Թուրքիայի հարավ-արևելքում գտնվող Դիարբեքիրի իշխանությունները մարտի 15-ին պարետային ժամ են հայտարարել նահանգի Քայնարթեփե շրջանում, հայտնում է Tert.am-ը Haberler թուրքական կայքի վրա հղումով։
Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Էֆքան Ալան հայտարարել է, որ շուտով նոր հակաահաբեկչական գործողություն կսկսվի Թուրքիայում արգելված Քրդիստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) զինյալների դեմ։ Այդ հայտարարությունից հետո Հաքքարի և Շըրնաք նահանգներում պարետային ժամ էր հայտարարվել։
Թուրքիայի «Ազգայնական շարժում» ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդ Դևլեթ Բահչելին հայտարարել է պարետային ժամ սահմանելուն կողմ լինելու մասին։
Թուրքիան շարունակում է քրդական ուժերին հարվածներ հասցնել նաև Իրաքի հյուսիսում։
Պարետային ժամ Թուրքիայի տարբեր նահանգներում պարբերաբար հայտարարվում է 2015 թվականի դեկտեմբերից։ Քրդաբնակ մի շարք շրջաններում բախումները թուրք ուժային կառույցների ու քուրդ զինյալների միջև չեն դադարում։ Ըստ Թուրքիայի գլխավոր շտաբի տվյալների, դեկտեմբերի կեսից ոչնչացվել է ավելի մոտ 1000 քուրդ գրոհային, սպանվել է 270 զինվորական և ոստիկան: Քուրդ ակտիվիստները պնդում են, որ զոհերի մեծ մասը խաղաղ բնակիչներ են: Թուրքիայի արևելյան առավելապես քրդաբնակ շրջանների մոտ 200 հազար բնակիչ հեռացել է տներից վերջին ամիսներին թուրքական բանակի և քուրդ զինյալների միջև բախումների հետևանքով:

15 Март 2016 - 09:57 AMT
Власти Турции ввели комендантский час еще в одном районе страны: Готовятся к очередной операции против РПК
Власти Диарбекира, находящегося на юго-востоке Турции, 15 марта объявили комендантский час в районе Кайнартепе, пишет Tert.am со ссылкой на турецкий сайт Haberler.
Министр внутренних дел Турции Эфкан Ала объявил, что в ближайшее время начнется новая антитеррористическая операция против вооруженных мятежников запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана (РПК). После этого заявления в провинциях Хаккари и Ширнак был объявлен комендантский час.
Лидер турецкой оппозиционной партии «Националистическое движение» Девлет Бахчели объявил, что поддерживает решение властей об установлении комендантского часа.
Турецкие власти объявили в декабре 2015 года комендантский час в ряде населенных курдами регионов на юго-востоке страны, где проходили уличные столкновения силовиков и членов РПК. Наиболее продолжительной была операция в Суре, она длилась более трех месяцев. По данным генштаба ВС Турции, с середины декабря в районах антитеррористической операции было уничтожено более 1000 курдских боевиков. Однако представители прокурдской Партии демократии народов утверждают, что в ходе операции погибли десятки мирных жителей.
Конфликт Турции с РПК, требующей создания независимого курдского государства, продолжается более 25 лет и унес более 40 тысяч жизней.