12 Մարտ 2016 - 09:31 AMT
Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեն մարտի 8-10-ը քննարկել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) որոշումների կատարմանն առնչվող հարցեր: Քննարկումների արդյունքում որոշում է կայացվել ReAl շարժման առաջնորդ Իլգար Մամեդովի գործի վերաբերյալ, հայտնում է Haqqin.az-ը:
ԵԽ նախարարների կոմիտեն հիշեցրել է նախորդ 5 որոշումների և միջանկյալ բանաձևերի մասին` մտահոգություն հայտնելով, որ չնայած ՄԻԵԴ փաստած հիմնարար ազատությունների խախտումներին Մամեդովի գործում, վերջինս դեռ կալանքի տակ է:
«Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեն Եվրոպական կոնվենցիայի 46-րդ հոդվածի համաձայն մեկ անգամ ևս հիշեցնում է Ադրբեջանի կառավարությանը Ստրասբուրգի դատարանի որոշումները կատարելու իր պարտավորության մասին, մասնավորապես, Մամեդովին անհապաղ ազատ արձակելու և ֆիզիկական անձեռնմխելիությունն ապահովելու վերաբերյալ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Կոմիտեն որոշել է շարունակել գործի քննարկումը 2016-ի հունիսին կայանալիք նիստում: ԵԽ քարտուղարությանը հանձնարարվել է «առավել խիստ միջոցներ» նախատեսող բանաձևի նախագիծ պատրաստել, եթե մինչ այդ Մամեդովն ազատ չարձակվի:
2013թ. մարտի 17-ին Շեքիի ծանր հանցագործությունների դատարանը 18 անձանց ազատազրկման տարբեր ժամկետների դատապարտեց Իսմայիլլիում անկարգություններ կազմակերպելու և մասնակցելու մեղադրանքով: ReAl շարժման առաջնորդ Իլգար Մամեդովը 7 տարվա ազատազրկման դատապարտվեց, «Մուսավաթ» կուսակցության փոխնախագահ Թոֆիկ Յաղուբլուն` 5 տարվա ազատազրկման: Եվս 8 մարդ դատապարտվեց մինչև 8 տարի ազատազրկման:

Комитет министров Совета Европы 8-10 марта рассмотрел вопросы, связанные с исполнением Азербайджаном решений Европейского суда по правам человека. По итогам обсуждений принято решение по делу лидера движения ReAl Ильгара Мамедова, сообщает Turan.
Комитет министров, напоминая о своих предыдущих пяти решениях и промежуточных резолюциях, выразил обеспокоенность тем, что несмотря на установление ЕСПЧ нарушения в отношении Ильгара Мамедова фундаментальных свобод, он все еще не освобожден.
«Комитет министров СЕ в соответствии со статьей 46 Европейской конвенции еще раз напоминает правительству Азербайджана о его обязательствах по исполнению решений Страсбургского суда и, в частности, незамедлительного освобождения и обеспечения физической неприкосновенности Мамедова», – говорится в сообщении.
Комитет решил продолжить рассмотрение этого дела на своем заседании в июне 2016 г. При этом секретариату СЕ поручено в случае если Мамедов не будет освобожден к этому времени, подготовить проект резолюции, предусматривающей «более строгие меры», передает Haqqin.az.
17 марта 2013 года Шекинский суд по тяжким преступлениям приговорил к разным срокам лишения свободы 18 человек за участие и организацию беспорядков в Исмаиллы. Лидер движения ReAl Ильгар Мамедов получил 7 лет лишения свободы, заместитель председателя партии «Мусават» Тофиг Ягублу – 5 лет. До 8 лет лишения свободы получили еще восемь человек.