23 Փետրվար 2016 - 06:47 AMT
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը հրամանագիր է ստորագրել ապրիլի 13-ին երկրում խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ, որը հրապարակվել է ՍԱՆԱ սիրիական գործակալության կայքում:
«Նախագահ Ասադը ստորագրել է թիվ 63 հրամանագիրը, որով 2016թ. ապրիլի 13-ը նշանակվում է Ազգային ժողովի անդամների ընտրության օր»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Առաջիկա ընտրությունները կլինեն 2-րդը Սիրիայում զինված հակամարտության սկսվելուց հետո: Վերջին անգամ խորհրդարանական ընտրություններ երկրում տեղի են ունեցել 2012թ. մայիսին, այն ժամանակ ընտրողների մասնակցությունը կազմել էր 51%։
Ասադն արտասահմանյան ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցում, բացի խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումից, բազմիցս ասել է Սիրիայի նախագահի արտահերթ ընտրությունների անցկացման հնարավորության մասին։
Մինչդեռ արտերկրում գործող սիրիական ընդդիմութան բանակցությունների հարցով բարձրագույն խորհրդի ներկայացուցիչ Նաասան Աղան հայտարարել է, թե անհնար է համընդհանուր ընտրություն անցկացնել երկրում, որտեղ քաղաքական պատերազմ է ընթանում, հայտնում է Tert.am-ը:
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը խոստացել էր կրկին հսկողություն սահմանել Սիրիայի ամբողջ տարածքում: Ըստ Ասադի, կառավարական զորքերը փորձում են «առանց տատանվելու» վերականգնել հսկողությունը Սիրիայում: Այլ երկրների մասնակցությունը կնշանակի, որ կարգավորումը երկար կտևի և բարձր գին կունենա»,-ասել է Ասադը:
Ըստ նրա, Հալեպի գավառում սիրիական զորքերի նպատակն է փակել դեպի թուրքական սահման տանող ճանապարհը, որտեղից գրոհայինները ստանում են ամեն անհրաժեշտը:Բացի այդ, Ասադն ասել է, որ սատարում է կարգավորման շուրջ բանակցություններին, սակայն «չի դադարեցնի պայքարը ահաբեկիչների դեմ բանակցությունների ընթացքում»: Նա մատնանշել է սաուդյան և թուրքական ներխուժման վտանգը` նշելով, որ կառավարական ուժերը կհակազդեն դրան:

23 Февраль 2016 - 07:46 AMT
Президент Сирии Башар Асад издал указ о проведении парламентских выборов в стране 13 апреля, говорится в заявлении, опубликованном на сайте сирийского национального агентства САНА.
«Президент Асад издал указ номер 63, который назначает 13 апреля 2016 года датой проведения выборов членов народного собрания (парламентских выборов)», — говорится в заявлении, передает РИА Новости.
Предстоящие выборы станут вторыми с начала вооруженного конфликта в Сирии. Последний раз парламентские выборы в стране состоялись в мае 2012 года, тогда явка избирателей составила 51%.
Асад в интервью иностранным СМИ, помимо проведения парламентских выборов, неоднократно говорил о возможных внеочередных выборах президента Сирии. Глава государства подчеркивал, что большая часть сирийского народа его поддерживает, и он намерен вновь участвовать в выборах.
Ранее Асад пообещал вновь получить контроль над всей территорией Сирии.
По словам Асада, правительственные войска попытаются «без колебаний» восстановить контроль над всей Сирией. Участие других стран в конфликте означает, что разрешение (конфликта) займет долгое время и будет иметь высокую цену», подчеркнул Асад.
По его словам, цель сирийских войск в северной провинции Алеппо — перекрыть дорогу к турецкой границе. «Главная битва ведется за то, чтобы отрезать Алеппо от Турции, поскольку Турция — главный канал поставок для террористов», — подчеркнул Асад.
Кроме того, сирийский президент заявил, что поддерживает переговоры по урегулированию конфликта в стране, однако подчеркнул, что не прекратит «борьбу с терроризмом» на время переговоров. «Мы верим в переговоры. Однако если мы участвуем в переговорах, это не означает, что мы прекращаем борьбу с терроризмом», — отметил Асад.
Он заявил, что видит риск саудовской или турецкой военной интервенции в Сирию. Однако подчеркнул, что правительственные войска, «безусловно, будут противодействовать ей».