Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը չի կարող ժխտել իր քաղաքականության բացահայտ ձախողումը: Միջազգային ասպարեզում նա կորցրել է բոլոր նրանց աջակցությունը, ում Թուրքիան նախկինում դաշնակից էր համարում, իսկ երկրի ներսում նրա մեթոդները դժգոհություն են առաջացնում նույնիսկ իր սեփական կուսակցության ներսում, գրում է Times-ը:
Իր ինքնավստահության և ագրեսիվ քաղաքականության պատճառով Էրդողանը կարողացել է զայրացնել ՆԱՏՕ-ում իր դաշնակիցներին: Վաշինգտոնը դժգոհ է, որ Թուրքիան սեփական նպատակներն է հետապնդում սիրիական հակամարտությունում և գրոհում է քրդերին, ոչ թե ԻՊ ահաբեկիչներին: Իսկ եվրոպացիները կասկածում են, որ Անկարայի և ԵՄ միջև գործարքի շրջանակում Էրդողանը չափից շատ միջոցներ է «գրպանում», հատկապես, հաշվի առնելով այն փաստը, որ նրա ջանքերն, ուղղված դեպի Եվրոպա փախստականների հոսքի կասեցմանը, չնչին են:
Չեխիայի նախագահ Զեմանը կարծում է, որ Էրդողանը ձգտում է Եվրամիությունից որքան հնարավոր է շատ միջոցներ կորզել միգրացիոն ճգնաժամը կարգավորելու խոստումների դիմաց: «Էրդողանը, որին 3 մլրդ եվրո են առաջարկում, կպահանջի ոչ թե 6 մլրդ եվրո, այլ 9 մլրդ: Եվրամիության յուրաքանչյուր հաջորդ գագաթնաժողովի հետ այդ գումարը կավելանա»,-ասել է Չեխիայի նախագահը:
Սրվում են խնդիրները նաև երկրի ներսում: Ռուսական պատժամիջոցները հսկայակն հարված էին բանկային հատվածին, զբոսաշրջությանը, շինարարական բիզնեսին, երկրի տնտեսությունն աղետալի վիճակում է հայտնվել: Սակայն այս հարցում էրդողանն իր կարծիքն ունի և անհրաժեշտ է համարում կապերի սերտացումը Սաուդյան Արաբիայի հետ, որն Իրանի տարածաշրջանային մրցակիցն է, գրել է թերթը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Էրդողանը վստահ է, որ Թուրքիայի հաջողության գրավականը իշխանության կենտրոնացումն է իր ձեռքերում:
Սակայն, հավանաբար, գրում է թերթը, թուրքերի համբերության բաժակը լցվում է: Նույնիսկ էրդողանի կուսակցության անդամներն են գիտակցում Էրդողանի իշխանությունը սահմանափակելու անհրաժեշտությունը:
«Էրդողանին չի հաջողվի ստանալ այն, ինչ ուզում է: Որքան շատ է նա օգտագործում ճնշման գործիքները, նրա թշնամիների քանակն անշեղորեն աճում է ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ արտերկրում»,-եզրափակում է թերթը:
Ավելի վաղ The Independen-ը գրել էր, որ Էրդողանը փլուզման եզրին է հասցնում Թուրքիան` հավելելով, որ ներքին առճակատման և հարևանների հետ լարված հարաբերությունների հետևանքով պարտվողի դերում է հայտնվում թուրք ժողովուրդը: «Զրո խնդիրներ հարևանների» հետ հայեցակարգի արդյունքում Թուրքիան փչացրեց հարաբերություններն իր բոլոր հարևանների հետ:
The National Interest-ն ավելի վաղ գրել է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայփ Էրդողանի և վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի անհեռատես քաղաքականության հետևանքով Անկարայի խնդիրները հարևանների հետ հասան գագաթնակետին, ինչպես նաև ամրապնդվեցին ահաբեկիչների դիրքերը սահմաններին:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган не может отрицать очевидный крах своей политики. На международной арене он потерял поддержку всех, кого Турция раньше могла считать союзниками, а внутри страны его методы начали вызывать негодование даже в его собственной партии, пишет Time.
Благодаря своей самонадеянности и агрессивному политическому курсу Эрдоган смог сильно разозлить союзников по НАТО. Вашингтон недоволен тем, что в сирийском конфликте Турция преследует собственные цели и совершает атаки на курдов, а не на террористов «Исламского государства». Европейцы же подозревают, что в рамках сделки между Анкарой и ЕС Эрдоган «прикарманивает» слишком много денег, особенно учитывая тот факт, что его усилия по ограничению притока мигрантов в Европу ничтожно малы, отмечает издание.
Накаляются и проблемы внутри страны. Российские санкции нанесли огромный удар по банковскому сектору, туризму и строительному бизнесу страны, экономика страны оказалась в бедственном положении. У турок оставалась последняя надежда — улучшение отношений с Тегераном. Однако на этот счет Эрдоган также придерживается собственной точки зрения и считает необходимым усиливать связи с Саудовской Аравией — региональным соперником Ирана, подчеркивает автор статьи, передает РИА Новости.
При этом Эрдоган уверен, что залогом успеха для Турции станет концентрация власти в его руках. С осени прошлого года он пытается «протолкнуть» поправки к конституции, которые увеличат его полномочия и устранят те механизмы, которые на данный момент мешают ему творить все, что вздумается, пишет Time.
Но, по всей видимости, чаша терпения турок переполняется. Даже политики внутри собственной партии Эрдогана (Партия справедливости и развития, правящая партия в Турции) осознали необходимость ограничить его влияние. Об этом не в последнюю очередь говорит тот факт, что некоторые высокопоставленные члены ПСР, включая бывшего президента и бывшего премьер-министра страны организовали внеплановую встречу, в ходе которой обсуждалось положение дел в Турции, пишет автор статьи.
«Эрдогану не удастся получить то, что он хочет. По мере того, как он использует все больше рычагов давления, количество его врагов неуклонно растет — как внутри страны, так и за рубежом», — заключает издание.