Թուրքիայի հարավ-արևելքում գտնվող Հաքքյարի և Մարդին առավելապես քրդաբնակ գավառների մոտ 90 հազար բնակիչ ստիպված է եղել հեռանալ տներից անվտանգության ուժերի և Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) միջև բախումների պատճառով: Այդ մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Hurriyet-ի վրա հղումով:
Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Էֆքան Ալան ավելի վաղ հայտարարել է, որ շուտով նոր հակաահաբեկչական գործողություն է սկսվելու Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) անդամների դեմ երկրի հարավ-արևելքի 3 շրջանում` Հաքքյարի գավառի Յուքսեկովեում, Շիրնակում և Մարդին գավառի Նուսայբինում: Այդ շրջաններում անժամկետ պարետային ժամ է սահմանվել:
Պարետային ժամի մասին հայտարարությունից հետո Յուքսեկովեի 70 հազար բնակչությունից 40 հազարը փախել է, հիմնականում Հաքքյարի և Վան: Ինչպես հայտնել են տեղի իշխանությունները, Նուսայբինը, որը 90 հազար բնակիչ ունի, լքել է 50 հազար մարդ:
Թուրք ուժայինները փորձում են ՔԱԿ 350-400 անդամ չեզոքացնել, որոնք գործում են Յուքսեկովեում, վերացնում են նրանց փորած խրամատները: 3 օրում սպանվել է ՔԱԿ 28 անդամ:
2015-ի հուլիսից ի վեր ՔԱԿ հետ զինված բախումներում զոհվել է մոտ 300 թուրք ոստիկան և զինվորական: Ըստ Թուրքիայի գլխավոր շտաբի, ոչնչացվել է ավելի քան 1000 քուրդ գրոհային, սակայն քրդամետ Ժողովրդների դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչները պնդում են, որ գործողության ժամանակ հարյուրավոր խաղաղ բնակիչներ են զոհվել:

17 Март 2016 - 07:57 AMT
Около 90 тысяч жителей юго-восточных провинций Турции покинули свои дома из-за операции против курдов
Около 90 тысяч жителей юго-восточных турецких провинций Хаккари и Мардин были вынуждены покинуть свои дома из-за столкновений между силами безопасности и членами запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана (РПК), сообщает газета Hurriyet.
Министр внутренних дел Турции Эфкан Ала объявил на днях о начале новой антитеррористической операции против членов запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана (РПК) в трех районах на юго-востоке страны — Юксекове (провинция Хаккари), Ширнаке в одноименной провинции и Нусайбине (провинция Мардин), после чего местные власти ввели в этих районах бессрочный комендантский час.
После предупреждения властей об объявлении комендантского часа около 40 тысяч из 70-тысячного населения Юксековы бежали в другие города, главным образом в Хаккари и соседнюю провинцию Ван. Как сообщили местные власти, Нусайбин, где проживало 90 тысяч жителей, покинули 50 тысяч человек.
Турецкие силовики пытаются нейтрализовать 350-400 членов РПК, которые действуют в Юксекове, засыпают вырытые курдскими повстанцами рвы и обезвреживают самодельные взрывные устройства. По сообщению турецкого генштаба в среду, в течение трех дней в районах антитеррористической операции были убиты 28 членов РПК, передает РИА Новости.
После возобновления в Турции в июле 2015 года вооруженного конфликта с РПК в столкновениях с курдскими повстанцами погибли около 300 военных и полицейских. По данным турецкого генштаба, с середины декабря в районах антитеррористической операции были уничтожены более 1 тысячи курдских бойцов. Однако представители прокурдской Партии демократии народов утверждают, что в ходе операции погибли сотни мирных жителей.
Читайте также: Власти Турции ввели комендантский час еще в одном районе страны: Готовятся к очередной операции против РПК