26 Փետրվար 2016 - 07:50 AMT
Երկարատև զինված հակամարտության պատճառով Սիրիայից մեկնած փախստականների ընդհանուր քանակը հասնում է 4,6 միլիոնի: Այդ մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ-ն:
«Սիրիացի փախստականների ընդհանուր քանակն աշխարհում գնահատվում է 4,6 մլն: Ներքին տեղահանվածների քանակը զգալիորեն ավելի շատ է և հասնում է ավելի քան 7,6 մլն մարդու` դա այն մարդիկ են, ովքեր ստիպված են եղել թսղնել իրենց կացարանն ու տեղափոխվել Սիրիայի ավելի անվտանգ շրջաններ»,-ասվում է Սիրիայում հումանիտար իրավիճակի մասին ՌԴ ԱԳՆ մեկնաբանության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
ՌԴ ԱԳՆ-ում նշել են, որ հումանիտար իրավիճակը Սիրիայում շարունակում է բարդ մնալ` գոհունակություն հայտնելով սակայն այն կապակցությամբ, որ նպատակային խմբի աշխատանքներում առաջընթաց է գրանցվել: «Բոլոր բնակավայրերը, որոնք նշված են փաստաթղթում, սկսել են հումանիտար օգնություն ստանալ: Ըստ ՄԱԿ հումանիտար հարցերի համակարգման վարչության, այդ գործողությունների արդյունքում հաջողվել է անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերել մոտ 110 հազար մարդու: Հերթական առաքումը նախատեսվում է առաջիկա օրերին»,-ասել են նախարարությունում:
ՄԱԿ-ի տվյալներով` մոտ 4.5 մլն մարդ Սիրիայում բնակվում է այնպիսի շրջաններում, ուր բարդ է հումանիտար օգնություն հասցնել, նրանցից 400.000-ը` շրջափակման մեջ գտնվող շրջաններում:
Հակամարտության մեկնարկից ի վեր Հայաստան է տեղափոխվել ավելի քան 21 հազար սիրիահայ, որոնցից ավելի քան 16 հազարը ներկայումս բնակվում է Հայաստանում:

Общее количество беженцев, уехавших из Сирии из-за затяжного вооруженного конфликта, составляет 4,6 миллиона человек, сообщили в МИД РФ.
«Общее количество сирийских беженцев в мире оценивается в 4,6 миллиона человек. При этом число внутренне перемещенных лиц значительно выше и насчитывает более 7,6 миллиона человек, то есть тех, кто вынужден был оставить свое жилье и переселиться в более безопасные районы Сирии», — говорится в комментарии МИД о гуманитарной ситуации в Сирии.
В российском внешнеполитическом ведомстве отметили, что гуманитарная ситуация в САР «остается сложной». При этом выразили удовлетворение в связи с тем, что в работе целевой группы по снабжению нуждающихся наметился прогресс. «Во все населенные пункты, прописанные в этом документе, начала поступать гуманитарная помощь. По оценкам Управления ООН по координации гуманитарных вопросов, в результате этих операций удалось обеспечить необходимой помощью около 110 тысяч человек. Очередная доставка гумпомощи в эти районы запланирована на ближайшие дни», — отметили в министерстве, передает РИА Новости.
С 30 сентября Россия по запросу президента Башара Асада начала наносить в Сирии точечные авиаудары по объектам ИГ и «Джебхат ан-Нусры». Параллельно удары в Сирии наносит возглавляемая США «антиигиловская коалиция», не имеющая соответствующего мандата от властей Сирии. С ней Россия обменивается информацией о вылетах самолетов, однако более тесная координация пока отсутствует. При этом Запад обвиняет Россию в том, что она бомбит не только объекты террористов, но и позиции так называемой умеренной оппозиции. Минобороны РФ называет эти утверждения безосновательными.