16 Մարտ 2016 - 08:00 AMT
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը վերջին 14 ամսում կորցրել է վերահսկողությունը Սիրիայում և Իրաքում գրավված տարածքների 22%-ում: Այդ մասին ասվում է IHS վերլուծական գործակալության հետազոտության մեջ, հայտնել է Lenta.ru-ն BBC-ի ռուսական ծառայության վրա հղումով:
Ըստ փորձագետների հաշվարկների, ԻՊ-ն զրկվել է այդ ընթացքում եկամուտների 40%-ից, առավելապես նավթի վաճառքից: Վերլուծաբանները դա բացատրում են նրանով, որ ծայրահեղականներն այլևս չեն վերահսկում թուրք-սիրիական սահմանը:
2014-ի ամռան սկզբին «Իսլամական պետության» զինյալները գրավեցին մի շարք բնակավայրեր Սիրիայի արևելքում և սկսեցին առաջանալ դեպի Իրաքի սահմանները: Ծայրահեղականները հաջողության են հասել նաև իրաքյան տարածքներում՝ վերահսկողություն սահմանելով երկրի արևմուտքում մի քանի քաղաքների վրա: Հուլիսի վերջում նրանք հայտարարեցին Իրաքի ու Սիրիայի տարածքում խալիֆայության ստեղծման մասին:2014-ի օգոստոսից ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիան ռմբակոծում է ահաբեկիչների դիրքերն Իրաքում: 2015-ի սեպտեմբերի 30-ից Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի խնդրանքով ՌԴ-ն սկսեց ռմբակոծել ԻՊ օբյեկտները Սիրիայում:

16 Март 2016 - 07:18 AMT
Экстремистская группировка «Исламское государство» (ИГ) за последние 14 месяцев потеряла контроль примерно над 22% захваченных территорий в Сирии и Ираке. Об этом говорится в исследовании аналитического агентства IHS, сообщает 16 марта Lenta.ru со ссылкой на Русскую службу BBC.
По подсчетам экспертов компании, ИГ лишилось за это же время 40% доходов — преимущественно от продажи нефти. Аналитики объясняют это тем, что экстремисты больше не контролируют сирийско-турецкую границу.
В ходе сирийской войны силу набрали террористические организации, в том числе группировка «Исламское государство», захватившая часть территории страны, а также соседнего Ирака. К концу 2015 года группировка расширилась, захватив около 70 % территории Сирии, а общая численность боевиков достигла 60 тысяч человек. С августа 2014 года альянс из 65 стран во главе с США проводит бомбардировки позиций террористов в Ираке. Месяцем позже начались атаки коалиции на исламистов в Сирии. С 30 сентября 2015 года Россия по запросу президента Сирии Башара Асада начала наносить точечные авиаудары по объектам ИГ.