Հայաստանի ավիաշուկայում ապրիլից կհայտնվի նոր ազգային փոխադրող` Armenia ավիաընկերությունը, որն ուղևորներին էժան գներով ավիատոմսեր կառաջարկի:
Armenia ավիաընկերությունը 49 դոլարով չվերթեր կիրականացնի Երևանից Եվրոպա, ԱՊՀ երկրներ, մասամբ` Ասիայի երկրներ։ Այդ մասին հայտնել է ավիաընկերության բաժնետերերից մեկը` Թամազ Գաիաշվիլին։
Նրա խոսքով` այսուհետև Հայաստանից կարելի է մեկնել տարբեր ուղղություններով մատչելի և խելամիտ գներով։
«Նման գնով կարող են թռչել նրանք, ովքեր նախօրոք` մեկ կամ երկու ամիս առաջ, տոմսեր կպատվիրեն»,- նշել է Գաիաշվիլին և ավելացրել, որ հայկական ազգային ավիափոխադրողի առաջին թռիչքը կիրականացվի ապրիլի երկրորդ կեսին, հաղորդում է Sputnik Արմենիան։
Մեկնաբանելով լուրերն այն մասին, որ նոր ավիաընկերության բաժնետերերից մեկը կդառնա Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, Գաիաշվիլին նշել է, որ դա սուտ է և սադրանք։
Նա հավելել է, որ ոչ ոք, հատկապես Հայաստանի ղեկավարությունը, կապված չէ ընկերության հետ։
Գաիաշվիլին նշել է, որ հայկական իշխանությունները, հակառակը, շահագրգռված են, որ ոտքի կանգնեցնեն հայկական ավիացիան։
Ազգային փոխադրողի գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Հովհաննիսյանը տեղեկացրել է, որ առաջին չվերթը կիրականացվի Boeing 737-700 ինքնաթիռով։ Ավիաընկերության անձնակազմը կազմված կլինի 350 հոգուց, որոնց թվում կլինեն վրացական Airzena ավիաընկերության մի քանի աշխատակիցն, իսկ մնացած կադրերի ընտրությունը կկատարվի տեղի մասնագետներից։
Ռոբերտ Հովհաննիսյանը զբաղեցրել է վրացական Georgian Airways ավիաընկերության տնօրենի պաշտոնակատարի պաշտոնը, իսկ Թամազ Գաիաշվիլին Georgian Airways-ի տնօրենների խորհրդի նախագահն է։
2013-ին Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է ավիափոխադրումների ոլորտի փուլային ազատականացման ռազմավարությունը, այն բանից հետո, երբ Հայաստանի ազգային ավիափոխադրող «Արմավիա» ընկերությունը որոշում կայացրեց 2013-ի ապրիլի մեկից թռիչքների դադարեցման և սնանկացման գործընթաց սկսելու մասին։ Տվյալ փաստաթուղթը նախատեսում էր ոլորտում առնվազն երեք հայկական ավիաընկերությունների գործունեություն։
ՀՀ կառավարությունը քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտում որդեգրել է «Բաց երկնքի» քաղաքականությունը, որը ենթադրում է ավիաընկերությունների առևտրային գործունեությանը պետության միջամտության նվազեցում:

На авиарынке Армении с апреля появится новый национальный перевозчик – авиакомпания «Armenia», которая предложит пассажирам сравнительно низкие цены на авиабилеты.
Новая авиакомпания «Armenia» будет осуществлять рейсы из Еревана в Европу, страны СНГ, частично Азию за 49 долларов. Об этом сообщил один из акционеров авиакомпании «Armenia»Тамаз Гаиашвили, передает Sputnik Армения.
По его словам, отныне из Армении можно будет летать по разным направлениям за доступные и приемлемые цены.
«В частности, билеты за подобную цену смогут приобретать те, кто заранее, за один или два месяца их забронируют», — отметил Гаиашвили и добавил, что первый полет армянского национального перевозчика будет осуществлен во второй половине апреля.
Комментируя слухи о том, что одним из акционеров новой авиакомпании является премьер-министр Армении Овик Абрамян, Гаиашвили отметил, что «это ложь и очередная провокация».
«Подобную информацию распространяют те, кто хочет в зародыше убить нового национального перевозчика Армении. Это не мои враги, а враги авиации Армении», — сказал представитель «Armenia», добавив, что никто, в особенности руководство Армении, не связан с компанией.
Гаиашвили отметил, что армянские власти, наоборот, заинтересованы в том, чтобы поставить на ноги армянскую авиацию.
Ранее генеральный директор национального перевозчика Роберт Оганесян заявлял, что первый рейс будет осуществлен на Boeing 737-700 (Боинг-737-700).
Штат авиакомпании составит 350 человек, в него войдут несколько сотрудников из грузинской авиакомпании «Airzena», а подбор остальных кадров будет сделан из местных специалистов. В пользование «Armenia», также перейдут самолеты, находящиеся в эксплуатации "Airzena".
Роберт Оганесян занимал пост и.о. директора грузинской авиакомпании Georgian Airways (первоначальное название «Airzena»), а Тамаз Гаиашвили является председателем Совета директоров Georgian Airways.