2 Մարտ 2016 - 07:42 AMT
Հունաստանը հետ` Թուրքիա կարտաքսի այդ երկրի տարածքով մուտք գործող ապօրինի ներգաղթյալներին Ալժիրից, Մարոկկոյից և Թունիսից, հայտնում է Թրենդ գործակալությունը թուրքական Hurriyet-ի վրա հղումով:
Փետրվարին Հունաստանից Թուրքիա է արտաքսվել ավելի քան 150 ապօրինի ներգաղթյալ նշված երկրներից, այդ թվում` սիրիացի փախստականներ:
Այժմ Թուրքիայի տարածքում ավելի քան 2 միլիոն սիրիացի փախստական կա: Ճամբարներում բնակվում է մոտ 300 հազար մարդ, մյուսները` տարբեր թուրքական գավառներում: Միայն Ստամբուլում այժմ 40 հազար փախստական կա Սիրիայից:
Վերջին շրջանում սիրիացի փախստականները հաճախ փորձում են ապօրինի մուտք գործել ԵՄ երկրներ Էգեյան ծովով, ինչը հաճախ մահացու է լինում նրանց համար:
Ավելի վաղ Հունաստանի նախագահը Պրոկոպիս Պավլոպուլոսը հայտարարել էր, որ թուրք մաքսանենգները, որոնք ներգաղթյալներին ապօրինի Եվրոպա են փոխադրում, Թուրքիայի տեղական իշխանությունների աջակցությամբ են գործում: «Ես մեծ մտավախություններ ունեմ, որ թուրք փոխադրողները ստանում են իշխանությունների աջակցությունը: Մասնավորապես, ափամերձ շրջանների իշխանությունները ձևացնում են, թե ոչինչ չեն հասկանում: Կան դեպքեր, երբ նրանք օգնել են փոխադրողներին: Մենք ապացույցներ ունենք»,-ասել է նա:

2 Март 2016 - 08:50 AMT
Греция депортирует обратно в Турцию лиц, незаконным путем проникших в страну через территорию этого государства из Алжира, Марокко и Туниса, 2 марта сообщает Тренд со ссылкой на турецкую газету Hurriyet.
В феврале из Греции в Турцию было депортировано более 150 нелегалов из указанных стран, а также сирийских беженцев.
В настоящее время на территории Турции находится более двух миллионов сирийских беженцев. В лагерях проживает примерно 300 тысяч человек, остальные рассеяны по турецким провинциям. Только в Стамбуле сейчас находятся 40 тысяч беженцев из Сирии.
По данным приграничного агентства ЕС Frontex, за 2015 год в Евросоюз прибыли 1,8 миллиона мигрантов. Еврокомиссия заявила, что нынешний миграционный кризис в мире — крупнейший со времен Второй мировой войны.