Երկու զինյալ կին հարձակում է գործել ոստիկանների ավտոբուսի վրա Ստամբուլի արվարձաններից մեկում: Ըստ տեղական ԶԼՄ-ների, նրանցից մեկը ինքնաձիգից կրակել է ավտոբուսի ուղղությամբ, իսկ մյուսը` նռնակ է նետել: Հարձակումը կատարվել է այն պահին, երբ ավտոբուսը կանգնել է Բայրամփաշա շրջանի ոստիկանական բաժանմունքի մոտ, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Ոստիկաններից ոչ մեկը չի տուժել: Հարձակվողներից մեկը վիրավորվել է իրավապահների պատասխան կրակից: Հակահարված ստանալով` ահաբեկիչ կանայք թաքնվել են հարևան շենքերից մեկում: Հատուկջոկատայինները շրջափակել են կանանց շենքում և տարհանել են բնակիչներին: Ավելի ուշ հայտնի է դարձել, որ նրանք սպանվել են:
Հարձակման համար պատասխանատվություն դեռ ոչ ոք չի ստանձնել: Ավելի վաղ ոստիկանների վրա Թուրքիայում բազմիցս են հարձակումներ գործել քուրդ զինյալներն ու ծայրահեղ ձախակողմյան կազմակերպությունները:
Միայն 2016-ի ատաջին ամիսներին Թուրքիայում 2 խոշոր ահաբեկչություն է տեղի ունեցել: Փետրվարի 17-ին Անկարայում հզոր պայթյունի հետևանքով առնվազն 28 մարդ է զոհվել, վիրավորվել է 61-ը: Պայթյունը տեղի է ունեցել Անկարայի կենտրոնում` խորհրդարանի, գլխավոր շտաբի և զինվորականների հանրակացարանի հարևանությամբ: Ահաբեկչությանը հիմնականում զոհ են գնացել զինծառայողները, սակայն տուժել են նաև Անկարայի բնակիչները, որոնք եղել են միջադեպի վայրում:
Հետաքննության շրջանակում իշխանությունները 22 կասկածյալ են ձերբակալել, նրանցից 14-ը կալանավորվել է: Հունվարի 12-ին Ստամբուլի Սուլթանահմեդ զբոսաշրջային վայրում պայթյունի հետևանքով զոհվեց 10 մարդ, տուժեց` 17-ը, հիմնականում օտարերկրացիները:

3 Март 2016 - 11:08 AMT
Две вооруженные женщины совершили нападение на автобус с полицейскими в одном из пригородов Стамбула. По сообщениям местных СМИ, одна из них обстреляла автобус из автоматического оружия, а другая бросила в него ручную гранату. Нападение произошло в тот момент, когда автобус остановился у входа в полицейский участок в районе Байрампаша, передает Deutsche Welle.
Никто из полицейских не пострадал. Одна из нападавших была ранена ответным огнем стражей порядка. Получив отпор, террористки спрятались в одном из соседних с полицейским участком зданий. На место происшествия были вызваны спецподразделения, которые блокировали здание и эвакуировали жителей близлежащих домов. Позже турецкие СМИ сообщили, что обе террористки были убиты.
Ответственность за нападение пока никто на себя не взял. Ранее полицейских в Турции неоднократно атаковали курдские повстанцы и ультралевые организации.
Только за первые месяцы 2016 года в Турции произошло два крупных теракта. Вечером 17 февраля в центре Анкары недалеко от зданий парламента, Генштаба и общежития для военных произошел мощный взрыв. По сообщению генштаба Турции, взрыв произошел в момент, когда на красный сигнал светофора остановилась колонна транспорта, перевозившего военный персонал. Хотя основными жертвами теракта стали военные, пострадали также жители Анкары, которые находились в районе ЧП. В результате взрыва погибли 29 человек, ранения получил 61. В результате взрыва 12 января в Стамбуле в туристическом районе Султанахмет погибли 10 и пострадали 17 человек, большинство из них — иностранцы.