16 Մարտ 2016 - 09:38 AMT
Ընդդիմադիր ԶԼՄ-ների հարցում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի քաղաքականության և Թուրքիայի տարածքում ահաբեկչական գործողությունների պատճառով կրճատվել է զբոսաշրջիկների հոսքը երկիր, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Die Zeit-ի վրա հղումով:
«Ընդդիմադիր ԶԼՄ-ների ճնշումը ետ է պահում տուրօպերատորներին և զբոսաշրջիկներին: Կան դեպքեր, երբ զբոսաշրջիկները հրաժարվում են այցելել Թուրքիա նախագահ Էրդողանի քաղաքականության պատճառով»,-ասվում է պարբերականի անդրդադարձում: էրդողանի այդ գործողությունների պատճառով «Թուրքիան կորցրել է հեղինակությունը», հավելում է Die Zeit-ը:
Բացի այդ զբոսաշրջիկներին վախեցնում են հաճախակի դարձած ահաբեկչական գործողությունները երկրի տարածքում: «Զբոսաշրջիկների քանակը զգալիորեն նվազել է: Սովորաբար մարտի սկզբին Ստամբուլից ամեն օր էքսկուրսիոն ավտոբուսներ էին մեկնում, որից յուրաքանչյուրում 35 զբոսաշրջիկ կար: Իսկ այժմ շաբաթական 2 ավտոբուս է մեկնում յուրաքանչյուրում 12-ական ուղևորով»,-ասել է պարբերականին էքսկուրսավարներից մեկը:
Ըստ գերմանական թերթի, Ստամբուլի հյուրանոցների համալրումը նվազել է 50 տոկոսով: 2016-ի հունվար-փետրվարին հյուրերի նվազումը կարելի է համեմատել նախորդ ամբողջ տարվա ընթացքում զբոսաշրջիկների հոսքի նվազման հետ: 2015-ին Թուրքիա այցելած զբոսաշրջիկների թիվը 2014-ի համեմատ նվազել է 1,6-ով: Ռուսներից բացի, կտրուկ նվազել է եվրոպական երկրներից հանգստացողների քանակը: Օրինակ, իտալացի զբոսաշրջիկների քանակը նվազել է 27%-ով, ֆրանսիացիներինը` 18% իսպանացիներինը` 17%: Ընդհանուր առմամբ 2015-ին Թուրքիայի եկամուտները զբոսաշրջությունից կրճատվել են 8,3%-ով:

Политика турецкого президента Реджепа Тайипа Эрдогана по отношению к оппозиционным СМИ и террористические атаки на территории Турции привели к резкому сокращению турпотока в страну, пишет РИА Новости со ссылкой на Die Zeit.
«Давление на оппозиционные СМИ со стороны правительства Турции не находит одобрения у туроператоров и туристов. Зафиксированы отказы от поездки в Турцию именно из-за политики турецкого президента», — говорится на сайте издания. Такие действия Эрдогана привели к «потере репутации Турции», добавляет Die Zeit.
Кроме того, желающих посетить Турцию отпугивают участившиеся террористические атаки на территории страны. «Туристов стало заметно меньше. Обычно в начале марта из Стамбула ежедневно выезжали экскурсионные автобусы, в каждом из которых всегда было 35 туристов. Сегодня же отправляется два автобуса в неделю с 12-ю пассажирами в каждом», — сообщил изданию один из экскурсоводов.
По информации немецкой газеты, заполняемость стамбульских отелей сократилась на 50%. Отток клиентов в январе и феврале 2016 года можно сравнить с сокращением количества гостей за весь прошедший год, уточняется в статье.
В 2015 году Турцию посетило на 1,6% меньше туристов, чем в 2014. При этом было отмечено резкое снижение числа отдыхающих из европейских стран. Например, число итальянских туристов уменьшилось на 27%, французских — на 18%, испанских — на 17%. По данным Статистического управления Турции, доходы от иностранного туризма в прошлом году сократились на 8,3%.
За 2016 год в Турции произошло 11 терактов, последний — в центре Анкары 13 марта. Тогда в результате взрыва на автобусной остановке, погибли 34 человека, 125 получили ранения. Причиной взрыва стал заминированный автомобиль.