Սիրիացի քրդերը մտադիր են դաշնություն հռչակել երկրի հյուսիսում: Այդ մասին հայտարարել է Քոբանի քրդական անկլավի ղեկավարությունը, հայտնել է Reuterts-ը:
«Նախատեսվում է ընդլայնել ինքնավարության սահմանները, որոնք արդեն իսկ հաստատել են քրդերն ու այլ խմբեր»,-ասել է Իդրիս Նասանը, որը պատասխանատու է Քոբանիում արտաքին հարաբերությունների համար: Նասանը նշել է, որ նոր կազմավորումը կոչվելու է Հյուսիսային Սիրիայի Դաշնություն և ներկայացնելու է այդ հողերում բնակվող բոլոր ազգային խմբերին, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Ժողովրդական ինքնապաշտպանության ջոկատները (YPG), քրդական «Ժողովրդավարական դաշինք» կուսակցության (PYD) մարտական թևը գրավել են 400 կմ տարածք թուրք-սիրիական սահմանի երկայնքով, ինչպես նաև վերահսկում են Աֆրին շրջանը երկրի հյուսիս-արևմուտքում: Ընդ որում PYD-ն Թուրքիայի պնդմամբ չի մասնակցում միջսիրիական բանակցություններին, քանի որ Անկարան կարծում է, որ Ժողովրդական ինքնապաշտպանության ջոկատները (YPG), քրդական «Ժողովրդավարական դաշինք» կուսակցությունը (PYD) ՔԱԿ սիրիական թևն են:
Սիրիայի վերաբերյալ բանակցությունները մեկնարկել են մարտի 14-ին Ժնևում ՄԱԿ հովանու ներքո, ՌԴ, ԱՄՆ և այլ պետությունների մասնակցությամբ: Բանակցությունների է հրավիրված Ասադի վարչակազմը, ինչպես նաև սիրիական ընդդիմության ներկայացուցիչները: Օրակարգը որոշել է ՄԱԿ ԱԽ-ն: Մարտի 13-ին հայտնի դարձավ, որ մասնակցում են նաև քրդերը, սակայն PYD-ն չի մասնակցում:

Сирийские курды провозгласят федерацию на севере страны. Об этом заявили в руководстве курдского анклава Кобани. Слова чиновников передает Reuters.
«Планируется расширение границ самоуправления, которое уже установлено курдами и другими группами», — сообщил Идрис Нассан, ответственный за иностранные дела в Кобани, одном из курдских регионов Сирии, оформившихся в 2014 году. Нассан рассказал, что новое образование будет названо Федерацией Северной Сирии и будет представлять все этнические группы, живущие на этих землях, передает Lenta.ru.
Отряды народной самообороны (YPG), боевое крыло курдской партии «Демократический союз» (PYD), захватили участок земли протяженностью около 400 километров вдоль сирийско-турецкой границы, а также контролируют район Африн на северо-западе страны. При этом PYD по настоянию Турции не участвует в межсирийских переговорах — Анкара считает, что PYD и YPG являются сирийским крылом Рабочей партии Курдистана, которую турецкие власти считают террористической организацией.
Переговоры по ситуации в Сирии начались 14 марта в Женеве под эгидой ООН с участием России, США и других государств. На переговоры приглашена администрация Башара Асада, а также представители сирийской оппозиции. Повестка дня определена Советом Безопасности ООН. 13 марта появились сообщения, что до них допущены и курды, хотя PYD в них не участвует.
С 27 февраля в Сирии по инициативе России и США действует соглашение о прекращении огня. Документ подразумевает, в частности, что военные действия продолжатся только в отношении «Исламского государства» (ИГ, запрещена в РФ) и других экстремистских организаций, определенных Совбезом ООН.