10 Մարտ 2016 - 13:15 AMT
Թուրքական Zaman թերթի հոգաբարձուները, որոնց նշանակել է դատարանը, ոչնչացրել են թերթի 30 տարվա վաղեմության էլեկտրոնային արխիվը` ներառյալ բազմաթիվ հրապարակումներն իշխանության վերնախավի կոռուպցիայի և իշխանությունների կողմից սիրիացի ջիհադականներին աջակցելու մասին: Այս մասին հայտնել է թերթի աշխատակիցներից մեկը:
Ավելի վաղ թերթի գլխավոր խմբագիր Սևգի Աքարչեշմեն հայտարարել էր, որ թերթի կայքից հեռացվել են բոլոր հոդվածները`այդ քայլը համեմատելով Օրուելի «1984» վեպում նկարագրված մթնոլորտի հետ:
«Ստամբուլի գլխավոր գրասենյակում են տեղակայվել թերթի հոգաբարձուները, որոնք ղեկավարում են թերթի թողարկումը: Այդ նպատակով նրանք ներգրավել են կառավարամետ տրամադրված լրագրողների Sabah-ից: Հոգաբարձուների կարգադրությամբ ոչնչացվել է թերթի ամբողջ էլեկտրոնային արխիվը` սկսած 1986 թ., այդ թվում բազմաթիվ նյութեր իշխանության վերնախավի կոռուպցիայի և Թուրքիայի իշխանությունների կողմից Սիրիայում գործող ահաբեկչական կազմակերպություններին աջակցելու մասին: Թերթում այժմ չեզոք հոդվածներ են հրապարակվում, կառավարության քննադատություն չի թույլատրվում: Ազատվել է դեռևս միայն գլխավոր խմբագիրը, սակայն մենք ակնկալում ենք, որ լրագրողները ևս զանգվածաբար կազատվեն աշխատանքից»,-ասել է ՌԻԱ Նովոստիի գործակալության զրուցակիցը:
Մարտի 6-ին լույս էր տեսել թուրքական Zaman թերթի առաջին համարը պետական կառավարչի նշանակումից, նախկին խմբագրությունը ցրելուց և թերթի փակման դեմ ցույցերը ճնշելուց հետո:
Մարտի 5-ին Ստամբուլում ոստիկանությունն արցունքաբեր գազի, ջրցան մեքենաների և ռետինե փամփուշտների օգնությամբ ցրել է Zaman-ին աջակցող ցույցը, որը հավաքվել էր խմբագրության առջև այն բանից հետո, երբ Ստամբուլի դատարանը որոշում կայացրեց արտաքին կառավարում սահմանել թերթի համար: Թերթը մեղադրվում է ԱՄՆ-ում բնակվող և Էրդողանի հակառակորդը համարվող իսլամիստ քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի փողերը լվանալու մեջ:
Մինչդեռ Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն Ahaber-ին տված հարցազրույցում հայտարարել էր, թե Թուրքիայի կառավարությունը ոչ մի դերակատարում չի ունեցել թերթի հոգաբարձուների նշանակման հարցում: «Կառավարությունը կապ չունի դրա հետ: Կատարվել է դատարանի կայացրած որոշումը: Դա զուտ իրավաբանական գործընթաց է»,-ասել էր նա:
Zaman-ը բացվել է 1986-ին: Թուրքիայից բացի, այն տարածվում է նաև մի քանի խոշոր երկրներում, այդ թվում ԱՄՆ-ում և Գերմանիայում: Պարբերականը ամենաազդեցիկներից է Թուրքիայում: Ավելի վաղ Թուրքիայում փակվեցին Kanaltürk և Bugün TV հեռուստաալիքները, Bugün Gazetesi և Millet Gazetesi թերթերը, Kanaltürk Radyo ռադիոկայանը, որոնք վերահսկվում էին Գյուլենի կողմից:

Весь электронный архив газеты, начиная с 1986 года, в том числе материалы о коррупции в высших эшелонах власти и помощи террористическим организациям со стороны правительства, был уничтожен по распоряжению попечителей издания, назначенных в пятницу, сообщает РИА Новости.
Назначенные судом попечители оппозиционной турецкой газеты Zaman уничтожили ее 30-летний электронный архив, включающий многочисленные публикации о коррупции в высших эшелонах власти и о поддержке правительством Турции сирийских джихадистов, сообщил один из сотрудников Zaman. Ранее шеф-редактор Zaman Севги Акарчешме сообщила об удалении всех ее статей с сайта газеты назначенным правительством администратором и сравнила этот шаг с атмосферой в романе Джорджа Оруэлла «1984» о тоталитарном государстве.
Стамбульский суд назначил попечителей для управления газетой Zaman — одного из немногих оставшихся оппозиционных СМИ на фоне нарастающего политического давления со стороны властей. Ранее Союз журналистов Турции осудил давление властей на оппозиционные СМИ и назвал практику назначения попечителей для них новым методом цензуры.
В ночь на 5 марта полиция с помощью водометов и слезоточивого газа разогнала стихийный митинг около редакции, на который собрались сотни читателей Zaman, скандировавших «Руки прочь от нашей газеты» и «Свободную прессу не заставишь замолчать». После этого полицейские ворвались в здание редакции, выгнав оттуда ее сотрудников. От слезоточивого газа пострадали несколько оппозиционных депутатов турецкого парламента и сотрудники газеты.
Zaman («Время» — тур.) одна из самых влиятельных ежедневных газет в Турции. Была основана в 1986 году в Стамбуле под руководством Фехми Кору. Онлайн-версия появилась в 1995 году. Газету Zaman власти Турции считают связанной с оппозиционным исламским проповедником Фетхуллахом Гюленом, проживающим в США.