«Ռոստուրիզմը» դաշնային ռեեստրում վերականգնել է թուրքական արմատներով տուրօպերատորներին, որոնք հանվել էին ցուցակից 2015-ի դեկտեմբերի վերջում Թուրքիայի դեմ ՌԴ սահմանած պատժամիջոցների շրջանակում: Այդ մասին ասվում է գերատեսչության կայքում հրապարակված հրամանագրում:
Դրանք արտագնա զբոսաշրջության Coral Travel, Sunmar, Anex Tour, «Պեգաս տուրիստիկ» խոշորագույն տուրօպերատորների իրավաբանական անձիք են, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»: Ընդհանուր առմամբ վերականգնվել է 13 ընկերություն:
Հունվարի 1-ից նրանք զրկված էին տուրփաթեթներ վաճառելու իրավունքից, սակայն պարտավոր էին կատարել իրենց պարտավորություններն ըստ կնքված պայմանագրերի: «Ոոստուրիզմն» ավելի ուշ հայտարարել էր, որ տուրօպերատորները կարող են ավելի ուշ վերադառնալ ցանկ, եթե ապացուցեն, որ չունեն թուրք հովանավորներ: Վերոնշյալ ընկերությունների փաստաթղթերն ուղարկվել էին իրավասու մարմիններին ստուգման նպատակով:
2015-ի նոյեմբերի 24-ին թուքական F-16 կործանիչը ռուսական Սու-24 ինքնաթիռ խոցեց Սիրիայի երկնքում, որից հետո ՌԴ և Թուրքիայի հարաբերությունները կտրուկ վատթարացան: Մոսկվան պատժամիջոցներ սահմանեց Թուրքիայի դեմ: Ռուսաստանը 2016-ի հունվարի 1-ից չեղարկել է Թուրքիայի հետ առանց վիզայի ռեժիմը։ Թուրքիայի հետ գործակցությունը խզելու մասին հայտարարել են նաև ՌԴ զբոսաշրջության ոլորտում` տուրօպերտարոներին արգելվեց ուղեգրեր վաճառել դեպի Թուրքիա: Իսկ դեկտեմբերի վերջում Թուրքիայի իրավասության տակ գտնվող կամ այդ երկրի քաղաքացիների կողմից վերահսկվող ընկերություններին 2016-ի հունվարի 1-ից արգելվեց զբաղվել Ռուսաստանում շինարարական, զբոսաշրջային և հյուրանոցային բիզնեսով:

Ростуризм восстановил в едином федеральном реестре часть юридических лиц туроператоров с турецкими корнями, исключенных в конце декабря 2015 года из-за санкций против Турции, следует из приказа, размещенного на сайте ведомства во вторник, передает Интерфакс.
Отношения России и Турции переживают кризис после того, как 24 ноября 2015 года турецкий истребитель F-16 сбил в Сирии российский бомбардировщик Су-24. Президент России Владимир Путин назвал это «ударом в спину» со стороны пособников террористов и подписал указ о мерах по обеспечению нацбезопасности и специальных экономических мерах в отношении Турции.
Россия ввела ряд санкций против Турции после этого инцидента. Так, туроператорам и турагентам было запрещено продавать путевки в страну. Кроме того, в конце декабря на сайте правительства РФ было опубликовано постановление, согласно которому компаниям, находящимся под юрисдикцией Турции или контролируемым гражданами этой страны, запрещено с 1 января 2016 года заниматься в России строительным, туристическим и гостиничным бизнесом.
Всего в реестре восстановлено 13 компаний: Coral Travel, Sunmar, «Анекс Тур», «Пегас Туристик», ООО «Анэкс Регионы», ООО «Анекс Тур Москва», ООО «Пегас Турс», ООО «Пегас Казань», ООО «Пегас Уфа», ООО «Пегас Туристик», ООО «Пегас Екатеринбург», ООО «Пегас Краснодар», ООО «Пегас Самара», ООО «Пегас Пермь», ООО «Пегас Ритейл», ООО «Корал Трэвел», ООО «Санмар Тур».
30 декабря 2015 года Ростуризм исключил из реестра 19 юридических лиц, которые, по данным ведомства, могут быть связаны с турецкими гражданами или компаниями. В число выбывших попали юрлица крупнейших российских туроператоров «Пегас Туристик», Coral Travel, Anex Tour, Sunmar.
Исключение из реестра означало, что эти юридические лица с 1 января лишились права продавать турпакеты, при этом они были обязаны исполнить обязательства по заключенным договорам. Ростуризм позже заявил, что туроператоры смогут вернуться в реестр, если докажут отсутствие у них турецких бенефициаров. Документы компаний, которые они подали на восстановление в реестре, были направлены на проверку в компетентные органы.