5 Մարտ 2016 - 09:33 AMT
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինները 2016-ի հունվարին Ջակարտայում տեղի ունեցած ահաբեկչությունների անմիջական հովանավորներն են, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Straits Times-ի վրա հղումով:
ԻՊ ահաբեկիչները նաև ֆինանսական աջակցութուն են ցուցաբերել Ինդոնեզիայում գործող կազմակերպության երկու օղակներին, որոնք ահաբեկչություններ էին ծրագրում այն վայրերում, ուր հաճախում են Արևմուտքից ժամանող զբոսաշրջիկներն ու շիաները: Մասնավորապես, ոստիկանությունը գրոհայինների հիմնական թիրախ է անվանել Ջակարտայի օդանավակայանն ու Բալի կղզին, հայտնում է պարբերականը:
Միջոցներն ուղորդվել են 3 կանալով և հայտնվել են տեղի գրոհայինների ձեռքում: Նրանք նաև հրահանգներ են ստացել Ինդոնեզիայում ահաբեկչությունների անկացման վերաբերյալ, հայտարարել են ոստիկանությունում:
Ֆինանսավորման սխեմայի մասին տեղեկություններն իրավապահները կարողացել են ստանալ վերջերս ձերբակալված մի քանի կասկածյալներից:
Հունվարի 14-ին մի շարք պայթյուններ են տեղի ունեցել Ւնդոնեզիայի մայրաքաղաք Ջակարտայում: Պայթյուններից մեկը որոտացել է այն շրջանում, որտեղ գտնվում են բարձրակարգ հյուրանոնցներ և դեսպանատներ: Վերջին տվյալներով 17 մարդ է զոհվել, որոնցից 5-ը հարձակվողների թվից են: Ըստ ոստիկանության, 6 պայթյուն է տեղի ունեցել, որոնցից մեկը առևտրի կենտրոնի դիմաց, մյուսը` Starbucks ցանցի սրճարաններից մեկի հարևանությամբ: Ինդոնեզիայի նախագահ Ջոկո Վիդոդոն պայթյունները որակել է ահաբեկչություն:
Ահաբեկիչները գործել են Փարիզում 2015-ի նոյեմբերին իրականացված ահաբեկչությունների սցենարով: Ըստ գեներալ Շարլիյանի, Ինդոնեզիայի ոստիկանությունը նոյեմբերի վերջում սպառնալիք էր ստացել ԻՊ-ից հարձակման մասին, ջիհադականները հայտարարել էին, թե Ինդոնեզիայում «համերգ է լինելու»:

Боевики группировки «Исламское государство» напрямую спонсировали теракты, произошедшие в Джакарте в январе 2016 года, передает РИА НОвости со ссылкой на издание Straits Times.
Террористы ИГ также направляли финансовую помощь двум ячейкам группировки в Индонезии, которые планировали теракты в местах, которые часто посещают туристы из стран Запада и представители шиитской общины. В частности, полиция назвала в качестве целей боевиков аэропорт Джакарты и остров Бали, отмечает издание.
Средства переправлялись по трем каналам и попадали в руки местных боевиков. Они получали инструкции провести серию терактов в Индонезии, заявили представители полиции.
Информацию о схеме финансирования правоохранительные органы смогли получить у нескольких подозреваемых, задержанных недавно.
Серия из порядка шести взрывов произошла в январе 2016 года в центре индонезийской столицы близ старейшего в Джакарте торгового центра Sarinah, вокруг которого сосредоточены фешенебельные гостиницы, посольства и офисные здания. Террорист-смертник взорвал себя внутри кафе Starbucks, а его сообщники у входа открыли огонь по выбегавшим посетителям. Через несколько минут еще один смертник привел в действие взрывное устройство у поста полиции поблизости. Между полицейскими и боевиками завязалась перестрелка. Погибли два человека, пять террористов уничтожены. Ответственность за теракты в Джакарте взяла на себя террористическая группировка «Исламское государство».