2 Մարտ 2016 - 08:51 AMT
ԱՄՆ ռազմական գերատեսչությունը $682,9 մլն պայմանագիր է կնքել Թուրքիային կառավարվող ավիառումբեր մատակարարելու վերաբերյալ, հայտնում է Defense news-ը թուրքական ռազմական աղբյուրի վրա հղումով:
Ըստ գործակալության զրուցակցի, առաքումներն իրականացվելու են Պենտագոնի զենքի արտահանման ծրագրով (Foreign Military Sales): Զենքը կառաքեն Ellwood National Forge և General Dynamics Ordnance & Tactical Systems ընկերությունները:
Սա կառավարվող BLU-109 ռումբերի առաջին վաճառքն է Թուրքիային: Թուրքիայի իշխանություններն ակնկալում են, որ առաքումները կավարտվեն մինչև 2020 թ, հայտնում է RNS-ը:
BLU-109 ռումբերն ԱՄՆ սպառազինության մաս են կազմում 1985-ից, օգտագործվել են մասնավորապես Իրաքում և Աֆղանստանում: Նման կառավարվող, կամ «խելացի» կոչվող ռումբերը, օգտագործվում են բետոնից կառուցված բունկերների փլուզման համար: Ռումբերի պոչային մասում տեղադրված ապահովիչը հետաձգում է ռումբի դետոնացիան, քանի դեռ ռումբը չի հայտնվել բունկերի ներսում` ապահովելով թիրախի ամբողջական ոչնչացումը: Արդիական մոդիֆիկացիաները հագեցած են նաև լազերային նշանառության համակարգով:

Военное ведомство США заключило контракт стоимостью в $682,9 млн на поставку Турции управляемых авиационных бомб, сообщает Defense news со ссылкой на турецкий военный источник.
Поставки, по словам собеседника агентства, будут осуществляться по программе экспорта вооружений (Foreign Military Sales) Пентагона. Поставщиками вооружения станут компании Ellwood National Forge и General Dynamics Ordnance & Tactical Systems.
Это первая продажа управляемых бомб BLU-109 в Турцию. Турецкие власти ожидают, что поставки будут завершены к 2020 г., передает РСН.
Бомбы BLU-109 находятся на вооружении армии США с 1985 г., они были использованы, в частности, в Ираке и Афганистане. Подобные управляемые (или «умные») бомбы используются для пробивания бетонных бункеров. Бомбы не оснащены тормозным парашютом, а их хвостовые предохранители задерживают детонацию, пока бомба не проникла в бункер, обеспечивая полное уничтожение цели. Современные модификации также оснащаются системой лазерного наведения.