Uber-ը ծրագրավորողներ գտնելու ու վարձելու համար օգտվում է CodeFights խաղի հնարավորություններից` մի հարթակի, որը միավորում է բարդ խաղային «մարտերում» ծրագրային ապահովմամբ զբաղվող ինժեներների և կոդավորման փորձագետների ամբողջ աշխահից:
Ինչպես գրում է Forbes-ը, ընկերությունը ստեղծել է UberBot բրենդավորված խաղը, որը մարտահրավեր է խաղացողների համար` առաջարկելով լուծել Uber ընկերության ինժեներների թիմի առջև ծառացած խնդիրները: UberBot-ի յուրաքանչյուր առաջադրանք բաղկացած է համապատասխան ծածկագիր գրելուց և գոյություն ունեցող ծածկագրի վերլուծությունից` առկա սխալները հայտնաբերելու նպատակով: Մասնակիցները պետք է 10 րոպեի ընթացքում 3-5 առաջադրանք կատարեն:
CodeFights ստարտափը ստեղծել են Տիգրան Սլոյանը (ընկերության գլխավոր տնօրեն), Արամ Շատախցյանը (տեխնիկական տնօրեն), Ֆելիքս Դեսրոչեսը (ծրագրավորող): Տեխնիկական ընկերություններն օգտագործում են խաղը լավ ծրագրավորողների գտնելու համար, իսկ ծրագրավորողները` նոր հմտություններ յուրացնելու նպատակով: Խոշոր ընկերություններն ամսական հազարավոր ռեզյումեներ են ստանում, որոնց վրա հիմնվելով դժվար է ճիշտ ընտրություն կատարել: Իսկ խաղը թույլ է տալիս հասկանալ, թե որակավորման ինչ մակարդակ ունի պոտենցիալ աշխատակիցը: CodeFights-ը նաև թույլ է տալիս ծրագրավորողներին խնդիրներ լուծել ծրագրավորման տարբեր ոլորտներից և բարձրացնել հմտությունների մակարդակը` ժամանակն անիմաստ ծախսելու փոխարեն խաղը նոր հմտությունների տիրապետելու հնարավորություն է տալիս` հղկելով ծրագրավորման և մաթեմատիկական ունակություններն այլ օգտատերերի հետ «մարտերում»:
Uber-ը ալգորիթմեր մշակելու համար ծրագրավորողների կարիք ունի, որոնք թույլ են տալիս վարորդներին օպտիմալ տարբերակներ գտնել համատեղ ուղևորությունների կամ փոխանակման տարբերակների համար: «Վարորդը ուղևոր է վերցնում և մինչև 5 հարցում կարող է ստանալ ուղևորության ընթացքում: Ի՞նչ իմանա, թե ում է պետք տեղափոխել: Սա Uber-ի յուրօրինակ մարտահրավերն է ծրագրավորողների համար: CodeFights ստարտափը թույլ է տալիս նրանց, ով ցանկանում է աշխատել Uber-ի համար, հասկանալ թե որքանով իրենք կարող են հաղթահարել այդ խնդիրները»,-գրում է պարբերականը:

3 Март 2016 - 09:19 AMT
Для поиска и найма программистов Uber пользуется возможностями игры CodeFights – платформы, объединяющей инженеров программного обеспечения и экспертов кодирования со всего мира в сложных игровых «боях».
Как пишет Forbes, компании создали UberBot – брендированную игру, которая бросает вызовы игрокам для решения актуальных проблем, стоящих перед инженерной командой компании Uber. Каждая задача UberBot состоит из написания кода и анализа существующего кода на наличие ошибок. Для прохождения игроки должны решить от трех до пяти задач в течение 10 минут.
Стартап CodeFights создан Тиграном Слояном (генеральный директор компании), Арамом Шатахтсяном (технический директор) Феликсом Десрочесом (разработчик). Технические компании используют его, чтобы найти хороших программистов, а программисты используют его, чтобы освоить новые навыки. Крупные компании получают тысячи резюме в месяц, и на их основе трудно сказать, насколько программист или разработчик квалифицирован. Игра же позволяет понять уровень квалификации потенциального работника. Также CodeFights позволяет программистам решать задачи из разных областей программирования и повышать уровень своих навыков – вместо бессмысленной траты времени игрок учит что-то новое, оттачивая навыки программирования и математики в «сражениях» с другими пользователями.
Uber нуждается в программистах в целях разработки алгоритмов, которые позволят водителям найти оптимальные варианты для поездок по обмену или совместных поездок, что не так просто, как это звучит. «Водитель подбирает одного пассажира и в течение поездки может получить пять запросов. Откуда он знает, кого забрать? Это своего рода вызов со стороны Uber для программиста. Стартап CodeFights позволяет тем, кто хочет работать на Uber, понять, насколько хорошо они могут справиться с этой задачей»,- пишет издание.