Շոտլանդիան անկախության մասին նոր հանրաքվե կպահանջի, եթե Մեծ Բրիտանիան դուրս գա Եվրամիության կազմից: Այդ մասին փետրվարի 22-ին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի համայնքների պալատում Շոտլանդիայի ազգային կուսակցության առաջնորդ Անգուս Ռոբերթսոնը:
Ըստ նրա, բոլոր շոտլանդացի պատգամավորները հանդես են գալիս ԵՄ կազմում Մեծ Բրիտանիայի մնալու օգտին: «Սակայն, եթե Բրիտանիային պարտադրեն դուրս գալ ԵՄ-ից, ես վստահ եմ, որ Շոտլանդիայի բնակիչներn անկախության նոր հանրաքվե կպահանջեն, ապահովելու համար իրենց տեղը ԵՄ-ում»,-ասել է Ռոբերթսոնը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
ԵՄ-ում Մեծ Բրիտանիայի անդամության վերաբերյալ հանրաքվեն կայանալու է հունիսի 23-ին: Հանրաքվեի հարցը, որն արդեն համարվում է երկրում մի ամբողջ սերնդի կարևորագույն ռազմավարական որոշում, հնչում է հետևյալ կերպ. «Միացյալ Թագավորությունը պետք է մնա Եվրամիության անդամ թե՞ պետք է դուրս գա Եվրամիությունից»:
2014-ի սեպտեմբերին շոտլանդացիների 55 տոկոսը կողմ արտահայտվեց Մեծ Բրիտանիայի կազմում Շոտլանդիայի մնալուն:
Մինչդեռ Լոնդոնի քաղաքապետ Բորիս Ջոնսոնը կողմ է արտահայտվել Եվրամիության կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալուն: Ըստ քաղաքական գործչի, ԵՄ-ն խարխլում է Բրիտանիայի ինքնիշխանությունը, իսկ գործարքը, որի մասին պայմանավորվել է Դևիդ Քեմերոնը, չի նպաստի անհրաժեշտ փոփոխություններին երկրում: Բացի այդ, ԵՄ-ն «քաղաքական նախագիծ է», որը կարող է դուրս գալ «պատշաճ ժողովրդավարական վերահսկողությունից»:
«Ես ավելի լավ գործարք եմ ցանկանում այս երկրի քաղաքացիների համար` պահպանելու համար նրանց փողն ու վերադարձնելու վերահսկողությունը»,-մեջբերել է քաղաքապետի խոսքը BBC-ին: Բրիտանիան հնարավորություն ունի հարաբերությունները Բրյուսելի հետ կառուցել «առևտրի և համագործակցության» սկզբունքով, հավելել է նա:
Ինչպես նշում են ԶԼՄ-ները, Ջոնսոնի կարծիքը կարող է ազդել միլիոնավոր բրիտանացիների որոշման վրա, որոնք պետք է ընտրություն կատարեն ԵՄ-ին Բրիտանիայի անդամության հարցում հունիսի 23-ին:

Шотландия потребует проведения нового референдума о независимости, если Великобритания выйдет из состава Европейского Союза. Об этом 22 февраля заявил лидер Шотландской национальной партии в палате общин Великобритании Ангус Робертсон.
По его словам, все шотландские парламентарии выступают за сохранение Великобритании в составе ЕС. «Но если страну вынудят выйти из ЕС, я уверен, жители Шотландии потребуют нового референдума о независимости, чтобы обеспечить себе место в Евросоюзе», — сказал Робертсон, передает РИА Новости.
Референдум о членстве Великобритании в ЕС состоится 23 июня. Вопрос референдума, который в стране уже называют важнейшим стратегическим решением целого поколения, звучит так: «Должно ли Соединенное Королевство остаться членом Европейского Союза или выйти из Европейского союза?».
В сентябре 2014 года 55% шотландцев высказались за сохранение Шотландии в составе Соединенного Королевства.
Ранее мэр Лондона Борис Джонсон высказался в пользу выхода Великобритании из Евросоюза.
По мнению политика, ЕС подрывает британский суверенитет, а сделка, о которой договорился премьер-министр Дэвид Кэмерон, не поможет провести необходимые изменения в стране. Кроме того, ЕС является «политическим проектом», который рискует «выйти из-под должного демократического контроля».
«Я хочу заключить более выгодную сделку для граждан этой страны, чтобы сохранить их деньги и вернуть контроль», — приводит слова мэра британской столицы BBC. У Британии есть возможность построить с Брюсселем отношения по принципу «торговли и сотрудничества», добавил он.
Как отмечают СМИ, мнение Джонсона может повлиять на решение миллионов британцев, которым предстоит сделать свой выбор на референдуме по вопросу членства Великобритании в ЕС 23 июня.
До того британский премьер Дэвид Кэмерон после многомесячных переговоров с руководителями стран ЕС объявил о том, что добился пересмотра условий членства Великобритании в Евросоюзе в части вопросов трудовой миграции, а также добился «особых условий» членства страны в ЕС.