ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հրամանագիր է ստորագրել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները 1 տարով երկարացնելու մասին: Ըստ հրամանագրի, երկարացման համար հիմք են հանդիսացել ՌԴ գործողություններն Ուկրաինայի հանդեպ: Փաստաթղթում նշվում է, որ այս իրավիճակը վտանգավոր է ԱՄՆ ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության համար:
Փետրվարի վերջում ԱՄՆ կառավարությունը զգուշացրել էր ԱՄՆ խոշորագույն բանկերին ՌԴ պարտատոմսերի տեղաբաշխման կազմակերպմանը մասնակցելուց, քանի որ դա կխախտեր պատժամիջոցների ռեժիմը ՌԴ դեմ:
Այդ կանոններն ուղղակի չեն արգելում բանկերին աջակցել ՌԴ-ին ինքնիշխան արժեթղթերի տեղաբաշխման հարցում, սակայն, ինչպես կարծում են ամերիկյան ֆինանսների նախարարությունում, օգնությունը ՌԴ համար արտաքին ֆինանսավորման հայթայթման գործում կհակասեր ԱՄՆ քաղաքականությանը:
2014-ի մարտին Եվրամիությունն ու ԱՄՆ-ն հայտարարեցին ՌԴ դեմ պատժամիջոցների մասին` ի պատասխան Ղրիմում կայացած հանրաքվեի, որով թերակղզին միացավ ՌԴ ին, ինչն ԱՄՆ-ում ապօրինի են համարում: Պատժամիջոցները գործում են առանձին ընկերությունների և անձանց հետ:
ՌԴ Պետդումայի միջազգային գործերի կոմիտեի ղեկավար Ալեքսեյ Պուշկովը հայտարարել է, որ պատժամիջոցների երկարաձգումն անակնկալ չէր: Ըստ նրա, Սիրիայի հարցում երկխոսությունը չի նշանակում, թե հարաբերությունները Մոսկվայի հետ բարելավվել են, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Մինչդեռ, ավելի վաղ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը Քրիստոնյա-դեմոկրատական միության անդամների հետ հանդիպմանը հանդես էր եկել ՌԴ դեմ գործող եվրոպական պատժամիջոցների չեղարկման օգտին:
Մերկելը նշել էր, որ կհաներ ՌԴ դեմ գործող պատժամիջոցները, սակայն այդ որոշումը պետք է հիմնված լինի Մինսկի պայմանավորվածությունների կատարման վերաբերյալ փաստերի վրա:

3 Март 2016 - 09:07 AMT
Американский президент Барак Обама подписал указ о пролонгации на год санкций в отношении Российской Федерации.
Согласно указу, причинами, послужившими для их продления, называются действия РФ в отношении Украины. Далее в документе отмечается, что данная ситуация представляет опасность для нацбезопасности и внешней политики США.
В конце февраля правительство США предостерегло крупнейшие американские банки от участия в организации размещения российских суверенных облигаций, так как это нарушило бы режим санкций в отношении России.
Такие правила прямо не запрещают банкам поддерживать РФ в размещении суверенных бумаг, однако, считают в американском Минфине, помощь в привлечении внешнего финансирования для России противоречила бы внешней политике США.
В марте 2014 года Европейский союз и США объявили о введении санкций в ответ на состоявшийся в Крыму референдум о присоединении к России, который они считают нелегитимным.
Санкции были введены в отношении компаний и отдельных лиц.
Глава комитета Госдумы по международным делам Алексей Пушков заявил, что продление санкций было ожидаемым. По его словам, диалог по Сирии не означает улучшения отношений с Москвой, передает Интерфакс.
Между тем, ранее канцлер Германии Ангела Меркель на встрече с депутатами партии «Христианско-демократический союз» выступила за скорейшую отмену европейских санкций в отношении России.
Меркель отметила, что она бы сняла санкции с России «лучше сегодня, чем завтра», однако это решение должно быть «основано на фактах» соблюдения минских договоренностей. По словам Меркель, пока что Россия не соблюдает их на востоке Украины, что не дает оснований для снятия санкций.