Սիրիայի ընդդիմությունը հաստատել է, որ պատրաստ է պահպանել ժամանակավոր հրադադարի ռեժիմը 2 շաբաթվա ընթացքում: Այդ մասին հայտարարել է ընդդիմադիր Բանակցությունների գծով գերագույն հանձնախումբը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Բանակցությունների գծով գերագույն հանձնախումբը ենթադրում է, որ 2-շաբաթյա հրադադարը հնարավորութուն կտա մյուս կողմին հաստատել իր պարտավորությունների լրջությունը»,-ասվում է հայտարարության մեջ, որի տեքստը հայտնվել է «Ալ Արաբիա» հեռուստաալիքի տրամադրության տակ:
Ավելի վաղ Սիրիայի ԱԳ փոխնախարար Ֆեյսալ Միկդադը հայտարարել էր, որ Դամասկոսը «ռուս գործընկերների հետ համապարփակ խորհրդակցություններից հետո» որոշել է դադարեցնել մարտական գործողությունները ՌԴ և ԱՄՆ հետ պայմանավորվածությունների համաձայն: Սիրիայի ազատ բանակում բարձրաստիճան աղբյուրն իր հերթին հայտնել է, որ դեռևոս որոշված չէ` Սիրիայի ազատ բանակի ջոկատները կմիանան հրադադարի ռեժիմին, թե ոչ:
Փետրվարի 23-ին Մոսկվան և Վաշինգտոնը համաձայնություն են ձեռք բերել Սիրիայում հակամարտող կողմերի միջև ժամանակավոր հրադադար հաստատելու մասին: ԱՄՆ-ի պետքարտուղարությունը երկու կողմի անունից համատեղ հայտարարություն է տարածել, որ կրակի դադարեցման ռեժիմը ուժի մեջ է մտնելու տեղական ժամանակով փետրվարի 27-ի կեսգիշերին: Ձեռք բերված համաձայնությունը վերաբերելու է միայն կառավարական և չափավոր ընդդիմադիրների միջև ռազմական գործողություններին: Դրանք չեն տարածվում ԻՊ և «Ջեբհաթ ան-Նուսրա» ահաբեկչական կազմակերպությունների դեմ գործողությունների վրա:

25 Февраль 2016 - 07:43 AMT
Сирийская оппозиция подтвердила готовность соблюдать временный режим прекращения огня в течение двух недель, говорится в заявлении оппозиционного Высшего комитета по переговорам (ВКП).
«Высший комитет по переговорам полагает, что предварительное прекращение огня длительностью в две недели даст возможность другой стороне подтвердить серьезность своих обязательств», — говорится в заявлении, текст которого поступил в распоряжение телеканала «Аль-Арабия».
Ранее замглавы МИД САР Фейсал Микдад заявил, что Дамаск «после глубоких консультаций с российскими друзьями» принял решение прекратить боевые действия в соответствии с договоренностью РФ и США. В свою очередь, высокопоставленный источник в Свободной сирийской армии, воюющей против правительственных сил, сообщил: решение о том, будут ли отряды ССА подключаться к режиму прекращения огня, еще не принято, передает РИА Новости.
С 27 февраля, согласно опубликованному в понедельник совместному заявлению США и РФ, в Сирии должно наступить перемирие между правительственными войсками и вооруженными группами оппозиции, атаки на «Исламское государство», «Джебхат ан-Нусру» и другие формирования, признанные ООН террористическими, продолжатся.
С 30 сентября Россия по запросу президента Башара Асада начала наносить в Сирии точечные авиаудары по объектам ИГ и «Джебхат ан-Нусры». Параллельно удары в Сирии наносит возглавляемая США «антиигиловская коалиция», не имеющая соответствующего мандата от властей Сирии. С ней Россия обменивается информацией о вылетах самолетов, однако более тесная координация пока отсутствует. При этом Запад обвиняет Россию в том, что она бомбит не только объекты террористов, но и позиции так называемой умеренной оппозиции. Минобороны РФ называет эти утверждения безосновательными.