Մարտի 6-ին լույս է տեսել թուրքական Zaman թերթի առաջին համարը պետական կառավարչի նշանակումից, նախկին խմբագրությունը ցրելուց և թերթի փակման դեմ ցույցերը ճնշելուց հետո:
Պարբերականին հատուկ քննադատական ոճի փոխարեն, նոր համարի առաջին էջում նյութ է հրապարակված կամուրջ կառուցելու կառավարության նախագծի մասին, որը կապելու է Ստամբուլի եվրոպական և ասիական մասերը, ինչպես նաև Էրդողանի լուսանկարը, որը տարեց կնոջ ձեռք է սեղնում, հայտնում է RFI-ն:
Թերթի նոր համարում նյութ կա Թուրքիայի հարավ-արևելքում քուրդ գրոհայինների հետ բախումներում զոհված «նահատակների» մասին:
Մարտի 5-ին Ստամբուլում ոստիկանությունն արցունքաբեր գազի, ջրցան մեքենաների և ռետինե փամփուշտների օգնությամբ ցրել է Zaman-ին աջակցող ցույցը, որը հավաքվել էր խմբագրության առջև այն բանից հետո, երբ Ստամբուլի դատարանը որոշում կայացրեց արտաքին կառավարում սահմանել թերթի համար: Թերթը մեղադրվում է ԱՄՆ-ում բնակվող և Էրդողանի հակառակորդը համարվող իսլամիստ քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի փողերը լվանալու մեջ:
Լրագրողները համարում են, որ արտաքին կառավարման արդյունքում թերթը կփակվի: Zaman-ը Թուրքիայում մնացած սակավաթիվ ընդդիմադիր պարբերականներից մեկն էր:
Մինչդեռ Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն Ahaber-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Թուրքիայի կառավարությունը ոչ մի դերակատարում չի ունեցել թերթի հոգաբարձուների նշանակման հարցում: «Կառավարությունը կապ չունի դրա հետ: Կատարվել է դատարանի կայացրած որոշումը: Դա զուտ իրավաբանական գործընթաց է: Ոչ ոք չպետք է կասկածներ ունենա Թուրքիայում խոսքի ազատությանն առնչվող հարցերում»,-ասել է Դավութօղլուն, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Zaman-ը բացվել է 1986-ին: Թուրքիայից բացի, այն տարածվում է նաև մի քանի խոշոր երկրներում, այդ թվում ԱՄՆ-ում և Գերմանիայում: Պարբերականը ամենաազդեցիկներից է Թուրքիայում: Ավելի վաղ Թուրքիայում փակվեցին Kanaltürk և Bugün TV հեռուստաալիքները, Bugün Gazetesi և Millet Gazetesi թերթերը, Kanaltürk Radyo ռադիոկայանը, որոնք վերահսկվում էին Գյուլենի կողմից:

7 Март 2016 - 08:50 AMT
6 марта вышел первый номер турецкой газеты Zaman после назначения государственного управляющего, разгона прежней редакции и подавления демонстраций в поддержку издания.
Вместо свойственной изданию критики режима Эрдогана на первой полосе — материал о проекте правительства построить мост, соединяющий европейскую и азиатскую части Стамбула и фотография Эрдогана, держащего за руку пожилую женщину, передает RFI.
В новом номере газеты присутствует материал о «мучениках», погибших в столкновениях с курдскими повстанцами на юго-востоке Турции, а на первой полосе — фотография президента Реджепа Тайипа Эрдогана, держащего за руку пожилую женщину и аннонс встречи президента с женщинами 8 марта.
5 марта в Стамбуле полиция при помощи слезоточивого газа, водометов и пластиковых пуль разогнала демонстрацию в поддержку Zaman, собравшуюся у редакции после того, как стамбульский суд принял решение ввести в газете внешнее управление. Газета обвиняется в отмывании денег через структуры сторонников оппозиционного исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена, проживающего в США и считающегося врагом президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана. Журналисты издания посчитали, что передача газеты под внешнее управление приведет к ее закрытию. Zaman было одним из из немногих оставшихся в Турции оппозиционных СМИ на фоне нарастающего политического давления со стороны властей.
Тем временем, премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу в интервью телеканалу Ahaber заявил, что правительство Турции не сыграло никакой роли в решении суда о назначении попечителей для управления газетой Zaman. «Наше правительство не имеет отношения к этому. Были выполнены решения, принятые судебными органами. Это чисто юридический процесс. Никто не должен иметь сомнений в отношении свободы прессы в Турции», — сказал Давутоглу, пишет РИА Новости.
Газета Zaman появилась в 1986 году. Помимо Турции, она распространяется еще в нескольких крупных странах, включая США и Германию. Издание входит в число самых влиятельных в Турции. Ранее в Турции были закрыты телеканалы Kanaltürk и Bugün TV, газеты Bugün Gazetesi и Millet Gazetesi, а также радиостанция Kanaltürk Radyo, , подконтрольные Фетхуллаху Гюлену.