29 Փետրվար 2016 - 07:31 AMT
Չեխիայի նախագահ. Էրդողանն ամեն անգամ միլիարդներ է պահանջելու փախստականների հարցում օժանդակելու համար
Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանը կարծում է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ձգտում է Եվրամիությունից որքան հնարավոր է շատ միջոցներ կորզել միգրացիոն ճգնաժամը կարգավորելու խոստումների դիմաց: Այդ մասին Զեմանը հայտարարել է հարցազրույցում, որը հրապարակել է Պրահայի ցանցային «Պառլամենտնի լիստի»-ն:
«Էրդողանը, որին 3 մլրդ եվրո են առաջարկում, կպահանջի ոչ թե 6 մլրդ եվրո, այլ 9 մլրդ: Եվրամիության յուրաքանչյուր հաջորդ գագաթնաժողովի հետ այդ գումարը կավելանա»,-ասել է Չեխիայի նախագահը:
Եվրամիությունը 3 մլրդ եվրո է հատկացրել Թուրքիային, որպեսզի նա կասեցնի փախստականների հոսքը դեպի Եվրոպա և կացարանով ապահովի նրանց:
Նա կանխատեսում է, որ մարտին կայանալիք ԵՄ-Թուրքիա գագաթնաժողովը, որտեղ նախատեսվում է քննարկել ապօրինի ներգաղթի զսպման հարցում Անկարայի պարտավորությունների կատարումը, շատ լարված մթնոլորտում է անցնելու: «Մարտի սկզբին վերջապես Ստամբուլում կքննարկվի միգրացիոն ճգնաժամը: Քննարկումը, հավանաբար, շատ սուր կլինի»,-ասել է Չեխիայի նախագահը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Եվրամիությունը և Թուրքիան մարտի սկզբին հատուկ գագաթնաժողով կհրավիրեն` նվիրված փախստականների խնդրին: Թուրքիան շարունակում է ճնշում գործադրել Եվրոպայի իշխանությունների հանդեպ դեռ առաջին դրամաքանակը ստանալուց առաջ` հիմնավորելով դա այն հանգամանքով, որ «արդեն իսկ շատ ավելի մեծ բեռ է կրում, քան ցանկացած այլ երկիր տարածաշրջանում»:
Ավելի վաղ Էրդողանը սիրիացի փախստականների համար սահմանը բացելու վերաբերյալ ՄԱԿ-ի կողմից Թուրքիային հասցեագրված կոչերին, «ամոթանք էր տվել» ԵՄ-ին: «ՄԱԿ-ը որքա՞ն փող է տվել է Թուրքիային աջակցելու համար, որը փախստականներին ընդունելու համար 10 մլրդ դոլար է ծախսել: Ընդամենը 455 մլն դոլար: Ամոթ է»,-հայտարարել էր Էրդողանն Անկարայում` երիտասարդ գործարարների առջև ելույթում:

29 Февраль 2016 - 07:43 AMT
Президент Чехии Милош Земан считает, что лидер Турции Реджеп Тайип Эрдоган стремится выманить у Евросоюза как можно больше средств за выполнение обещания помочь в урегулировании миграционного кризиса. Об этом Земан заявил в интервью, опубликованном пражским сетевым изданием «Парламентни листы».
«Эрдоган, которому предлагают €3 млрд, будет требовать не €6 млрд, а €9 млрд. С проведением каждого следующего саммита (ЕС – Турция) эта сумма будет повышаться», – подчеркнул президент Чехии.
Он прогнозирует, что запланированный на март саммит ЕС – Турция, на котором предстоит обсуждение выполнения Анкарой обязательств по сдерживанию нелегальной миграции, пройдет в очень напряженной атмосфере. «В начале марта наконец-то в Стамбуле будет обсуждаться миграционный кризис. Обсуждение (выносимых вопросов) будет, возможно, очень острым», – отметил чешский лидер, передает ТАСС.
Ранее Эрдоган назвал неискренними призывы к Турции со стороны ООН открыть границу для сирийских беженцев вместо того, чтобы воздействовать на Россию и президента Сирии Башара Асада с целью прекратить военные действия в этой стране.
«Главная причина потока беженцев — это атаки России и режима Асада против мирного населения. ООН вместо того, чтобы принять меры против тех, кто проводит эти атаки, призывает нас открыть двери для беженцев. Это неискренность. Сколько ООН дала денег на поддержку Турции, которая направила на прием беженцев 10 миллиардов долларов? Всего 455 миллионов долларов. Стыдно!», — заявил Эрдоган, выступая в Анкаре на собрании ассоциации молодых бизнесменов.