Թուրքիան իրավունք ունի գործողություններ իրականացնել արտերկրում ահաբեկիչների դեմ, որոնք սպառնալիք են երկրի համար: Այդ մասին փետրվարի 21-ին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, հայտնում է «Ինտերֆաքսը» թուրքական Hürriyet-ի վրա հղումով:
«Թուրքիան լիակատար իրավունք ունի գործողություններ իրականացնել Սիրիայում և այլ վայրերում, որտեղ հենակետեր ունեն ահաբեկչական խմբավորումները, քանի որ դա մեր առջև ծառացած սպառնալիքների դեմ պայքարի մի մասն է»,-ասել է էրդողանը: Թուրքիայի նախագահը նաև նշել է, որ հակաահաբեկչական գործողություններ վարելիս «չի կարելի խոսել այն երկրների ինքնիշխանության մասին, որոնք ունակ չեն ինքնուրույն ապահովելու իրենց տարածքային ամբողջականությունը»:
Ավելի վաղ Թուրքիայի ՊՆ ղեկավար Իսմեթ Յիլմազը հայտարարել էր, թե իր երկիրը զորք չի ուղարկել Սիրիայի տարածք և մտադիր չէ դա անել նաև առաջիկայում: «Թուրք զինվորներին Սիրիա գործուղելու մտադրութուն չկա»,-ասել է նախարարը` ելույթ ունենալով Թուրքիայի խորհրդարանի կոմիտեներից մեկում: Նմանատիպ հայտարարություն է արել նաև Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն: Սակայն վերջին շրջանում նկատվում է թուրքական ռազմական ներկայության հզորացում Սիրիայի հետ սահմանին:
Թուրքական ուժերն արդեն մի քանի օր է չեն դադարեցնում սիրիական քրդերի դիրքերի ինտենսիվ հրետակոծումը: Ավելի վաղ սիրիացի քրդերը մերժել էին Անկարայի պահանջը Թուրքիայի սահմանի մոտ գրաված դիրքերից հեռանալու վերաբերյալ` պնդելով, որ հակառակ դեպքում իրենց տեղը կզբաղեցնեն ծայրահեղական իսլամիստները:
Մինչդեռ Մոսկվայում բացված Սիրիական Քրդստանի ներկայացուցչության ղեկավար Ռոդի Օսմանը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը խոստացել է պաշտպանել սիրիացի քրդերին, եթե Թուրքիան այնուամենայնիվ ցամաքային գործողություն սկսի Սիրիայում:

22 Февраль 2016 - 07:59 AMT
Турция имеет право проводить за рубежом операции против террористов, которые представляют угрозу для страны. Об этом 21 февраля заявил президент республики Реджеп Тайип Эрдоган, сообщает «Интерфакс» со ссылкой на турецкую газету Hürriyet.
«У Турции есть полное право проводить операции в Сирии и в местах, где базируются террористические группировки, так как это – часть борьбы против стоящих перед нами угроз», – сказал Эрдоган. Президент Турции также отметил, что при проведении подобных контртеррористических операций «нельзя говорить о нарушении суверенитета государств, не способных самостоятельно обеспечивать свою территориальную целостность».
Ранее министр обороны Турции Исмет Йылмаз заявлял, что его страна не направляла войска на сирийскую территорию и не планирует этого делать в будущем. «Нет никаких планов об отправке турецких солдат в Сирию», – говорил министр, выступая перед членами одного из комитетов парламента Турции. С подобными заявлениями выступал также и премьер-министр Турции Ахмета Давутоглу. Однако, несмотря на сообщения о том, что у Анкары нет планов проведения наземной операции в Сирии, около недели назад турецкая артиллерия начала обстрелы курдских ополченцев, ведущих бои на севере Сирии против исламистских группировок, выступающих против официального президента Сирии Башара Асада. Анкара утверждает, что ведет лишь ответный огонь.
Турция начала оказывать всевозможную поддержку различным воюющим в Сирии группировкам, в том числе – террористическим, еще с 2015 года, когда в ходе боев за приграничный город Кобани между курдами и «Исламским государством» Анкара фактически перекрыла пути снабжения курдов через границу. Действия турецкой стороны чуть не привели к падению города, однако Анкара была вынуждена пропустить ограниченный контингент курдских формирований «Пешмерга» из Ирака, которые помогли отстоять город. В тот же период Турция нарушили перемирие с борющейся за независимость Курдской рабочей партией, разбомбив ее лагеря в Ираке, и положив начало новому витку насилия в стране.