12 Մարտ 2016 - 10:20 AMT
Թուրքերն արդեն 500 տարի է փորձում են գրավել Եվրոպան, գրում է ֆրանսիական Boulevard Voltaire-ը: «Եվ հիմա դա նրանց մոտ ստացվում է առանց պայքարի: Վերջերս նրանց հաջովեց ստանալ մեզանից ավելին, քան երբևէ իրենց պատմության մեջ: էրդողանը վերահսկում է մեր արևելյան մատույցները: Նրա ձեռքում է մայրցամաքի ռազմավարական սահմաններից մեկը: Առաջիկայում մենք ստիպված ենք լինելու թանկ վճարել դրա համար` ինչպես ֆինանսապես, այնպեսլ էլ քաղաքական առումով: Եվ պետք չէ աշխարհաքաղաքականության մեծ փորձագետ լինել, հասկանալու համար, որ ԵՄ-ն հիմա իր մահապատիժն է ստորագրում, գուցե նաևէ բոլորիս»,-գրում է պարբերականը:
Ինչպես նշում է հոդվածի հեղինակը, «Էրդողանը մեծ դերասան է: Նա հիանալի գիտի պատմությունը և մեծ պլաններ ունի Թուրքիայի դերի վերաբերյալ Միջերկրական ծովի տարածաշրջանում և աշխարհում: Նա ծիծաղում է մեր առաջնորդների վրա, ինչպես բարձրդասարանցին մանկամիտ երեխաների վրա: Նա մեզ ծնկի է իջեցնում: Առաջին տարին չէ, որ նա ներգաղթյալներին Թուրքիայի տարածքով Շենգենի գոտի է թողնում: Դա դեռ անկախ այն միլիոնավոր թուրքերից, որոնք ապրում են Եվրապյում առանց հարմարվելու որևէ նշույլի: Եվ այս ամենը Մերկելի և Եվրահանձնաժողովի ակտիվ աջակցությամբ, որոնք կուրորեն հետևում են ՄԱԿ պահանջներին, այսինքն նպաստում են մարդկանց զանգվածային վերաբնակեցմանը հարավից մեր մայրցամաք»:
Վերջերս Դոնալդ Տուսկն ու Ահմեդ Դավութօղլուն պայմանավորվել են արդեն Փարիզի և Բեռլինի կողմից հավանության արժանացած սկզբունքների մասին: Որո՞նք են դրանք: «Սիրիացին սիրիացու դիմաց», այսինքն` «տնտեսական ներգաղթյալը» «փախստականի» (թեև մեծ մասն այդպիսին չէ), որոնց Եվրոպա են ուղարկում Թուրքիայից: Օրը ցերեկով այս թալանը միլիարդների վնաս կհասցնի եվրոպացի հարկատուներին: Ընդ որում, իրականում ոչինչ չի փոխվելու:
Ներհոսքը կպահպանվի, ուղղակի մենք նաև կվճարենք դրա համար: Թուրքիան օգտվում է քաոսից ռեկետի համար, պահանջում է ևս 3 մլրդ եվրո և թուրքերենը ԵՄ պաշտոնական լեզուների շարքում ընդգրկել: Սակայն էրդողանը մտադիր չէ ոչինչ փոխել: Մենք գործ ունենք անցանկալի ներգաղթյալների զանգվածային տեղափոխման մեխանիզմի ձևավորման հետ, ինչպես ասաց Վիկտոր Օրբանը, որը Քեմերոնի հետ մեկտեղ եվրոպացի սակավաթիվ սթափ դատող գործիչներից մեկն է և կտրականապես հրաժարվել է մասնակցել այս ֆարսին:
«Եթե Շենգեն չլինի, չի լինի նաև Եվրոպան` ահա որն է խաղադրույքը»,-ասում է Ֆրանսուա Օլանդը: Եվրոպան առաջին հերթին ընդհանուր մշակույթ է և տարածք: Այսինքն, ավելի կարևոր է, որ պահպանվի Շենգենի պայմանագիրը, քան ժողովրդները: Ձևը նրա համար բովանդակությունից կարևոր է և դա շատ տխուր է: Շենգենը սպանում է Եվրոպան: Շենգենի բացակայությունը թույլ կտար եվրոպական ազգերին պահպանվել: Օլանդը կամ սարսափելի երեսպաշտ է, կամ ուղղակի հիմար: Գուցե` երկուսը միասին:
Մեր նախագահն ապացուցում է մեզ, որ առաջին հերթին հարկավոր է վերականգնել հոգևոր, բարոյական և մտավոր սահմանները: Իսկ Մերկելը դժգոհում է բալկանյան ուղին փակելուց: Ահա նրա ալերգիայի դրսևորումն ամեն տեսակ սահմանների հանդեպ: Հասկանալու համար պայմանագրի կեղծ լինելը, բավարար է դիտարկել Բրյուսելի վերնախավի արձագանքը: Ժան Կլոդ Յունկերը ողջունում է «ճիշտ պայմանագիրը, որը կփոխի իրերի դասավորությունը»: Նրա գրասենյակի տնօրեն Մարտին Զելմայերն իր հերթին դա «բեկում է» համարում: Վերջ` վարագույրն իջավ:
4 իրադարձություն խորը հետք թողեց Ֆրանսիայի պատմության մեջ` ահաբեկչությունը Charlie Hebdo-ի շենքում 2015-ի հունվարի 7-ին, 2015-ի նոյեմբերի 13-ի ահաբեկչությունները Փարիզում, զանգվածային բռնաբարությունները 2015-ի դեկտեմբերի 31-ի գիշերը և միգրացիոն ճգնաժամի համար ներկայացված հաշիվները 2016-ի մարտին: Նոր փուլ է սկսվում` ժամանակը գնաց: Փրկվելու համար գնալով ավելի քիչ ժամանակ է մնում` 30 տարի լավագույն դեպքում և 10` վատագույն, ասվում է հոդվածում, հայտնում է «Ինոսմի»-ն:

12 Март 2016 - 09:35 AMT
Турки вот уже 500 лет пытаются захватить Европу, пишет французское издание Boulevard Voltaire. «И теперь у них получится это без борьбы? Недавно им удалось получить от нас куда больше, чем когда бы то ни было еще в их истории. Эрдоган контролирует наши восточные подступы. В его руках — одна из стратегических границ континента. В ближайшем будущем нам придется заплатить за это подчинение высокую цену — как в финансовом, так и политическом плане. Не нужно быть выдающимся геополитиком, чтобы понять, что Европейский Союз подписывает сейчас смертный приговор самому себе, и, быть может, всем нам», – пишет издание.
Как отмечает автор статьи, «Эрдоган — великий лидер. Он прекрасно знает историю и строит большие планы насчет роли Турции в средиземноморском регионе и мире. Он смеется над нашими лидерами, как старшеклассник над дошкольниками. Он ставит нас на колени. Он уже не первый год пропускает мигрантов через Турцию в шенгенскую зону. Это не говоря уже о миллионах турок, которые живут в Европе практически без признаков ассимиляции. Все это при активном содействии Меркель и Европейской комиссии, которые слепо следуют требованиям ООН, то есть способствуют массовому переселению людей с юга на наш континент».
Недавно Дональд Туск и Ахмет Давутоглу договорились об уже одобренных Парижем и Берлином принципах. В чем они заключаются? «Сириец в обмен на сирийца», то есть «экономический мигрант» на «беженца» (хотя в большинстве случаев он таковым не является), которого отправляют в Европу из Турции. Такой грабеж средь бела дня обойдется в миллиарды европейским налогоплательщикам. Причем, на самом деле ничего не изменится. Приток сохранится, только теперь мы будем за него еще и платить. Турция пользуется хаосом для рэкета, требует еще 3 миллиарда евро и включение турецкого языка в число официальных. Однако Эрдоган не собирается ничего менять. Мы имеем дело с формированием механизма массового перемещения нежелательных мигрантов, как выразился Виктор Орбан, один из немногих здравомыслящих европейских лидеров наряду с Дэвидом Кэмероном, который наотрез отказывается принимать участие в этом фарсе.
«Если не станет Шенгена, не станет и Европы: вот, что стояло на кону последние месяцы», — говорит Франсуа Олланд. Европа — это прежде всего общее культурное и территориальное пространство. То есть, для него важнее, чтобы выжил Шенгенский договор, а не народы. Форма для него важнее содержания. Это печально. Шенген убивает Европу. Его исчезновение позволило бы европейским нациям выжить. Франсуа Олланд — либо страшный лицемер, либо глупец. Либо все сразу.
Наш президент доказывает нам, что восстановить в первую очередь нужно духовные, нравственные и интеллектуальные границы. Ангела Меркель же высказывает недовольство по поводу закрытия пути через Балканы. Вот признак ее аллергии на любые формы границ. Она — убежденная интернационалистка, как и Олланд. Чтобы понять фальшь договора, достаточно взглянуть на реакцию брюссельской элиты. Жан-Клод Юнкер приветствует «правильный договор, который изменит расклад». Директор его канцелярии Мартин Зельмайер в свою очередь назвал соглашение «прорывом». Занавес.
Четыре события навсегда оставили глубокий след в нашей истории: теракты в здании Charlie Hebdo 7 января 2015 года, теракты в Париже 13 ноября 2015 года, массовые изнасилования ночью 31 декабря 2015 года и счета за миграционный кризис в марте 2016 года. Начинается новый цикл, часы отсчитывают время. И для спасения времени у нас остается все меньше и меньше: 30 лет в лучшем случае и 10 лет в худшем, говорится в статье, передает Иносми.