1 Մարտ 2016 - 11:15 AMT
Մեծ Բրիտանիան զինվորներ է գործուղել Թունիս` պայքարելու համար Լիբիայի հետ սահմանի ապօրինի հատումների դեմ: Այդ մասին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարար Մայքլ Ֆելլոնը փետրվարի 29-ին խորհրդարանում ունեցած ելույթում: Նա մտահոգություն է հայտնել «Լիբիայի ափամերձ տարածքներում «Իսլամական պետության» ազդեցության հզորացման» կապակցությամբ, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Նախարարն ասել է, որ Թունիս է ուղևորվել 20 զինծառայող, որոնք անհրաժեշտության դեպքում և Լոնդոնի հետ համաձայնեցմամբ կգործեն որպես տեսուչներ և Թունիսի կառավարության զինվորական խորհրդականներ: Ինչպես հայտնել է Reuters-ը, բրիտանացի զինվորականները պետք է խանգարեն Լիբիայից ԻՊ մարտիկների ներթափանցմանը Թունիս:
2015-ի հունիսին Թունիսի Սուս քաղաքում տեղի ունեցավ ահաբեկչություն, որի արդյունքում 38 մարդ զոհվեց, հիմնականում Մեծ Բրիտանիայի հպատակներ: Ահաբեկչության պատասխանատվությունը ստանձնեց ԻՊ-ն: Փետրվարի սկզբին Թունիսը 196-կիլոմետրանոց պատ կառուցեց Լիբիայի հետ սահմանին, որը պետք է կանխի ահաբեկիչների ներթափանցումը երկիր: Բացի այդ, սահմանի երկայնքով փորվել են խրամատներ, որոնք լցվել են ջրով, ավազե բլուրներ են լցվել` դժվարացնելու համար սահմանի հատումը տրանսպորտային միջոցներով:

1 Март 2016 - 10:30 AMT
Великобритания отправила в Тунис солдат для борьбы с нелегальным пересечением тунисско-ливийской границы. Об этом сообщил британский министр обороны Майкл Фэллон, выступая перед парламентом 29 февраля, передает Deutsche Welle.
По его словам, на пути в Тунис уже находятся 20 военных, которые в случае необходимости и по согласованию с Лондоном будут выступать в качестве инструкторов и военных советников тунисского правительства.
Как поясняет информагентство Reuters, британские солдаты должны будут помешать проникновению в Тунис из Ливии бойцов террористической группировки «Исламское государство» (ИГ). В ходе выступления в парламенте министр обороны Великобритании выразил беспокойство в связи с «усилением влияния ИГ вдоль побережья Ливии».
В конце июня 2015 года в тунисском городе Сусс был совершен теракт, в результате которого погибли 38 человек, большинство из которых были подданными Великобритании. Ответственность за теракт взяло на себя ИГ. В начале февраля в Тунисе был установлен 196-километровый забор на границе с Ливией, который должен предотвратить проникновение на территорию страны боевиков ИГ, закрепившихся на территории Ливии. Кроме того, вдоль границы вырыты траншеи, заполненные водой, насыпаны высокие песчаные валы, что должно затруднить ее пересечение на транспортных средствах.