ՀՀ և ՌԴ նախագահների մարտի 10-ին կայանալիք հանդիպմանը նախատեսվում է նաև գազի սակագնի հետ կապված քննարկում: Այս մասին Կառավարության նիստից հետո լրագրողներին հայտնել է ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը:
«Կարծում եմ, որ հանդիպման ընթացքում նախատեսվում է նաև գազի սակագնի հետ կապված քննարկում, որպեսզի պահպանվի ներկայիս գինը՝ $165, մինչև գնային բանակցությունները կավարտվեն», – ասել է Քոչարյանը, մեջբերում է Panorama.am-ը:
ՀՀ կառավարությունը մարտի 10-ի նիստում հաստատել է, որ Ռուսաստանից մատակարարվող գազի գինը Հայաստանի համար մինչև 2016-ի մարտի 31-ը պահպանվելու է նախորդ տարվա՝ 165 դոլարի չափով:
Լրագրողները նկատել են, այդ սակագնից էլ ցածր սակագին հաստատելու համար էր բանակցում հայկական կողմը, ինչի մասին հայտարարել է նաև վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը: Դրան ի պատասխան Քոչարյանն ասել է, որ դա արդեն ապագա բանակցությունների հարց է, իսկ տվյալ պարագայում խոսքը վերաբերում է կարճատև որոշմանը, որպեսզի $165 գինը պահպանվի և բանակցությունները ընթանան ավելի արտոնյալ պայմանների շուրջ:
Հունվարի 18-ին հայ գործարարները վարչապետին առաջարկել են դիմել ՌԴ-ին՝ նվազեցնելու գազի սակագինը: Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը 2015-ի սեպտեմբերին առաջարկել է ԵՏՄ երկրներին ռազմավարական ապրանքներով առևտրում օգտագործել ռուբլի` մասնավորապես, խոսքը հումքի և վառելիքի մասին է: Աբրահամյանը նաև մանրամասնել է, որ առաջարկն առաջին հերթին վերաբերել է էներգակիրներին, որպեսզի դրանց դիմաց Հայաստանը վճարի ռուբլով. դոլար-դրամ-ռուբլի տատանումներն առաջին հերթին ազդում են ՀՀ բնակչության վրա: «Այդ գործընթացն այդքան արագ չի լուծվելու, բայց կարևոր է այն, որ մենք հարց ենք ընդգրկել օրակարգում և կքննարկենք», – ասել էր վարչապետը:

Визит президента Армении в Москву, с одной стороны, носит рабочий характер, а с другой – любая подобная встреча всегда приносит определенные результаты. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян в разговоре с журналистами после заседания правительства РА, сообщает Panorama.am.
«Думаю, что на этой встрече предусматривается обсуждение газовой тематики, с тем чтобы текущая цена в $165 оставалась таковой до полного завершения переговоров о цене на газ», — заметил Ш. Кочарян.
На заседании правительства Армении 10 марта было подтверждено, что на поставляемую Россией в Армению газ, цена до 31 марта этого года, остается такой же, как и в прошлом году — $165 за 1000 куб.м.
На напоминание журналистов о том, что армянская сторона обсуждает более низкую цену, чем $165, о чем также заявлял премьер-министр РА Овик Абрамян, Кочарян сказал, что в данном случае речь идет о краткосрочном решении и переговоры продолжаться вокруг более льготных условий.
В середине января власти Армении обратились к властям РФ с просьбой снизить тарифы на российский природный газ. В настоящее время между сторонами ведутся переговоры по этому вопросу. В 2015 году из России в Армению было импортировано 1920,9 млн. куб. метров газа, что на 6,8% меньше 2014 года. Ранее, в ходе круглого стола «Евразийский путь Закавказья: интеграция ради развития» в Ереване генеральный директор Фонда национальной энергетической безопасности (ФНЭБ) Константин Симонов заявил, что тарифы на российский газ для Армении могут быть снижены на 15-20%.