29 Փետրվար 2016 - 13:44 AMT
«Իսլամական պետության» առաջնորդ Աբու Բաքր ալ Բաղդադին հայտարարել է կանանց գումարտակի կազմավորման մասին, որի հրամանատարը ևս կին է: Այդ մասին փետրվարի 29-ին հայտնել է Lenta.ru-ն Al Arabia-ի վրա հղումով:
Ահաբեկիչ Նադա ալ Քաթանին ղեկավարելու է գումարտակը, որի կազմում միայն կանայաք կլինեն: Նրա ջոկատը տեղակայվելու է Սիրիայի հյուսիս-արևելքում գտնվող Էլ Հասակա քաղաքում:
Ալ Բաղդադին հանդիպել է Ալ Քաթանիի հետ երկու անգամ` ԻՊ կազմի մեջ մտնող տարեբր խմբավորումների առաջնորդների հետ խորհրդակցությունների ժամանակ: Ըստ պարբերականի աղբյուրի, նա «ուժեղ բնավորություն ունեցող կին է»: Նադա ալ Քաթանին միացել է խմբավորմանն ու հավատարմության երդում է տվել ԻՊ-ին 2013-ին: Twitter-ում իր գրառումներում նա կոչ է արել կանանց համալրել ԻՊ շարքերը, ինչպես նաև մտադրություն էր հայտնել մահապատ ահաբեկիչ դառնալ:
Սիրիական պատերազմի ընթացքում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորմանը հաջողվեց մեծ տարածքներ գրավել ինչպես Սիրիայում, այնպես էլ Իրաքում: 2015-ի ավարտին խմբավորումը հայտարարեց Սիրիայի ավելի քան 70 տոկոսը գրավելու մասին, իսկ գրոհայինների ընդհանուր քանակը մոտ 60 հազար է: Ըստ բրիտանական MI6-ի, միայն 2015-ին ԻՊ գրոհայիններին է միացել Միացյալ Թագավորության քաղաքացի առնվազն 60 կին: Հայտնի է նաև, որ ԻՊ շարքերում կանայք են կռվում Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Բելգիայից, եվրոպական այլ պետություններից, ինչպես նաև ԽՍՀՄ նախկին երկրներից:

Лидер «Исламского государства» Абу Бакр аль-Багдади объявил о формировании женского батальона, командиром которого назначена женщина. Об этом 29 февраля сообщает Lenta.ru со ссылкой Al Arabia.
Террористка Нада аль-Катани будет руководить соединением, полностью состоящим из женщин. Ее отряд будет расположен в городе Эль-Хасака на северо-востоке Сирии.
Аль-Багдади встречался с аль-Катани дважды, во время совещаний с лидерами различных группировок, входящих в ИГ. По словам источника издания, она обладает «сильным характером». Нада аль-Катани присоединилась к группировке и присягнула на верность ИГ в 2013 году. В своих сообщениях в Twitter она призывала женщин вступать в ряды ИГ, а также высказывала намерение стать террористкой-смертницей.
В ходе сирийской войны силу набрали террористические организации, в том числе группировка «Исламское государство», захватившая часть территории страны, а также соседнего Ирака. К концу 2015 года группировка расширилась, захватив около 70 % территории Сирии, а общая численность боевиков достигла 60 тысяч человек.По данным британской разведки MI6, только за 2015 год к боевикам ИГ присоединились не менее 60 женщин-подданных королевства. Также известно, что в рядах ИГ воюют женщины из Франции, Германии, Бельгии, других европейских государств, а также из стран бывшего СССР.