9 Մարտ 2016 - 07:59 AMT
2015-ին ՀՆԱ աճը Հայաստանում նվազել է մինչև 3% և, ըստ կանխատեսումների, կմնա 2,5 % մակարդակում 2016-ին, որն ամենացածր ցուցանիշն է Հայաստանի համար վերջին 5 տարում: Այս մասին ասվում է Հայաստանի վերաբերյալ Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) ամենամսյա տեղեկագրում, հայտնում է Massispost-ը:
Հրապարակման մեջ ասվում է, որ ՀՆԱ աճի տեմպերը Հայաստանում 2015-ին դանդաղել են` նվազելով մինչև 3% Ռուսաստանում տնտեսական ցուցանիշների վատթարացման պատճառով:
«Չնայած ՀՀ-ից Ռուսաստան արտահանման ծավալների կրճատմանը և ՌԴ-ից Հայաստան մասնավոր դրամական փոխանցումների ծավալների նվազմանը` տնտեսական աճի ցուցանիշը 2015-ին սպասվածից ավելին էր, ինչը պայմանավորված է այնպիսի միանվագ գործոնով, ինչպիսին է բերքառատ գյուղատնտեսական տարին: Կանխատեսվում է, որ 2016-ին տնտեսական աճը Հայաստանում դանդաղ կլինի` 2,5%, ինչը նույնպես պայմանավորված է Ռուսաստսանի տնտեսական վիճակով»,-ասվում է ՀԲ տեղեկագրում, հայտնում է «Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը»:
Մինչդեռ, ՀՀ ԿԲ-ն կանխատեսում է 2016-ի տնտեսական աճը 1,5-2,6% մակարդակում` գործընկեր երկրներում տնտեսության թույլ արտահայտված վերականգնման ֆոնին:
2015-ի դեկտեմբերին Համաշխարհային բանկը ՀՀ տնտեսական աճը կանխատեսել էր 2,2%: Ըստ ՎԶԵԲ-ի կանխատեսման, ՀՀ տնտեսության աճը կկազմի 2,2%, Fitch-ը կանխատեսում է մինչև 2% աճ: 2016-ի պետական բյուջեն ձևավորվել է` հիմք ընդունելով ՀՆԱ աճի 2,2% ցուցանիշը:
ՀՀ տնտեսական աճը 2015-ի ընթացքում կազմել է 3%՝ պետբյուջեում ամրագրված 4.1%-ի փոխարեն: Ըստ ՀՀ ԱՎԾ նախնական տվյալների՝ ՀՆԱ-ի ծավալը 2015-ին կազմել է 50 մլրդ 47 մլն դրամ: 2014-ին ՀՆԱ-ի ծավալը կազմել է մոտ 48 մլրդ 431 մլն դրամ:
Ըստ պետբյուջեի, ՀՆԱ աճը Հայաստանում 2015-ին նախատեսված էր 4,1% չափով, գնաճը` 4% (±1,5%): 2016-ի պետբյուջեում ՀՆԱ իրական աճը նախատեսված է 2,2%:
2015-ին տնտեսական աճը հիմնականում ապահովել են գյուղատնտեսության և անտառտնտեսության, ձկնորսության 11,4% աճը, ինչպես նաև արդյունաբերության, այդ թվում, էներգետիկայի աճը 6,3%:

Рост ВВП в Армении замедлился до 3% в 2015 году и, по прогнозам, останется на уровне 2,5 % в 2016 году, что является самым низким показателем роста для Армении по сравнению с предыдущими 5 годами, отмечено в ежемесячном экономическом вестнике Всемирного банка (ВБ) по Армении, передает Massispost.
В публикации отмечается, что темпы роста ВВП Армении в 2015 году замедлились до 3% из-за ухудшения экономических показателей в России.
«Несмотря на сокращение объема экспорта из Армении в Россию и сокращение объема частных трансфертов из России в Армению, показатель экономического роста в Армении в 2015 году был больше ожидаемого, что обусловлено влиянием таких единовременных факторов, как плодотворный сельскохозяйственный год. Прогнозируется, что экономический рост в 2016 году в Армении будет медленным – на уровне 2,5%, что также обусловлено экономическим спадом в России», – говорится в вестнике ВБ, передает Интерфакс-Азербайджан.
Между тем Центральный банк Армении прогнозирует рост экономики республики в 2016 году на уровне 1,5-2,6% на фоне слабого восстановления экономик стран-партнеров.
В декабре 2015 года Всемирный банк прогнозировал рост экономики Армении в 2016 году на уровне 2,2%. Также, согласно консенсус-прогнозу ЕАБР, экономика Армении вырастет на 2,2%. Fitch прогнозирует рост ВВП Армении в 2016 год до 2%.Государственный бюджет на 2016 год сформирован из расчета увеличения ВВП на 2,2%.
Экономический рост в Армении за 2015 год составил 3% при заложенном в госбюджете показателе в 4,1%.
Согласно предварительным данным Национальной статистической службы республики, объем ВВП Армении за 2015 год составил 5 047,4 млрд драмов или около $10,56 млрд (курс за 2015 год – 477,92 драма за 1$).
Рост ВВП Армении в 2013 году составил 3,3% вместо заложенного в бюджете в 6,2%, в 2014 году – 3,5% вместо 5,2%.
Рост экономики Армении за 2015 обусловлен, в основном, ростом сферы сельского и лесного хозяйства и рыболовства на 11,4% и сферы промышленности, в том числе, энергетики – на 6,3%.