Իրաքի Անբար գավառի աշխարհազորի մարտիկները քիմզենքով 2 պահեստ են հայտնաբերել Էր Ռամադիի արևմուտքում, որը նախկինում ԻՊ գրոհայինների հսկողության տակ էր:
Տեսանյութում, որը ներկայացրել է Sputnik գործակալությունը, աշխարհազորի սպաներից մեկը ցույց է տալիս վտանգավոր նյութով տարաներն ու պատմում է պարունակության, գրոհայինների կողմից կիրառման եղանակների մասին:
Տարաներում մարդու մարմինն ու նույնիսկ մետաղը քայքայող նյութ է` վինիլգրիքլորսիլան (Сorrosive UN 1305 ըստ ՄԱԿ դասակարգմամբ): Ընկնելով մաշկի վրա այն ուժեղ այրվածքներ է առաջացնում, իսկ փոշիացման դեպքում վնասում է շնչուղիներն ու մարսողական համակարգը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Այս քիմիական զենքն օգտագործել է ԻՊ-ն: Նրանք սրանով են լիցքավորում իրենց ականներն ու հրթիռները, որոնցով գնդակոծում են խաղաղ քաղաքացիներին ու անվտանգության ուժերին: Նույնիսկ եթե չդիպչել այս նյութին, այն շնչահեղձություն է առաջացնում»,-պարզաբանում է տեսահոլովակը:
Տեսանյութում երևում է, որ տարաներից մի քանիսը բաց է և օգտագործված:
Աղբյուրն Իրաքի անվտանգության կառույցում, որը չի հրապարակել անունը անվտանգության նկատառումներից ելնելով, հայտարարել է, որ երկրի ԶՈւ 16-րդ դիվիզիան արդեն տեղափոխել է քիմզենքը անվտանգ տեղ:
Նախկինում գրոհայիններն արդեն օգտագործել են այդ նյութը քրդերի «փեշմերգա» ջոկատների և եզդի կամավորականների դեմ: Փետրվարի 11-ին իրաքյան Սինջարի ծայրամասում գրոհի ժամանակ 23 մարդ շնչահեղձ է եղել, մաշկի այրվածքներ ստացել: Վիրավորները տեղափոխվել էին Իրաքյան Քրդստանի Դոհուկ քաղաքի հիվանդանոց:

Бойцы полка народного ополчения иракской провинции Анбар обнаружили два склада с химическим оружием в промышленном районе на западе города Эр-Рамади, который ранее контролировали боевики «Исламского государства».
Агентству Sputnik удалось получить кадры со складов химоружия. На видео один из офицеров народного ополчения, указывая рукой на канистры с опасным веществом, рассказывает о содержимом и способах его применения боевиками при химических атаках.
В канистрах хранится разъедающее человеческую плоть и металл вещество — винилтрихлорсилан (Сorrosive UN 1305 по классификации ООН). При попадании на кожу вещество вызывает сильные ожоги тела, а при распылении повреждает дыхательную и пищеварительную системы человека.
«Это химическое вещество используется ДАИШ (ИГ). Они заряжают им свои мины и ракеты, которыми обстреливают мирных граждан и силы безопасности. Даже если с веществом не контактировать, то оно при распылении вызывает удушье», — поясняет офицер на видеозаписи.
На видео заметно, что к моменту прибытия бойцов ополчения на склад несколько канистр уже были открыты и использованы, передает РИА Новости.
Источник агентства в структуре безопасности Ирака, попросивший не разглашать его имени по соображениям безопасности, заявил, что 16-я дивизия вооруженных сил страны уже вывела химоружие с одного из обнаруженных складов в безопасное место. Собеседник Sputnik отметил, что солдатам пришлось разминировать подъезд к складу.
Ранее боевики ИГ уже использовали данное вещество против курдских вооруженных отрядов «Пешмерга» и езидских ополченцев. В результате атаки 11 февраля на окраине иракского Синджара 23 человека получили удушья и ожоги кожи. Раненые были доставлены в больницу «Азади» города Дохук в иракском Курдистане.