Եվրամիությունից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու կողմնակիցների և հակառակորդների քանակը գրեթե հավասարվել է: Այդ է վկայում YouGov ընկերության նոր սոցիոլոգիական հարցումը, որը կատարվել է Times-ի համար:
Այժմ դիմակայող ճամբարներին միայն մեկ տոկոս է անջատում:
ԵՄ-ից Բրիտանիայի դուրս գալու օգտին է արտահայտվել հարցման մասնակիցների 38%-ը, դեմ` 37%-ը, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Փետրվարի սկզբին YouGov-ի նախկին հարցման արդյունքները վկայում էին դուրս գալու կողմնակիցների առավելությունը` այն ժամանակ կողմ էր 45%-ը, դեմ` -36%:
Ինչպես հայտնում է BBC-ին, այդ տվյալները վկայում են, որ, անկախ Քեմերոնի հասցեին հնչող քննադատությունից, անցած շաբաթ Բրյուսելում նրա կնքած համաձայնագիրը ԵՄ-ում Մեծ Բրիտանիայի հատոկ կարգավիճակի մասին ծանրակշիռ փաստարկ դարձավ ԵՄ-ից դուրս գալու կողմնակիցների համար, որոնք միացել են «չկողմնորոշվածների» ճամբարին:
Հեղինակավոր միջազգային YouGov ընկերությունը Times թերթի պատվերով բրիտանացիների շրջանում հարցումներ է անցկացնում Եվրամիությունից դուրս գալու վերաբերյալ նրանց վերաբերմունքի մասին 2011-ից ի վեր: Այն ժամանակ էլ գրանցվել է դուրս գալու կողմնակիցների առավելագույն ցուցանիշը` 55%.
ԵՄ կազմում մնալու կողմնակիցների ռեկորդային քանակ գրանցվեց 2014-ի ամռանը` 47%:
Անցյալ տարին ցույց տվեց, որ Brexit-ի կողմնակիցների և հակառակորդների քանկաը կարող է բավականին կտրուկ փոխվել հաշված շաբաթների ընթացքում:
ԵՄ կաղմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու վերաբերյալ հանրաքվեն կայանալու է հունիսի 23-ին: Լոնդոնի քաղաքապետ Բորիս Ջոնսոնը կողմ է արտահայտվել Եվրամիության կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալուն: Ջոնսոնի կարծիքը կարող է ազդել միլիոնավոր բրիտանացիների որոշման վրա:

Число сторонников и противников выхода Великобритании из Европейского союза (Brexit) почти сравнялось, свидетельствует свежий социологический опрос компании YouGov, проведенный для газеты Times.
Теперь два противоборствующих лагеря разделяет всего один процентный пункт.
Идею выхода Британии из ЕС теперь поддерживают 38% опрошенных. Против – 37%, передает Интерфакс.
В начале февраля предыдущий опрос YouGov для Times продемонстрировал уверенное лидерство сторонников выхода – тогда их было 45%, противников – 36%.
Как передает BBC, эти данные показывают, что, несмотря на критику в адрес премьер-министра Дэвида Кэмерона, заключенное им на прошлой неделе в Брюсселе соглашение об особом статусе Великобритании оказалось весомым аргументом для многих сторонников выхода из ЕС, и теперь они примкнули к лагерю «еще не определившихся».
Авторитетная международная социологическая компания YouGov проводит по заказу газеты Times опросы британцев об их отношении к выходу из Евросоюза с 2011 года. Тогда же было зафиксировано самое большое число сторонников Brexit – 55%.
Против выхода Британии из ЕС рекордное число голосов опрашиваемых – 47% – было отдано летом 2014 года.
Прошлый год показал, что соотношение противников и сторонников Brexit может меняться довольно резко и в противоположных направлениях за считанные недели.
Референдум о выходе Великобритании из Евросоюза назначен на 23 июня.
Кэмерон уже заявил, что решение, за которое в этот день проголосует большинство британцев, будет окончательным и повторные референдумы проводиться не будут.
В минувшие выходные мэр Лондона Борис Джонсон высказался в поддержку выхода из ЕС, заявив, что членство в Евросоюзе вредит суверенитету Великобритании, а заключенное Кэмероном соглашение с Брюсселем не принесет фундаментальных перемен в отношениях с ЕС.
Между тем бывшие руководители британского генштаба на этой неделе выступили с совместным заявлением в пользу сохранения членства Великобритании в ЕС в целях обеспечения национальной безопасности.