Ապրիլի 29-ին Իրանում տեղի կունենա խորհրդարանական ընտրությունների 2-րդ փուլը: Այդ մասին հայտնել է ՆԳՆ ներկայացուցիչ Ալի Մոթլագը, որը զբաղվում է ընտրական գործընթացների հետ կապված հարցերով: Ըստ նրա, «օրենսդիր մարմնի ընտրությունների երկրորդ փուլը Սահմանադրության պաշտպանների խորհրդի հաստատմամբ կկայանա ապրիլի 29-ին»:
Երկրորդ փուլի անցկացման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է նրանով, որ փետրվարի 26-ին կայացած առաջին փուլում անհայտ մնացին 290 մանդատից 69-ի տերերը, քանի որ հավակնող թեկնածուներից ոչ մեկը չկարողացավ հավաքել անհրաժեշտ 25%-ը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Իրանում փետրվարի 26-ին կայացել են 10-րդ գումարման մեջլիսի ընտրությունները, որին մասնակցող 4 իրանահայ պատգամավորի թեկնածուներից երկուսը՝ Կարեն Խանլարյանը (հյուսիսային ընտրատարածքում) և Ժորժ Աբրահամյանը (հարավայինում), ըստ նախնական տվյալների, ընտրվել են: Այս մասին հայտնել է մեջլիսի հայ պատգամավոր Կարեն Խանլարյանը: Նա տեղեկացրել է, որ հյուսիսային ընտրատարածքում հավաքել է ձայների 74%-ը, 26%-ը բաշխվել է մյուս երկու թեկնածուի միջև:
Հարավային ընտրատարածքում Ժորժ Աբրահամյանը պայքարել է միայնակ, քանի որ մյուս թեկնածուները ինքնաբացարկ են ներկայացրել:
Քարոզարշավի սկզբում հայ համայնքին հատկացված երկու տեղի համար պայքարում էր 9 իրանահայ թեկնածու, սակայն նրանցից 5-ը ինքնաբացարկ են ներկայացրել:
Խանլարյանը նաև տեղեկացրել է , որ, ընդհանուր առմամբ, ամբողջ Իրանում ընտրություններին մասնակցության թիվը բարձր է եղել՝ ընտրելու իրավունք ունեցող 55 մլն քաղաքացիներից 31 մլն-ը մասնակցել է ընտրություններին:

15 Март 2016 - 08:04 AMT
Второй тур парламентских выборов в Иране состоится 29 апреля, сообщил представитель МВД республики, ведающего вопросами, связанными с электоральным процессом, Али Мотлаг.
По его словам, «второй тур законодательных выборов, после соответствующего одобрения Совета стражей конституции, пройдет 29 апреля».
Необходимость его проведения обусловлена тем, что в ходе первого тура, состоявшегося 26 февраля, не были определены обладатели 69 из 290 мандатов, поскольку ни одному из претендовавших на них кандидатов не удалось набрать необходимый минимум в 25% голосов, передает РИА Новости.
В Иране 26 февраля состоялись выборы в парламент (Меджлис) 10-го созыва. По предварительным данным, двое из четырех кандидатов – иранских армян, принявших участие, в Меджлис прошли – Карен Ханларян (на северном избирательном участке) и Жорж Абрамян (на южном). Об этом Tert.am сообщил армянский депутат Меджлиса Карен Ханларян.
Он также сообщил, что в северном округе он набрал 74% голосов, а 26% распределены между остальными двумя кандидатами.
На южном избирательном участке Жорж Абрамян боролся в одиночку, поскольку остальные кандидаты заявили самоотвод.
«Армянская община приняла достаточно активное участие в выборах – около 12 тыс. иранских армян приняли участие в выборах, по сравнению с предыдущими парламентскими выборами картина практически та же, разница всего лишь в нескольких десятках», – сказал он.
В начале кампании за два места, выделенных армянской общине, боролись 9 кандидатов – иранских армян, однако пятеро из них заявили самоотвод.
Карен Ханларян также сообщил о том, что, в целом, по всей стране зарегистрирована высокая явка на выборах, из 55 млн обладающих избирательным правом граждан 31 млн принял участие в выборах.
«Сейчас затрудняюсь представить общую картину, но в Меджлисе ожидаются интересные перемены, – изменение расстановки сил. На этот момент нет точных расчетов. Полагаю, этой ночью уже станут ясными итоги выборов», – сказал он.