Ոչ միայն կինոն, այլ նաև հեռուստատեսությունը: Ստարտափի ղեկավար Դավիթ Հյուսյանը PanARMENIAN.Net-ին տված հարցազրույցում պատմել է հարթակի և նրա հնարավորությունների մասին:
«Մենք գործնականում զրոյից ենք սկսել` նախապես ուսումնասիրելով համաշխարհային անալոգները: Այս պահի դրությամբ ավարտված է սոֆթի ծրագրավորման փուլը, հարթակի ամբողջական տարբերակը հասանելի կլինի արդեն այս ամիս»,-պատմել է զրուցակիցը:
Եվ այսպես. Fambox ծառայությունը ոչ միայն բջջային հավելված է iOS և Android-ի համար, այլ նաև վեբ կայք է և հավելված «խելացի հեռուստացույցների» (smart TV) համար: Առցանց տեսապորտալը ներառում է հայկական արտադրության գրեթե բոլոր ֆիլմերը` մոտ 1000 կինոնկար, սկսած նախորդ դարի 30-ականներին նկարահանվածներից մինչև վերջին ֆիլմերը: Բացառություն է կազմում «Արմենֆիլմի» ոսկե ֆոնդը, քանի որ արտոնագիր ստանալու հարցը դեռ հարցականի տակ է: Fambox-ի շնորհիվ, հայ արվեստի այս շերտը մատչելի է դառնում ամբողջ աշխահում, և ցանկացած բջջային գաջեթի, համակարգչի կամ «խելացի հեռուստացույցի» միջոցով օգտատերը հեշտությամբ կգտնի և կդիտի անհրաժեշտ ֆիլմը: Թիմը մտադիր է ծառայությունների ցանկում ընդգրկել նաև հայկական հեռուստաալիքները` ոչ միայն մայրաքաղաքի և մարզերի, այլ նաև հայկական բովանդակությամբ օտարերկրյա ալիքները: Եվ սա միայն առաջին մակարդակն է: Հետագայում մտադրություն կա դուրս գալու համաշխարհային շուկա: Թիմը մտադիր է ընդլայնվել նախկին ԽՍՀՄ երկրների շրջանակում, իսկ հետագայում` հնարավոր է համարում համագործակցությունն արևմտյան դիստրիբյուտորների հետ:
«Հարթակը կներկայացնի նաև հայկական արտադրության նորագույն կինոնկարների պրեմիերաները, որոնք կինոթատրոններում ցուցադրվելուց անմիջապես հետո հասանելի կլինեն աշխարհի ցանկացած կետում: Դա հիշեցնում է տոմսի գնում և կինոդահլիճի այցելություն, ուստի և գները համապատասխան են, իսկ կինոնկարը տրամադրվում է 48 ժամով: Հետագայում մտադրություն կա վճարման նոր ձևեր ներմուծել: Կան նաև թագմանված ֆիլմեր, ենթագրերով կինոֆիլմեր` հեռակառավարման վահանակի միջոցով կարելի է ընտրել լեզուն: Թիրախային շուկաներն են` ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը և Հայաստանը: Օրինակ, Ռուսաստանում հսկայական հայկական սփյուռք կա, որի ներկայացուցիչները հնարավորություն չունեն դիտելու հայկական արտադրության նոր ֆիլմերը»,-պարզաբանել է Հյուսյանը:
Տրամադրվող բովանդակությունը լիովին օրինական է` թիմը գնում է ֆիլմի արտոնագիրն արտադրողից ամենաբարձր որակով: «Կան նախորդ դարի 30-ականներին նկարահանված ֆիլմեր: Մենք փորձել ենք ինչ-որ կերպ բարելավել պատկերի որակը, որպեսզի դրանք համապատասխանեն մեր համակարգի ձևաչափին, շտկել ենք գույնն ու ֆոկուսը: Այսպիսի հարթակի առկայությունը շահավետ է նաև արտադրողի համար, չէ որ կինոթատրոններում ցուցադրվելուց հետո, կինոն էլ «չի աշխատում» և եկամուտ չի բերում: Համաշխարհային փորձը ցույց է տալիս, որ նմանատիպ հարթակները ֆիլմերը ցուցադրում են կինոթատրոններում ցուցադրության ավարտից անմիջապես հետո` այսինքն արտադրողի համար սա «երկրորդ անգամ բերք ստանալու» հնարավորություն է:
Հիմա հարթակում ամեն ինչ անվճար է` հասանելի է Samsung ընկերության «խելացի հեռուստացույցների» համար նախատեսված հավելվածը, ինչպես հայտնի է, Samsung-ը շուկայի այդ հատվածի առաջատարներից է աշխարհում: Մեկ ամսում գրանցվել է մոտ 15000 ներբեռնում: Հետագայում անվճար կլինեն գրեթե բոլոր հին ֆիլմերը:
Fambox-ի թիմը հաղթել է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տեխնոլոգիական մրցույթի շրջանակում` ստանալով 85 տոկոսով համաֆինանսավորվող դրամաշնորհ, մրցույթն անցկացվել է Համաշխարհային բանկի և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության աջակցությամբ:

Не только кино, но и телевидение. Руководитель стартапа Давид Юсян в интервью PanARMENIAN.Net рассказал о платформе и ее возможностях.
«Мы начали практически с нуля, предварительно исследовав мировые аналоги. На данный момент завершена стадия программирования софта, и полная версия платформы будет доступна уже в этом месяце», – рассказал наш собеседник.
И так: сервис Fambox – это не только мобильное приложение для iOS и Android, но и веб-сайт и приложение для «умных телевизоров» (smart TV). Онлайн видеопортал включает в себя практически все фильмы армянского производства (около тысячи картин, начиная с 30-х годов прошлого века и до самых последних. Исключение – Золотой фонд «Арменфильма», поскольку получение лицензии пока остается под вопросом). Благодаря Fambox данный слой армянского искусства становится доступным во всем мире, и при помощи любого мобильного гаджета, компьютера или «умного телевизора» пользователь с легкостью сможет найти необходимый фильм и посмотреть. Команда планирует включить в список услуг также армянские телеканалы – не только столичные и региональные, но и иностранные, с армяноязычным содержанием. И это – лишь первая ступень. В дальнейшем есть планы выхода на мировой рынок аналогичных услуг. Команда планирует расшириться в рамках кинопроизводства стран бывшего Союза, а в дальше – возможно сотрудничество с западными дистрибьюторами.
«Платформа представит также премьеры новейших картин армянского производства, которые сразу после проката в кинотеатрах станут доступны в любой точке мира. Это напоминает покупку билета и посещение кинозала, поэтому и цены соответствующие, а картина предоставляется на 48 часов (в будущем есть намерения внести новые формы оплаты). Есть также переведенные фильмы, картины с субтитрами – при помощи пульта управления пользователь сможет выбрать язык. Целевые рынки – США, Россия и Армения. Например, в России проживает огромная армянская диаспора, представители которой не имеют возможности посмотреть новейшие фильмы армянского производства», – поясняет Юсян.
Предоставляемый контент полностью легален – команда покупает лицензии на фильм в лучшем качестве у производителя. «Есть фильмы30-х годов прошлого века. Мы пытались кое-как улучшить качество изображения, чтобы они соответствовали формату нашей системы, подправляли цвета и фокус. Существование такой платформы выгодно и для производителя, ведь после проката в кинотеатрах кино перестает работать и приносить прибыль. Мировой опыт показывает, что аналогичные платформы демонстрируют фильмы сразу после проката, то есть получается «второй урожай» для производителя».
Сейчас все на платформе бесплатно (доступно приложение для «умных телевизоров» компании Samsung – мирового лидера в данном сегменте рынка), за месяц было почти 15000 скачиваний. В дальнейшем бесплатными останутся практически все старые фильмы.
Команда Fambox выиграла софинансируемый 85-процентный грант, предоставленный в рамках конкурса технологических решений фонда «Инкубатор предприятий», который проводился при содействии Всемирного банка и министерства экономики РА.