Ռուսական Polymetal PLC ընկերությունը մարտի 2-ին հայտարարել է Կապանի ոսկու հանքը գնելու վերաբերյալ կանադական Dundee Precious Metals Inc-ի հետ գործարք կնքելու մասին:
Ինչպես հայտնում է Alliance News-ը, Polymetal-ը $25 մլն կվճարի գործարքի համար, որից $10 միլիոնը` դրամական միջոցներով և 15 միլիոնը դոլար` ընկերության նոր բաժնետոմսերով: Գործարքը նախատեսվում է ավարտին հասցնել 2016-ի երկրորդ եռամսյակում:
«Մենք կարծում ենք, որ Polymetal-ը կարող է Կապանը ցածր շահութաբերություն ունեցող ակտիվից վերածել մեծ արտադրությամբ շահութաբեր տարածաշրջանային ձեռնարկության»,-ասել է ընկերության գործադիր տնօրեն Վիտալի Նեսիսը:
2014-ի դեկտեմբերի դրությամբ հանքավայրի ռեսուրսները գնահատվում են 15,9 մլն տոննա հանքաքար, որը պարունակում է մոտ 1,4 մլն ունցիա ոսկի, 24 մլն ունցիա արծաթ, 80 հազար տոննա պղինձ և 270 հազար տոննա ցինկ: 2015-ին հանքավայրում արդյունահանվել և մշակվել է 410 և 411 հազար տոննա հանքաքար համապատասխանաբար: Նույն տարում վաճառքը կազմել է 21 հազար ունցիա ոսկի, հազար տոննա պղինձ, 5 հազար տոննա ցինկ և 0,4 միլիոն ունցիա արծաթ: Այդ ընթացքում ձեռնարկության զուտ հասույթը կազմել է 35 միլիոն դոլար, EBITDA-ն՝ 5 միլիոն դոլար, իսկ դրամային ծախսերը, չհաշված զուգորդող նյութերը` 709 դոլար իրացված ոսկու մեկ ունցիայի համար:

2 Март 2016 - 11:20 AMT
Российская компания Polymetal PLC 3 марта заявила о заключении сделки по приобретению золотого месторождения в армянском Капане у компании Dundee Precious Metals Inc.
Как передает передает Alliance News, Polymetal заплатит за сделку $25,0 млн, из котору $10 млн – денежными средствами и 15 млн долларов новыми акциями компании. Сделку планируется завершить во втором квартале 2016 года.
«Мы считаем, что Polymetal может превратить Капан из актива с низкой рентабельностью в прибыльное капиталоемкое региональное предприятие со значительным производством»,- сказал исполнительный директор компании Виталий Несис.
По состоянию на декабрь 2014 года, ресурсы месторождения оцениваются в 15,9 млн тонн руды, содержащие около 1,4 млн унций золота, 24 млн унций серебра, 80 тыс тонн меди и 270 тыс тонн цинка (2,6 млн унций золотого эквивалента со средним содержанием 5,1 г/т).
В 2015 году на месторождении было добыто и переработано 410 и 411 тыс тонн руды соответственно. В том же году продажи составили 21 тыс унций золота (около 653 кг), 1 тыс тонн меди, 5 тыс тонн цинка и 0,4 млн унций серебра (12,4 тонны). За этот период чистая выручка предприятия составила 35 млн долларов, EBITDA – 5 млн долларов, а величина денежных затрат за вычетом попутных продуктов – 709 доллара на унцию реализованного золота.