Իրաքյան բանակի զինվորականները ոչնչացրել են «Իսլամական պետություն» խմբավորման 46 զինյալի` հետ մղելով ահաբեկիչների գրոհը Էր Ռամադիի արևելյան մատույցներում: Այդ մասին Alsumaria հեռուստաալիքին է հայտնել տեղի զինվորական հրամանատարության ղեկավար Իսմաիլ ալ Մահլաուին:
«ԻՊ խմբավորումն առավոտյան գրոհել է 10-րդ բրիգադի բազան Էլ Համիդիայի շրջանում, որն Էլ Ռամադիից դեպի արևելք է գտնվում: Բրիգադի ուժերը միջազգային կոալիցիայի ավիացիայի աջակցությամբ հետ են մղել գրոհն ու ԻՊ 46 գրոհային են ոչնչացրել»,-ասել է Ալ Մահլաուին:
Շրջանը, որտեղ տեղի է ունեցել գրոհը, ավելի վաղ գտնվում էր ահաբեկիչների ձեռքում, սակայն բանակայինները գրավել էին այն: Զինվորականները նաև իրենց հսկողության տակ են վերցրել մայրուղին:
Իրաքի բանակն ակտիվ մարտական գործողություններ է վարում ահաբեկիչների դեմ Անբար գավառում ՌՕՈւ, աշխարհազորի և ԱՄՆ գլխավորած միջազգային կոալիցիայի ավիացիայի աջակցությամբ: Էր Ռամադին անցավ բանակի հսկողության տակ 2015-ի դեկտեմբերին:
Ռամադիի գրավումը 2014-ից ի վեր իրաքյան զինված ուժերի ամենամեծ հաջողություններից մեկն է: Ռամադիի գրոհը սկսվել էր նոյեմբերի սկզբին, սակայն դանդաղ էր առաջ գնում, քանի որ կառավարությունը, ջանալով խուսափել միջդավանական բախումներից քաղաքի սունի բնակչության հետ, որոշել էր հրաժարվել շիաների մարտունակ աշխարհազորից, որի օգնությամբ հաջողվել էր գրավել Տիկրիտը:

22 Февраль 2016 - 13:41 AMT
Иракская армия ликвидировала 46 боевиков группировки «Исламское государство», отразив атаку террористов к востоку от Эр-Рамади, заявил телеканалу Alsumaria глава местного военного командования Исмаил аль-Махлауи.
«Группировка ИГ утром атаковала базу десятой бригады на шоссе в районе Эль-Хамидия к востоку от Эр-Рамади. Силы бригады при поддержке авиации международной коалиции отразили атаку и убили 46 боевиков ИГ», — сообщил аль-Махлауи.
Как отмечает канал, район, где произошло нападение, ранее был отбит у террористов. Военные также установили контроль над шоссе, передает РИА Новости.
Иракская армия ведет активные боевые действия против террористов в провинции Анбар при поддержке ВВС, бойцов народного ополчения и авиации международной коалиции во главе с США. Контроль над центром провинции — городом Эр-Рамади — был восстановлен в декабре 2015 года.
В Ираке в настоящее время сохраняется напряженная ситуация в связи с деятельностью «Исламского государства», захватившего часть страны. ИГ является на сегодняшний день одной из главных угроз мировой безопасности. За три года террористам удалось захватить значительные территории Ирака и Сирии. Кроме того, они пытаются распространить свое влияние в странах Северной Африки, в частности в Ливии.