Թուրքիայի մայրաքաղաքում փետրվարի 17-ին տեղի ունեցած հզոր պայթյունն իրականացրած անձը Թուրքիայի քաղաքացի Աբդուլբակի Սոմերն էր: Այդ մասին հայտնել է NTV-ն` Անկարայի գլխավոր դատախազությունում սեփական աղբյուրների վրա հղումով:
Ավելի վաղ Թուրքիայի իշխանությունները հայտարարել էին, որ փետրվարի 17-ին զինվորականների մոտ ականապատ ավտոմեքենան պայթեցրած մահապարտ ահաբեկիչը Սիրիայից Սալիհ Նեջարն էր: Այն ժամանակ քննությունը եկավ այդ եզրակացության` հայտնաբերելով ողբերգության վայրում համապատասխան մատնահետքերը: Այդ մատնահետքերը եղել են սիրիացի փախստականների մատնահետքերի տվյալների շտեմարանում և պատկանում էին Սալիհ Նաջիր անվան տակ գրանցված մի մարդու:
Սակայն ահաբեկչության համար պատասխանատվությունը ստանձնեց քրդական «Քրդստանի ազատության բազեներ» կազմակերպությունը, որը հայտարարեց, որ հարձակումը վրեժ էր քրդերի հանդեպ Թուրքիայի հարավ-արևելքում վարվող քաղաքականության համար: Կազմակերպությունն իր կայքում տեղադրել էր ահաբեկչի լուսանկարը:
Ավելի ուշ քննությանը հաջողվեց հայտնաբերել այդ մարդու հորը և հաստատել նրանց արյունակցական կապը ԴՆԹ միջոցով: Հեռուստաալիքը հայտնել է, որ «Սոմերը 2005-ին, երբ 16 տարեկան էր, դարձել է ահաբեկչական կազմակերպության անդամ և մինչև 2014-ը գտնվում էր Իրաքի հյուսիսում` Ղանդիլ գավառում», որտեղ գտնվում են ՔԱԿ ռազմակայանները: Անկարան կարծում է, որ ՔԱԿ-ն ու «Քրդստանի ազատության բազեները» կապված են ահաբեկչական կազմակերպությունների հետ: Հետագայում Սոմերը պաշտոնապես գրանցվել է փախստականների գործերի վարչությունում Սալիհ Նաջեր անունով, որպես, իբր, փախստական Սիրիայից:
Փետրվարի 17-ին Անկարայում հզոր պայթյունի հետևանքով առնվազն 28 մարդ է զոհվել, վիրավորվել է 61-ը: Պայթյունը տեղի է ունեցել Անկարայի կենտրոնում` խորհրդարանի, գլխավոր շտաբի և զինվորականների հանրակացարանի հարևանությամբ: Ահաբեկչությանը հիմնականում զոհ են գնացել զինծառայողները, սակայն տուժել են նաև Անկարայի բնակիչները, որոնք եղել են միջադեպի վայրում:

24 Февраль 2016 - 08:30 AMT
Исполнителем крупного теракта в турецкой столице был гражданин республики Абдульбаки Сомер. Об этом сообщил телеканал NTV со ссылкой на источники в генпрокуратуре Анкары.
Ранее власти Турции заявляли, что террористом-смертником, подорвавшим 17 февраля заминированную автомашину возле автобуса с военными, был выходец из Сирии Салих Неджар. Тогда следствие сделало такой вывод, обнаружив на месте трагедии соответствующие отпечатки пальцев. Эти отпечатки были в базе данных по сирийским беженцам и принадлежали человеку, зарегистрированному под именем Салих Неджар.
Однако ответственность за теракт взяла на себя курдская организация «Ястребы свободы Курдистана» (ЯСК), заявившая, что нападение было местью за политику властей в отношении курдов на юго-востоке Турции. ЯСК на своем сайте разместили фотографию террориста.
После следствию удалось выйти на отца этого человека и подтвердить родственную связь с помощью теста ДНК. Телеканал сообщает, что «Сомер в 2005 году, когда ему было 16 лет, вступил в террористическую организацию и до 2014 года находился на Севере Ирака в регионе Кандиль», где расположены базы Рабочей партии Курдистана (РПК). Анкара считает РПК и ЯСК связанными организациями террористического толка. Впоследствии Сомер официально зарегистрировался в Управлении по делам беженцев под именем Салиха Неджара, якобы беженца из Сирии.
Всего, по последним данным, в результате взрыва погибло 29 и ранено более 60 человек.
В рамках расследования власти задержали 22 подозреваемых, 14 из них по решению суда помещены под арест.