25 Փետրվար 2016 - 08:45 AMT
Քյոլնի առաջին ատյանի դատարանը դատապարտել է Ամանորին տեղի ունեցած անկարագությունների գործով առաջին մեղադրյալին: Ինչպես հայտնում է Deutsche Welle-ն, փետրվարի 24-ին Մարոկկոյի 23-ամյա քաղաքացին, որը սպասում է Գերմանիայում ապաստան տրամադրելու վերաբերյալ որոշման, դատապարտվել է 6 ամսվա պայմանական ազատազրկման և 100 եվրո տուգանքի գողության և թմրանյութեր պահելու համար:
Կասկածյալի դատապաշտպանը միջնորդնել էր, որ պատիժը լինի միայն ավելի խոշոր տուգանքի ձևով, որպեսզի մեղադրյալը դատվածություն չունենա, սակայն դատարանը բավարարել է դատախազի պահանջը:
Ամանորի գիշերը, կեսգիշերին մոտ, Քյոլնի կայարանամերձ հրապարակում մարոկացին խլել է բջջային հեռախոսը մի կնոջ ձեռքից, որը պատրաստվում էր լուսանկարել Քյոլնի տաճարը: 20-ամյա տուժածը չէր հասցրել տեսնել գողին, սակայն նրա կողքին կանգնած փախստականն Աֆղանստանից ցույց էր տվել, աղջիկը վազել էր գողի ետևից: Գողին խանգարել են փախչել, նա ընկել է և հետո ինքն է վերադարձրել հեռախոսն աղջկան: Դրանից անմիջապես հետո գողին ձերբակալել էր ոստիկանությունը, որը նրա մոտ նաև թմրանյութ էր հայտնաբերել:
Դատի ժամանակ մեղադրյալը խոստովանել է մեղքը և ներողություն խնդրել տուժածից:
Ըստ Հյուսիսային Հռենոս-Վեսթֆալիա դաշնային շրջանի ներքին գործերի նախարար Ռալֆ Եգերի, ընդհանուր առմամբ տուժել է ավելի քան 1200 մարդ: Միայն Քյոլնում տուժած է համարվում 1049 կին, Դյուսելդորֆում` 113, Դորտմունդում` 28, Բիլեֆելդում` 19: Տուժածները հայտնել են կողոպուտի և սեռական ոտնձգությունների մասին:

В Кельнском окружном суде первый судебный процесс по делу одного из обвиняемых в бесчинствах в Кельне в новогоднюю ночь завершился вынесением приговора.
Как сообщает Deutsche Welle, 24 февраля 23-летний гражданин Марокко, ожидающий решения о предоставлении убежища в Германии, был приговорен к шести месяцам условно и денежному штрафу в размере 100 евро за кражу и хранение наркотиков.
Защитник подозреваемого ходатайствовал только о наказании в виде более крупного денежного штрафа, чтобы за обвиняемым не осталось судимости. Однако суд в основном удовлетворил требование прокурора.
Около полуночи в новогоднюю ночь на вокзальной площади в Кельне марокканец выхватил мобильный телефон из рук у женщины, которая собиралась сфотографировать Кельнский собор. 20-летняя потерпевшая не успела разглядеть вора, однако находившийся рядом беженец из Афганистана показал его ей, и она погналась за ним. После того, как грабителю поставили подножку, и он упал, девушка догнала его, и он сам отдал ей телефон. Сразу после этого вор был задержан полицией, которая в ходе обыска обнаружила у него в носке небольшую дозу амфетамина.
На суде обвиняемый признал свою вину и принес свои извинения потерпевшей, которая их приняла.
Массовые нападения на женщин были совершены в Кельне в новогоднюю ночь. Полиция получила более 550 заявлений от женщин, которые подверглись сексуальным домогательствам со стороны мужчин «африканской и арабской внешности». На данном этапе следствие располагает уликами против 23 подозреваемых, известных поименно. Федеральная полиция, отвечающая за безопасность на центральном вокзале Кельна, установила личности еще 32 подозреваемых – преимущественно из числа соискателей убежища в ФРГ.