5 Մարտ 2016 - 10:59 AMT
Ադրբեջանը շարունակում է տարանցիկ երկիր մնալ թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության համար, քանի որ գտնվում է Աֆղանստանից և Իրանից դեպի Եվրոպա և Ռուսաստան թմրանյութերի տեղափոխման հիմնական երթուղիների ճանապարհին: Այդ մասին ասվում է ԱՄՆ Պետդեպի Ադրբեջանի վերաբերյալ զեկույցում:
Ադրբեջանն, ըստ զեկույցի, գնալով ավելի շատ է թմրանյութերի տեղափոխման տարանցիկ երթուղի հանդիսանում իր հարևանների, օրինակ, Թուրքիայի համար, որը, սակայն վերջին տարիներին խստացրել է հսկողությունն իր սահմանнերին: «Ադրբեջանի ՆԳՆ-ն հայտնել է, որ 2014-ին առգրավել է տարանցիկ ճանապարհով երկրում հայտնվող թմրանյութերի ծավալի 10-12 տոկոսը: Առգրավված թմրանյութերն ու ձերբակալությունների վիճակագրությունը 2015-ի առաջին 6 ամսվա համար դա է վկայում»,-ասվում է զեկույցում: Ըստ փաստաթղթի, այդ ընթացքում Ադրբեջանը հայտնել է թմրանյութերի հետ կապված 1807 հանցանքի մասին, այդ թվում թմրանյութ վաճառելու 478 դեպքի մասին, որոնք կատարել է 77 անդամ ունեցող 22 հանցավոր խմբավորում: «Դա հանգեցրել է ավելի քան 1250 դատավճռի: Դատապարտյալներից 1115-ը գործազուրկ է եղել և ոչ մի տեղ չի սովորում»,-ասվում է Պետդեպի ղեկույցում, հայտնում է Armenia Today-ը:
Ըստ փաստաթղթի, ադրբեջանական ԶԼՄ-ները 2015-ի սկզբին հայտնել են մարիխուանայի 2 մեծ խմբաքանակի առգրավման մասին: «Ինչպես ասվել է պաշտոնապես, թմրանյութերի օգտագործումն ու աճեցումը մեծ չափերի չի հասնում երկրում, սակայն Ադրբեջանի կառավարությունը կարող է թերագնահատել խնդրի ծավալները: Կառավարության ֆինանսավորվող ծրագրերը թմրանյութերի չարաշահման դեմ բավարար չեն, Ադրբեջանի նարկոլոգիական կենտրոնները միայն կշահեն աջակցությունից»,-ասվում է զեկույցում:

Азербайджан остается транзитной страной для незаконного оборота наркотиков ввиду своего расположения вдоль основных маршрутов транспортировки наркотиков из Афганистана и Ирана в Европу и Россию. Об этом говорится в докладе Государственного Департамента США по Азербайджану.
Азербайджан, согласно докладу, все больше выступает в качестве транзитного маршрута для наркотиков через соседей, таких как Турция, которая, однако, укрепила свои позиции по пограничному контролю в последние годы. «Министерство внутренних дел Азербайджана сообщило, что в 2014 году оно перехватывало примерно 10-12 процентов всех наркотиков, попадающих в страну транзитом. Изъятые партии наркотиков и статистика арестов за первые шесть месяцев 2015 года свидетельствуют об аналогичных тенденциях», – говорится в докладе Госдепа. В течение этого шестимесячного периода, согласно документу, Министерство внутренних дел Азербайджана сообщило об изучении 1807 преступных деяний, связанных с наркотиками, в том числе 478 случаев продажи наркотиков, совершенных 22 преступными группами, состоящими из 77 человек. «Это привело к более чем 1250 приговорам, связанным с оборотом наркотиков. 1115 ответчиков (88,7%) были безработными и не были вовлечены в учебный процесс», – подчеркивает доклад Госдепа, передает Armenia Today.
Азербайджанские СМИ, по данным документа, сообщили о двух крупных изъятиях марихуаны в начале 2015 года. «Как официально сообщалось, использование и культивирование наркотиков внутри страны существует в сравнительно небольших масштабах, хотя правительство Азербайджана может недооценивать масштабы проблемы. Финансируемые правительством программы против злоупотребления наркотиками остаются недостаточными, и наркологические центры в Азербайджане только выиграют от увеличения поддержки», – заключает доклад Госдепа.