Եվրամիության առաջնորդները, անկարող լինելով պայմանավորվել, վտանգում են միասնական Եվրոպայի կառուցումը, որը նրանց համար կարող է Բաբելոնի աշտարակ դառնալ, գրում է Reuters-ը:
«Ինչպես բիբլիական Բաբելոնի աշտարակի դեպքում էր, Եվրոպայի հավակնոտ կառուցումը ևս ձախողման վտանգի տակ է, քանի որ նրա ժողովրդները նույն լեզվով չեն խոսում»,-նշում է գործակալությունը:
Եվ եթե եվրոպական այլ ճգնաժամերի ժամանակ տարաձայնությունների մասին կարելի էր կամ մոռանալ, կամ աստիճանաբար հարթել դրանք, ապա ինչպես կարելի է հետաձգել կամ հարթել միգրացիոն ճգնաժամը, հայտնի չէ:
Ըստ Բաբելոնի աշտարակի մասին առասպելի, որը նկարագրված է Հին կտակարանում, Աստված աշտարակի շինարարների համար նոր լեզուներ ստեղծեց, նրանք դադարեցին իրար հասկանալ և ցրվեցին աշխարհով այդպես էլ ավարտին չհասցնելով շինարարությունը:
Հոդվածի հեղինակ Փոլ Թրեյլորի տեսակետից, Եվրամիության երկրների այժմյան ղեկավարությունը նման խնդիրների առջև է կանգնել` նրանց տեսակետները չափից ավելի տարբեր են առավել սուր եվրոպական խնդիրների լուծման վերաբերյալ:
Զարմանալի չէ, որ Եվրամիությունը չի կարողանում միասնական կարծիքի գալ, երբ եվրոպական երկրների ներքին օրակարգն այդքան տարբեր է, նշում է հեղինակը:
Գերմանիայում այժմ դաժան վեճեր են ընթանում այն մասին, թե ինչպես կասեցնել փախստականների հոսքը` սահմանափակել, թե կասեցնել: Ֆրանսիան այլ խնդիրներ ունի` նա մինչ օրս ուշքի չի եկել Փարիզի ահաբեկչությունից հետո և, ըստ հեղինակի, «համարում է, որ պատերազմական վիճակում է գտնվում»:
Մեծ Բրիտանիայի օրակարգում Եվրամիությունից անջատվելու մասին հանրաքվեն է:
Եվրոպայի արևելքում` Լեհաստանում, մարդիկ վիճում են ՍԴ և ԶԼՄ-ների լիազորությունների սահմանափակման վերաբերյալ նոր կառավարության փորձերի մասին, ինչպես նաև «ռուսական սպառնալիքի»:
Կենտրոնական Եվրոպայում քննարկում են, թե ինչպես կարելի է դիմակայել Գերմանիայի ճնշմանը, որը պահանջում է ընդունել փախստականնեի մի մասին:
Հարավում Իտալիան և Պորտուգալիան համակված են սեփական տնտեսությունների վերածնման գաղափարով, իսկ Իսպանիան` կատալոնական անջատողականությամբ, քաղաքական կաթվածով և երկրի տրոհման վտանգով: «Երբ այդ երկրների առաջնորդները հավաքվում են Բրյուսելում, հաճախ նույնիսկ չգիտեն, թե ինչ քննարկեն»,-գրոմ է Reuters-ը:
Իրադարձությունները տեղերում չափազանց արագ են զարգանում, փաստում է հեղինակը: Մասնավորապես, Ավստրիան փետրվարի կեսին միակողմանի կարգով ամենօրյա սահմանափակումներ է դրել ներգաղթյալների քանակի առումով:
Բացի այդ տասնյակ հազարավոր փախստականներ են կուտակվել Հունաստանում: Երկրի վարչապետն արդեն սպառնացել է արգելափակել Եվրամիության բոլոր ապագա համաձայնագրերը, եթե գործընկերները չօգնեն փախստականների բաշխման հարցում:
Reuters-ը նշում է, որ ԵՄ երկրները հիմնականում անտեսում են նախորդ տարի ընդունված փախստականների քանակի վերաբերյալ սահմանափակումները: Հունգարիան այժմ պատրաստվում է հանրաքվե անցկացնել, պարզելու համար ընդունել այդ քվոտաներով միգրանտներին, թե ոչ:
Ֆրանսիան ու Մեծ Բրիտանիան գերադասում են «չմիջամտել», Անգելա Մերկելին օգնելու փոխարեն:
Հոդվածի հեղինակի խոսքերով, Եվրոպան ստիպված կլինի 2 տարով դադարեցնել Շենգենի համաձայնագիրը, թույլ չտալու համար, որ տարածաշրջանը փլուզվի: Շենգենի գոտու ներսում ճամփորդող մարդիկ կրկին անձնագրային հսկողություն կանցնեն և ստուգումների կենթարկվեն:
Այսպիսով, եվրոպական համագործակցության գլխավոր նվաճումներից մեկը` Շենգենը, «արհեստական կոմայի» մեջ է հայտնվել, թույլ չտալու համար, որ «մեռնի»: Հավանաբար, երկար հերթերը, որոնք արդեն մոտ 20 տարի է բացակայում էին սահմաններին, կրկին կհայտնվեն:
«Եթե Եվրոպայի թույլ առաջնորդները շարունակեն շեղվել ներքին բանավեճերի վրա, հետպատերազմական շրջանում երկրների բարեկեցության հիմք հանդիսացող միությունը կսկսի փլուզվել»,-ամփոփել է հեղինակը:

1 Март 2016 - 09:48 AMT
Reuters: Лидеры ЕС рискуют сорвать строительство единой Европы, которая может стать для них Вавилонской башней
Лидеры Евросоюза из-за неумения договориться рискуют сорвать строительство единой Европы, которая может стать для них Вавилонской башней. Об этом пишет Reuters.
«Как и в случае с библейской Вавилонской башней, амбициозное строительство Европы находится под угрозой срыва, поскольку ее народы не говорят на одном языке», — отмечает агентство.
И если во времена других европейских кризисов о разногласиях можно было бы либо на время забыть, либо разбираться с ними постепенно, очевидного пути для того, чтобы отсрочить или сгладить миграционный кризис, просто не существует.
Согласно легенде о Вавилонской башне, описанной в Ветхом Завете, Бог создал для ее строителей новые языки, в связи с чем они перестали понимать друг друга и рассеялись по всему свету, так и не закончив возведение здания.
С точки зрения автора статьи Пола Тейлора, нынешние руководители стран Евросоюза испытывают похожие проблемы — они придерживаются слишком разных точек зрения по поводу наиболее острых европейских проблем.
Неудивительно, что Евросоюз не может прийти к единому мнению, когда у европейских стран настолько отличаются внутренние повестки дня, подчеркивает автор.
В Германии в настоящий момент ведутся ожесточенные споры о том, как ей справиться с потоком беженцев — либо ограничить, либо остановить. У Франции другие проблемы — она до сих пор не оправилась от шока после терактов в Париже и, по словам автора, «считает, что находится в состоянии войны».
В Великобритании на повестке дня стоит будущий референдум об отделении от Евросоюза.
На востоке Европы — в Польше — люди спорят о попытках нового правительства ограничить полномочия конституционного суда и средств массовой информации, а также о «российской угрозе" и о том, кто был информатором у коммунистов 40 лет назад.
В Центральной Европе обсуждают, каким образом можно противостоять давлению Германии, требующей принять часть беженцев.
На юге Италия и Португалия поглощены возрождением собственных экономик, а Испания — каталонским сепаратизмом, политическим параличом и риском распада страны.
«Когда лидеры этих стран приезжают в Брюссель, часто они даже не знают, что им обсуждать», — пишет Reuters далее.
События на местах развиваются слишком быстро, констатирует автор. В частности, Австрия в середине февраля в одностороннем порядке ввела ежедневные ограничения на количество мигрантов, проезжающих через страну, а также на количество заявлений с просьбой предоставить убежище.
Кроме того, десятки тысяч беженцев сейчас скопились в Греции. Премьер-министр страны уже пригрозил заблокировать все будущие соглашения Евросоюза, если партнеры Афин не помогут им с распределением мигрантов.
Reuters отмечает, что страны ЕС в значительной степени игнорируют квоты на беженцев, принятые в прошлом году. Венгрия теперь готовится провести референдум, чтобы выяснить, соглашаться ли ей принимать мигрантов по этим квотам.
Франция и Великобритания предпочитают «не высовываться» вместо того, чтобы помочь Ангеле Меркель.
По словам автора статьи, Европе придется приостановить действие шенгенского соглашения на два года, чтобы не допустить полного распада региона. Люди, путешествующие внутри Шенгенской зоны, будут снова проходить паспортный контроль и подвергаться тщательным проверкам.
Таким образом, одно из главных достижений европейского сотрудничества — Шенген — введут в «искусственную кому», чтобы не дать ему «тут же умереть». Скорее всего, длинные очереди, которых на границах практически не было уже 20 лет, появятся снова.
«Если слабые лидеры Европы продолжат отвлекаться на внутренние дебаты, союз, послуживший основой для благосостояния стран в послевоенный период, начнет разваливаться», — подводит итог автор.