Եվրամիության և Թուրքիայի միջև միգրացիոն ճգնաժամի հաղթահարման վերաբերյալ համաձայնագրի նախագիծը համալրման կարիք ունի: Հարկ կլինի առաջիկա օրերին մի շարք հարցեր լուծել, ստանալու համար բոլոր անդամ երկրների և եվրոպական ինստիտուտների համաձայնությունը, հայտարարել է Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Անցած շաբաթ ես ստացա Թուրքիայի և Եվրամիության միջև համաձայնագիրը նախապատրաստելու մանդատ: Ես աշխատում եմ դետալների վրա, այդ պատճառով եմ Նիկոսիայում և Անկարա եմ մեկնելու երեկոյան: Թուրքիայի առաջարկը, որը քննարկվել է Գերմանիայի և Նիդերլանդների հետ, նախկինի պես լրամշակման կարիք ունի, որպեսզի այն ընդունելի լինի ԵՄ անդամ բոլոր 28 անդամի և ԵՄ կառույցների համար: Նպատակն է ավարտել բանակցություններն այս շաբաթվա ընթացքում, սակայն մենք դեռ կհասնենք դրան»,-ասել է Տուսկը Նիկոսիայում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում, որը հեռարձակել են ԵՄ ծառայությունները:
«Պետք է ապահովել, որ ցանկացած նոր սխեմա Հունաստանի և Թուրքիայի միջև ներգաղթյալների վերադարձի վերաբերյալ լիովին համապատասխանի ԵՄ օրենքներին և մեր միջազգային պարտավորություններին: Այսինքն հարկավոր է ապահովել, որ բոլոր հարցումներն անհատապես գնահատվեն Հունաստանում, մինչև ներգաղթյալներին Թուրքիա վերադարձնելու որոշում կայացնելը»,-ասել է Տուսկը:
Տուսկն ասել է նաև, որ պետք է լուծել նաև «Թուրքիայից ԵՄ այլ երկրներ, օրինակ, Բուլղարիա, միգրացիայի այլընտրանքային ուղիների հարցը»: «Դա ևս հարկավոր է կարգավորել, որպեսզի համաձայնագիրն արդյունավետ լինի»,-ասել է Եվրախորհրդի նախագահը:
Մինչդեռ Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը Դոնալդ Տուսկի հետ բանակցությունների ավարտին հայտարարել է, որ Կիպրոսը չի համաձայնվի ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցություն վերաբերյալ բանակցությունների նոր գլուխներ բացել, եթե Թուրքիան չկատարի իր պարտավորությունները: Այդ պահանջների թվում է մասնավորապես Կիպրոսի ճանաչումը Թուրքիայի կողմից:
Մարտի 7-ին կայացած ԵՄ-Թուրքիա գագաթնաժողովում Անկարայի ներկայացուցիչները պահանջել են 2 անգամ ավելացնել ԵՄ օժանդակությունը` 3 մլրդ եվրոյից մինչև 6 մլրդ եվրո: ԵՄ և Անկարայի միջև պայմանավորվածության վերջնական տարբերակը պատրաստ կլինի ԵՄ հաջորդ գագաթնաժողովին, որը կայանալու է մարտի 17-ին:

15 Март 2016 - 14:21 AMT
Проект соглашения между ЕС и Турцией по решению миграционного кризиса еще нуждается в доработке, нужно к четвергу и пятнице разрешить ряд проблемных вопросов, чтобы получить согласие всех стран-членов и европейских институтов, заявил председатель Евросовета Дональд Туск.
«На прошлой неделе мне дали мандат на подготовку соглашения между Турцией и ЕС по укреплению сотрудничества в миграционном кризисе. Я работаю над деталями, поэтому я здесь в Никосии и поеду в Анкару сегодня вечером. Предложение Турции, проработанное с Германией и Нидерландами, по-прежнему нуждается в балансировке, чтобы быть приемлемым для всех 28 стран-членов и институтов ЕС. Цель – завершить переговоры в четверг или пятницу на этой неделе, но мы еще не добились этого», — сказал Туск на пресс-конференции в Никосии, которую транслировали службы ЕС.
По его словам, «предстоит еще решить ключевой вопрос законности». «Нам нужно обеспечить, чтобы любая новая схема по возвращению (мигрантов) между Грецией и Турцией полностью соответствовала законам ЕС и нашим международным обязательствам. То есть нам нужно обеспечить, чтобы все (запросы) были индивидуально оценены в Греции до того, как будет принято решение вернуть их в Турцию. Это также означает, что нужно обеспечить должную защиту в Турции всем, нуждающимся в международной защите», — сказал Туск.
Он сообщил, что предстоит также решить вопрос «об альтернативных путях (миграции) из Турции в другие страны ЕС, такие как Болгария». «Это также нужно разрешить, чтобы соглашение было эффективным», — заявил председатель Евросовета, передает РИА Новости.
На саммите ЕС — Турция 7 марта были согласованы принципы совместного плана действий по борьбе с миграционным кризисом, детали будут проработаны к следующему саммиту ЕС 17-18 марта. Договоренность предполагает, что все нелегалы, прибывшие на греческие острова через Турцию, будут возвращены в Турцию за счет ЕС, а Евросоюз за каждого возвращенного нелегала будет переселять из страны одного беженца. ЕС также не позднее конца июня должен отменить визы для турецких граждан, ускорить выделение ранее обещанных 3 миллиардов евро на нужды беженцев в Турции и принять решение о дополнительном финансировании, а также подготовить решение об открытии новых глав переговорного досье о вступлении Турции в ЕС. ЕС также обязался содействовать Анкаре в улучшении гуманитарных условий в регионах Сирии.