16 Մարտ 2016 - 10:02 AMT
Թուրք ազգայնականը լուսանկարվել է նախկին ավստրիական Մաութհաուզեն համակենտրոնացման ճամբարում` կանգնելով Հոլոքոսթի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանին: Ընդ որում, նա պատկերել է ծայրահեղ աջակողմյան «Գորշ գայլեր» կուսակցության ավանդական «ողջույնը», գրում է Lenta.ru-ն` հղում անելով թուրքական Kurier-ի վրա:
Մաութհաուզենի համակենտրոնացման ճամբարը գործել է 1938-1945 թթ.: Ճամբարը մի համակարգ էր, որ բաղկացած էր կենտրոնական ճամբարից և 49 բաժանմունքից Ավստրիայի ամբողջ տարածքում: Մաութհաուզենում նացիստները մոտ 335 հազար մարդ էին պահում, որից 122 հազարը մահապատժի է ենթարկվել: Երկրորդ համաշխարհայինից հետո այդ վայրում հուշահամալիր ստեղծվեց: Նախկին համակենտրոնացման ճամբարի տարածքում մոտ 20 հուշարձան կա:
Թուրք ազգայնականի եղբայրն ավելի ուշ տեղադրել էր լուսանկարը Facebook-ում հետևյալ գրությամբ` «Իմ եղբայր Աբդուրահման Ա-ն Հիտլերի համակենտրոնացման ճամբարում: Ոչ Ամերիկա, ոչ Ռուսաստան, ոչ Չինաստան: Ամեն ինչ Թուրքիայի համար»:
Ըստ պարբերականի, Աբդուրահման Ա-ն ազգայնական կազմակերպության անդամ է, որը «Գորշ գայլեր» ծայրահեղական խմբավորման մաս է կազմում, որի հենակետը ավստրիական Լինցում է:
Բոզկուրտ կամ «Գորշ գայլեր» թուրքական երիտասարդական ազգայնական կազմակերպությունը ստեղծվել է Ազգային գործողության կուսակցության հովանու ներքո, որի հետ երբեմն նույնականացվում է։ Այլ տարբերակների համաձայն, 1948 թվականին գնդապետ Ալպարսլան Թյուրքեշի կողմից ստեղծված անկախ կազմակերպություն է: Կազմակերպության ակտիվիստները Թուրքիայի տարածքում և նրա սահմաններից դուրս բազմաթիվ անգամ քաղաքական սպանություններ և ահաբեկչական գործողություններ են կատարել։

16 Март 2016 - 09:18 AMT
Турецкий националист сфотографировался в бывшем австрийском концлагере Маутхаузен, стоя на мемориале памяти жертв холокоста. При этом он изобразил традиционное приветствие ультправых «Серых волков», пишет Lenta.ru со ссылкой на турецкое издание Kurier.
Маутхаузен был немецким концлагерем около австрийского города Маутхаузен в 1938—1945 годах. Концлагерь представлял собой систему, состоящую из центрального лагеря и 49 филиалов, разбросанных по всей территории бывшей Австрии (Остмарка). Узниками Маутхаузена было около 335 тыс человек; казнено свыше 122 тыс человек, из которых более 32 тысяч — советские граждане. После окончания Второй мировой войны на месте Маутхаузена создан мемориальный музей. На территории бывшего лагеря воздвигнуто свыше 20 монументов.
Брат националиста впоследствии разместил этот снимок в Facebook, подписав: «Мой брат Абдуррахман А. в концентрационном лагере Гитлера. Ни Америки, ни России, ни Китая! Все для Турции».
По информации издания, Абдуррахман А. — член националистической организации, которая входит в ультраправую группировку «Серые волки» и базируется в австрийском городе Линц.
Турецкая молодежная организация ультправых националистов «Серые волки» — турецкий аналог «Гитлерюгенда» — появилась в конце 1960-х годов. В основе идеологии организации лежал пантюркизм — мечта о великой секулярной Турции, империи, которая объединит все «туранские» народности на основе крови, а не мусульманской веры. Боевики организации обвинялись в ряде убийств и террористических актов.