Քրդստանի աշխատավորական կուսակցությունը (ՔԱԿ) ոչ մի առնչություն չունի Անկարայում տեղի ունեցած պայթյունի հետ, քանի որ «դա նրա ձեռագիրը չէ», սակայն Թուրքիան կարող է օգտվել առիթից հարևան երկրներում իրավիճակին միջամտելու համար: Այսպիսի հայտարարություն է արել Մոսկվայում Քրդստանի ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչ Սելահադդին Սորոն:
«Դա հաստատ ՔԱԿ-ը չէ, դա նրա ձեռագիր չէ: ՔԱԿ-ը պատահական մարդկանց դեմ զանգվածային ահաբեկչություններ չի գործում, պայքարում է միայն նրանց հետ, ով հալածում է հասարակ ժողովրդին»,-ասել է Սորոն, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նրա ենթադրությամբ, Անկարայի ահաբեկչությունը կարող է կազմակերպած լինել փոքր ահաբեկչական խմբավորումներից մեկը: «Թուրքիան անընդհատ միջամտում է Կովկասի, Մերձավոր Արևելքի գործերին: Նրա իշխանությունները կապված են ահաբեկչական կազմակերպությունների, այդ թվում ԻՊ հետ: Նրանք բոլորն այցելում են Թուրքիա: Պարզամիտ կլինի կարծել, որ նրանք կանեն միայն այն, ինչ հարկավոր է Թուրքիայի իշխանություններին: Ահաբեկիչներին կառավարելը դժվար է»,-ասել է Սորոն:
Նա խոստովանել է նաև, որ «կան փոքր քրդական ահաբեկչական խմբավորումներ, որոնք կապված չեն ՔԱԿ հետ: Առաջինը, ինչ հայտարարեց Էրդողանը ահաբեկչությունից հետո, այն էր, որ «Թուրքիան իրավունք ունի պաշտպանվելու և որ կարող է գործողություններ ծավալվել երկրի սահմաններից դուրս»,-ասել է Քրդստանի Ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչը:
«Այսինքն դեռ հայտնի չէ, թե ով է դա արել, չկան մանրամասներ, իսկ Էրդողանն արդեն այդպիսի հայտարարություններ է անում: Դա պատահական չէ` հավանաբար, կա հարևան երկրներում ինչ-ինչ գործողությունների պլան»,-ասել է Սորոն:
Մարտի 13-ին Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարայում տեղի ունեցած ահաբեկչության զոհ է գնացել 34 մարդ, ևս 125-ը վիրավորվել է: Պայթյունը որոտացել է քաղաքի կենտրոնում, տրանսպորտային աշխույժ հանգույցում, արդարադատության և ներքին գործերի նախարարություններից ոչ հեռու: Ականատեսների վկայությամբ, պայթել է տարածքում տեղակայված ավտոմեքենան:
Թուրք պաշտոնյաներն ի դեմս Անկարայի քաղաքապետի պայթյունի համար մեղադրել են Քրդստանի աշխատավորական կուսակցությանը:

Рабочая партия Курдистана не имеет отношения ко взрыву в Анкаре, потому что «это не ее почерк», но сам теракт может быть использован для вмешательства Турции в ситуацию в соседних странах, считает представитель Национального конгресса Курдистана в Москве Селахаттин Соро.
Взрыв в Анкаре прогремел вечером 13 марта на автобусной остановке вблизи одного из офисов премьер-министра Турции в самом центре турецкой столицы в момент большого скопления людей. Взорвался заминированный автомобиль, находившийся между двумя автобусами. Минздрав Турции сообщил о 37 погибших, в том числе как минимум одном террористе. Пострадали 125 человек, 71 раненый находится в больницах.
«Это точно не Рабочая партия Курдистана, потому что это не ее почерк. РПК не устраивает массовые теракты против случайных людей, она борется только с теми, кто угнетает простой народ», — заявил Селахаттин Соро в интервью РИА Новости.
По его предположению, теракт мог быть организован одной из небольших террористических группировок. «Турция все время вмешивается в дела на Кавказе, на Ближнем Востоке. У ее властей есть связь со многими террористическими организациями, включая ИГИЛ. Все они приезжают в Турцию, но наивно думать, что они будут делать только то, что нужно турецким властям. Террористами очень сложно управлять», — считает Соро.
Он признал также, что «есть и мелкие курдские террористические группы, не связанные с РПК». «Бросается в глаза, что первое, что заявил Эрдоган (президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган) после теракта — это что у Турции «есть право защищать себя» и что «могут быть операции за границей», — отметил представитель Национального конгресса Курдистана в Москве.
«То есть еще неизвестно, кто это сделал, нет никаких подробностей, а Эрдоган уже делает такие заявления. Это не случайно: видимо, есть план каких-то действий в соседних странах», — отметил Селахаттин Соро.
Сейчас турецкие войска присутствуют на территории Ирака вопреки протестам властей этой страны. Кроме того, власти Сирии и сирийские курды обвиняют Турцию в регулярных артобстрелах своих позиций.