակցում է Սիրիայում կռվող տարբեր խմբավորումների, այդ թվում` ահաբեկչական: 2015-ին սահմանամերձ Քոբանիի համար քրդերի և ԻՊ պայքարում Անկարան փաստացի փակեց քրդերի մատակարարման ուղիները, ինչը գրեթե քաղաքի անկման պատճառ դարձավ, սակայն ստիպված եղավ թույլ տալ, որ քրդերին միանան քրդական «Փեշմերգա» միավորման մարտիկները, որոնք օգնեցին պաշտպանել քաղաքը: 2011-ին նախընտրական արշավի ժամանակ քրդերը ահաբեկիչների թիրախ դարձան թուրքական Սուրուչում և Անկարայում: Միաժամանակ երկրի իշխանությունները խախտել են հրադադարը երկրում գործող Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության հետ, որը պայքարում է անկախության համար` ռմբակոծելով նրա ճամբարն Իրաքում և սկիզբ դնելով բռնության նոր ալիքին երկրում:

19 Февраль 2016 - 08:48 AMT
Глава открывшегося в феврале в Москве представительства Сирийского Курдистана Роди Осман заявил, что Россия обещала защитить сирийских курдов, если Турция решится на наземную операцию в стране. Об этом 18 февраля сообщает РБК, ссылаясь на Bloomberg.
По словам Роди Османа, вторжение Турции приведет к «большой войне».
«Мы эту угрозу воспринимаем очень серьезно, потому что правящая власть Турции — это власть войны. Россия ответит, если будет вторжение. Это не только вопрос поддержки курдов, они будут защищать территориальную целостность Сирии», — заявил он.
По словам Османа, сирийские курды продолжают освобождать территорию от ИГ. И этот процесс «шел бы гораздо быстрее, если бы не Турция».
Несмотря на сделанные ранее заявления премьер-министра Турции Ахмета Давутоглу о том, что у Анкары нет планов проведения наземной операции в Сирии, заметно усиление турецкого военного присутствия на границе с Сирией. Давутоглу также обвинил сирийских курдов в организации унесшего жизни 28 человек теракта у здания Генерального штаба ВС Турции в Анкаре 17 февраля.
Турция оказывает всевозможную поддержку различным воюющим в Сирии группировкам, в том числе – террористическим. В 2015 году в ходе боев за приграничный город Кобани между курдами и «Исламским государством» Анкара фактически перекрыла пути снабжения курдов через границу, что чуть не привело к падению города, однако была вынуждена пропустить ограниченный контингент курдских формирований «Пешмерга» из Ирака, которые помогли отстоять город. В летом 201, в ходе предвыборной кампании, года курды стали мишенью атак террористов в турецком Суруче и в Анкаре. Одновременно власти страны нарушили перемирие с борющейся за независимость Курдской рабочей партии, разбомбив ее лагеря в Ираке, и положив начало новому витку насилия в стране.