10 Մարտ 2016 - 07:16 AMT
Հունվարին պատժամիջոցների չեղարկումից հետո Իրանը Եվրոպային 4 մլն բարել նավթ է վաճառել, հայտնում է Reuters-ն Իրանի պաշտոնական աղբյուրների և ծովային բեռնափոխադրումների տվյալների վրա հղումով: Ըստ գործակալության, գնորդների թվում են ֆրանսիական Total-ը, իսպանական Cepsa-ն և ռուսական Litasco-ն, որը «Լուքօյլի» թրեյդինգային ստորաբաժանումն է:
Իրանական նավթով առաջին տանկերը Եվրոպա է ժամանել մարտի 6-ին: Այն բեռնաթափվելու է իսպանական Ալխեսիրաս նավահանգստում: Ըստ Bloomberg-ի, այս տարի տեղի նավթավերամշակման գործարանը մինչև ամսվա վերջ նավթի ևս 8 առաքում ունի Իրանից, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Տարեսկզբից դեպի Եվրոպա նավթի առաքման ծավալները 5 օրվա ընթացքում համարժեք են եղել մինչպատժամիջոցային մակարդակին, երբ ամեն օր գնվում էր մինչև 800 բարել նավթ, հիշեցրել է Reuters-ը: Ըստ գործակալության, նախկին խոշոր հաճախորդների մի մասը` Shell, Eni, Hellenic Petroleum, Vitol, Glencore և Trafigura, դեռ չի վերսկսել գնումները:
Համեմատության համար` ասիական շուկայում իրանական նավթի գնումները փետրվարին աճել են օրական 100-200 հազար բարելով: Որպես հիմնական խոչընդոտ եվրոպական ուղղությամբ ակտիվանալու համար գործակալությունը նշել է դոլարով արժութային գործողությունների սահմանափակ քանակը, ոչ դոլարային վաճառքների հստակ մեխանիզմի բացակայությունը:
Մարտի 7-ին Իրանի էկոնոմիկայի նախարար Ալի Թայեբնիան հայտարարել է, որ առաջիկայում երկիրը կհասցնի նավթի վաճառքը մինչև օրական 2 մլն բարելի: Ըստ շվեյցարական Petro-Logistics-ի, ընթացիկ տարվա փետրվարին Իրանն արտահանել է օրական մոտ 1,4 մլն բարել նավթ, ինչն արդեն 350 հազարով ավելի է 2015-ի օրական մակարդակից:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Իրանը հրաժարվել է սառեցնել նավթի արդյունահանումը: Իրանի իշխանությունները հայտարարել են, որ տրամաբանական չեն համարում նավթի արդյունահանման մակարդակի սահմանափակումը, որի վերաբերյալ փետրվարի 16-ին համաձայնության են եկել Դոհայում ՌԴ և ՕՊԵԿ 3 երկրի ներկայացուցիչները: Ըստ պաշտոնյաների, որոնք պատասխանատու են ՕՊԵԿ-ի հետ Իրանի փոխգործակցության համար, երկրներից շատերը ավելացրել են նավթի արդյունահանման մակարդակն այն ժամանակ, երբ Թեհրանը Արևմուտքի պատժամիջոցների տակ էր: Այժմ, երբ այդ պատժամիջոցները չեղարկվել են, արդեն Իրանն է մտադիր ավելացնել արդյունահանման մակարդակը:

С момента снятия санкций с Ирана в середине января 2016 года исламская республика продала европейским потребителям четыре танкера нефти суммарным объемом 4 млн баррелей, сообщает Reuters со ссылкой на иранские официальные источники и данные мониторинга морских грузоперевозок. По сведениям агентства, среди покупателей оказались французская Total, испанская Cepsa и российская Litasco — трейдинговое подразделение ЛУКОЙЛа, передает РБК.
Первый танкер с иранской нефтью прибыл в Европу 6 марта. Он встал под разгрузку в испанском порту Альхесирас. По информации агентства Bloomberg, местный нефтеперерабатывающий завод ожидает до конца месяца еще восемь поставок нефти из Ирана.Объем поставок с начала года эквивалентен европейскому импорту иранской нефти в течение пяти дней на досанкционном уровне, когда ежедневно закупалось до 800 тыс барр. Многие из прежних крупных клиентов, такие как Shell, Eni, Hellenic Petroleum, Vitol, Glencore и Trafigura еще не возобновили покупки.
Глава экспортного подразделения NIOC Мохсен Гамсари заявил Reuters, что европейские клиенты не торопятся с увеличением закупок из-за сложностей с банковскими транзакциями и страхованием морских грузоперевозок, и что он ожидает роста объема продаж начиная с марта. По словам Гамсари, Иран намерен увеличить экспорт в 2016 году на 500 тыс барр в день, а главными направлениями продаж в Азии являются Китай, Индия и Южная Корея.
7 марта министр экономики Ирана Али Тайебния заявил, что в ближайшее время страна нарастит продажи нефти до 2 млн барр в сутки. По оценке швейцарской компании Petro-Logistics, в феврале этого года Иран экспортировал около 1,4 млн барр в день, что уже на 350 тыс барр выше среднесуточного уровня в 2015 году.
Европа перестала покупать иранскую нефть с середины 2012 года, когда были введены санкции в отношении Ирана из-за его ядерной программы. 16 января 2016 года ЕС, США и ООН сняли экономические и финансовые ограничения в отношении Исламской Республики, введенные в связи с ее ядерной программой. Это произошло спустя полгода после достижения соглашения о том, что Тегеран свернет свою ядерную программу: МАГАТЭ в январе подтвердило, что Иран действительно перестал обогащать уран.