1 Մարտ 2016 - 09:13 AMT
Թուրքիայի օդուժի կողմից ռուսական ռազմական ինքնաթիռի խոցումից հետո երկու երկրի հարաբերություններում առաջացած լարվածության ֆոնին Թուրքիան զգալի վնասներ է կրում հատկապես զբոսաշրջության ոլորտում:
Ռուսական պատժամիջոցները Թուրքիայի համար մտահոգիչ հետևանքներ են ունենում: Խոսքը վերաբերում է հատկապես երկրի ամենահայտնի տուրիստական կենտրոնին` Անթալիային:
Ըստ CNNTurk-ի՝ 2016-ի փետրվար ամսին Անթալիա է մեկնել ընդամենը 55 ռուս զբոսաշրջիկ: Եվ սա այն դեպքում, երբ 2015-ի նույն ժամանակահատվածում ռուս զբոսաշրջիկների թիվը կազմել էր 8.307, գրում է Ermenihaber.am-ը:
Հայտնի տուրիստական կենտրոնը 2016-ի հունվար ամսին ընդհանուր առմամբ արձանագրել է զբոսաշրջիկների թվի 30 տոկոսանոց անկում, իսկ փետրվարին անկումը հասել է 39 տոկոսի:

1 Март 2016 - 11:13 AMT
Согласно CNNTurk, в феврале 2016 года курорт посетили всего 55 российских туристов. При том, что в феврале 2015-го количество туристов из России составило 8.307, пишет Ermenihaber.am.
На фоне напряженности в отношениях между Турцией и Россией, возникшей после того, как ВВС Турции нанесли удар по российскому военному самолету, Турция терпит ощутимые убытки в сфере туризма.
Известный туристический центр в январе 2016 года зафиксировал снижение общего числа туристов на 30%, а в феврале снижение достигло 39%. Раньше на отдых в Анталью в год отправлялось около 3,5 млн российских туристов.
Отношения России и Турции переживают кризис после того, как 24 ноября 2015 года турецкий истребитель F-16 сбил в Сирии российский бомбардировщик Су-24. Президент России Владимир Путин назвал это «ударом в спину» со стороны пособников террористов и подписал указ о мерах по обеспечению нацбезопасности и специальных экономических мерах в отношении Турции.