Հունաստանի և Մակեդոնիայի սահմանին մոտ 5 000 բռնի տեղահանված է կուտակվել, քանի որ «բալկանյան երթուղու» երկրներն անցել են փախստականների համար անցագրային նոր ռեժիմի, հայտնում է Աթենքի լրատվական գործակալութունը:
Ըստ ոստիկանության, հունական Իդոմենի ավանի մոտ գտվող փախստականների ճամբարում 2 000 փախստական կա: Եվս 3000 մարդ ապրում է 62 ավտոբուսում 20 կմ հեռավորության վրա` սպասելով, թե երբ կտրվի մուտք գործելու թույլտվություն:
Գործակալությունը հայտնել է, որ Մակեդոնիայի իշխանություններն ագելել են մուտքը երկիր Աֆղանստանից ժամանող փախստականների համար և խստացրել են հսկողութունը Սիրիայից և Իրաքից ժամանողների պարագայում: Այժմ Սիրիայից և Իրաքից եկող փախստականները շարունակելու համար ուղևորությունը Եվրոպա, պետք է անձնագրեր ու հավաստագրեր ունենան, որոնք հաստատում են նրանց անձը: Այժմ, ըստ «Բժիշկներ առանց սահմանի» կազմակերպության, շատերը պնդում են, թե «կորցրել են» անձնագրերը: Մակեդոնիայի իշխանությունները մանրակրկիտ կերպով ստուգում են փաստաթղթերը և այժմ մեկ ժամում սահմանը մոտ 100 մարդ է հատում: Ինչ վերաբերում է աֆղաններին, ապա փետրվարի 21-ից նրանցից ոչ ոք չի հատել սահմանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հունաստանի միգրացիոն քաղաքականության նախարար Յանիս Մուզալիսը հայտարարել է, որ Աթենքը շարունակում է ճնշում գործադրել Եվրոպայի վրա, որպեսզի սահմանները հսկեն ՆԱՏՕ-ի ուժերը` միջանցք թողնելով փախստականների համար:
Սահմանը փակելու որոշումն ընդունվեց ԵԽ գագաթաժողովից ընդամենը 2 օր անց, որտեղ Հունաստանին հավաստիացնում էին, որ միակողմանի միջոցներ փախստականների հարցում չեն կայացվելու:
Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցը հայտարարել է գերմանական ալիքներին, որ Հունաստանը կվերածվի «կայանտեղիի բոլոր ներգաղթյալների» համար, եթե Մակեդոնիան փակի «բալկանյան երթուղին»:
Փետրվարի 22-ին հունական կղզիներից ժամանել է մոտ 4,5 հազար փախստական: Վերջին շաբաթում` փետրվարի 14-21-ը, Թուրքիայից Հունաստան է ժամանել 17 հազար փախստական` 2 անգամ ավելի, քան մեկ շաբաթ առաջ:

22 Февраль 2016 - 12:21 AMT
После перехода стран «балканского маршрута» на новый режим пропуска беженцев на границе Греции и Македонии скопились пять тысяч вынужденных переселенцев, сообщает Афинское агентство новостей.
По данным полиции, в лагере возле греческого поселка Идомени находятся две тысячи беженцев и мигрантов. Еще три тысячи человек ждут в 62 автобусах в 20 километрах от Идомени «зеленый свет» на продолжение маршрута.
Агентство сообщает, что власти Македонии запретили въезд в страну мигрантам из Афганистана и усилили контроль за беженцами из Сирии и Ирака.
Теперь сирийцы и иракцы для продолжения путешествия в Европу должны иметь паспорта или удостоверения, подтверждающие их личность. Сейчас же, по данным организации «Врачи без границ», многие из них утверждают, что «потеряли» паспорта. Македонские власти тщательно проверяют документы, и сейчас границу пересекают порядка 100 человек в час.
Что касается афганцев, то 21 февраля ни один из них не пересек нейтральную зону, передает РИА Новости.
Министр по миграционной политике Греции Яннис Музалас заявил, что Афины продолжают давить на Европу, чтобы выполнялось решение о контроле границ силами НАТО и существовал коридор для беженцев.
Решение закрыть границу для афганцев было принято всего через два дня после того, как европейские страны на саммите ЕС заверили Грецию, что не будут предприниматься односторонние действия в отношении потоков беженцев.
Как отмечает Афинское агентство, председатель Европарламента Мартин Шульц заявил немецким телеканалам, что Греция превратится в «парковку для всех мигрантов», если Македония закроет «балканский маршрут».
22 февраля в порт Пирей на паромах с островов прибыли 4,5 тысячи беженцев. По данным международной организации миграции, за последнюю неделю, с 14 по 21 февраля, из Турции в Грецию прибыли 17 тысяч беженцев, вдвое больше, чем неделей ранее.